201 ÜLKEYE 1 MİLYAR 412 MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) üyesi firmalarca 17 ilden ocak-eylül aylarında 201 ülkeye 1 milyar 412 milyon doları aşkın ihracat yapıldı.
Tarih: 15.10.2020 07:30:54

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile DAİB verilerinden yapılan derlemeye göre, ocak-eylül döneminde Birliğin faaliyet bölgesindeki Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Iğdır, Hakkari, Muş, Şırnak, Tunceli, Van, Kars ve Siirt´ten 201 ülkeye ürün gönderildi. DAİB´in ihracatı, söz konusu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre Kovid-19 sürecine rağmen artış gösterdi.

Tarım ihracatındaki artış dikkati çekiyor

Geçen yıl ocak-eylül aylarında 1 milyar 45 milyon 629 bin dolarlık sanayi, 221 milyon 107 bin dolarlık tarım ürünü satan DAİB üyesi firmalar, bu yıl aynı dönemde sanayide yüzde 1,34´lük artışla 1 milyar 59 milyon 616  bin dolarlık, tarımda yüzde 32,89´luk artışla 293 milyon 823 bin dolarlık dış satıma imza attı. Bu dönemde madencilik sektöründen ise 58 milyon 818 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Ocak-eylül döneminde en çok ihracat yapılan sanayi sektörlerinde ilk sırayı 183 milyon 650 bin dolarla kimya sektörü aldı. Bu sektörü 168 milyon 417 bin dolarla makine, 151 milyon 339 bin dolarla hazır giyim, 113 milyon 685 bin dolarla mobilya izledi. Aynı dönemde DAİB üyesi firmalar tarım ürünleri ihracatı kapsamında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatından 28 milyon 495 bin dolar, yaş meyve ve sebze ihracatından 75 milyon 508 bin dolar, sebze ve meyveden 33 milyon 694 bin dolarlık gelir elde etti.

Birliğin 9 ayda en fazla ihracat yaptığı ülke Irak

Birliğin 9 aylık ihracatı ülkelere göre değerlendirildiğinde, 327 milyon 523 bin dolar ile ilk sırada Irak yer aldı. Bu ülkeyi 97 milyon 328 bin dolar ile Azerbaycan-Nahçivan, 85 milyon 683 bin dolar ile Almanya, 68 milyon 482 bin dolar ile İran ve 47 milyon 611 bin dolar ile Libya takip etti. TİM Denetim Kurulu Üyesi de olan DAİB Başkanı Ethem Tanrıver, AA muhabirine, DAİB´in 9 aylık ihracatının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,41 arttığını belirterek,  "1 milyar 412 milyon 258 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Türkiye ortalamasına baktığımızda en iyi ve en hızlı yükselen birliklerden birisiyiz." dedi. Yıl başında 2 milyar 100 milyon dolar hedefine yüzde 99 ulaşacaklarını aktaran Tanrıver, ihracat yapmak isteyene maddi ve manevi her türlü desteğin sağlandığını, Ticaret Bakanlığının da bu konuda özverili çalışarak destekçi olduğunu dile getirdi. Ticaret Bakanlığının ihracatçılara yönelik destekleri "kolaydestek.gov.tr" adresinden sağladığını kaydeden Tanrıver, üyelerin bu desteklere söz konusu adresten rahatça ulaşabileceğini aktardı.

"Türkiye ortalamasının üzerinde olan birlik haline geldik"

Tanrıver, 2023 hedefleri doğrulusunda azimle çalıştıklarını vurgulayarak, "Pandemi sürecinde nisan ayı hariç her ay ihracat grafiğimizi yükselttik ve Türkiye ortalamasının üzerinde olan Birlik haline geldik. İnşallah bunu eksiksiz daha da yukarı çıkarma hedefindeyiz. Bugüne kadar göreve geldiğimizden beri yönetim olarak ne hedef koyduysak ulaştık." diye konuştu. Tanrıver, Bakanlık, TİM ve ekip olarak ihracatı artırmak için çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti: "Pandemi sürecinde zor günler geçirdik. Sınır kapılarında, kamyonlar ve şoförlerde sıkıntılar oldu ama bunları çöze çöze gittik. Yeter ki bu ülkeye güvenelim ve imalat, ihracata yönlenelim. İmalat varsa ihracat var. Bu kurlarda ihracat yapmama şansımız yok. Ciddi ihracat talepleri var, önümüzdeki aylarda daha yüksek ihracat artışı öngörüyoruz."(AA)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÜLKEYE MİLYAR MİLYON DOLARLIK İHRACAT
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 ŞAHISTAN 1´İ TUTUKLANDI
3 ŞAHISTAN 1´İ TUTUKLANDI
Muş Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan 3 şahıstan biri tutuklandı.
“KAN, GÖZYAŞI VE İSTİKRARSIZLIK KOL GEZİYOR”
“KAN, GÖZYAŞI VE İSTİKRARSIZLIK KOL GEZİYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı İstişare Toplantısı´na gönderdiği video mesajda, “Emperyalistlerin bizi Şii-Sünni, siyah-beyaz, Türk, Kürt, Arap, Farisi diye bölmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.
TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Tarihi ilçede asfalt çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla başlatılan yol çalışmalarında sona yaklaşıldı.
POLAT, BİLGE LİDERİ VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİNDE UNUTMADI!
POLAT, BİLGE LİDERİ VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİNDE UNUTMADI!
Bosna Hersek´in ilk Cumhurbaşkanı bilge lider Aliya İzetbegoviç´in, vefatının 17. sene-i devriyesi dolayısıyla, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, açıklamalarda bulundu.
MŞÜ´DEN ZORUNLU SINAV ERTELEME DUYURUSU
MŞÜ´DEN ZORUNLU SINAV ERTELEME DUYURUSU
Muş Alparslan Üniversitesi resmi web adresinde, Ortak Zorunlu Yabancı Dil (İngilizce) Dersi Muafiyet Sınavı Erteleme duyurusu yayınladı.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN İNCE DAVRANIŞ
KAYMAKAM YALÇIN´DAN İNCE DAVRANIŞ
Girmiş oldukları ülke geneli ve bölgesel müsabakalarda başarılı sonuçlar elde eden sporcular Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, tarafından ödüllendirildi.
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE YANGIN EĞİTİMİ VERİLDİ
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE YANGIN EĞİTİMİ VERİLDİ
Afetlere hazır olmak maksadıyla Afet ve Acil Durumlar öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenlerin bilinmesi, yani afet bilinci kültürünün oluşturulması için Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü personelleri tarafından eğitimler tüm hızıyla devam ediyor.
ELMA HASADI ÇİFTÇİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
ELMA HASADI ÇİFTÇİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Muş merkeze bağlı Akpınar, Dilimli ve Karakale köylerinde 3 bin 128 dekar alanda yetiştirilen elmanın hasadına başlandı.
ÇİFTÇİLER, SÖKÜM VE TESLİMAT İŞLERİNE HIZ VERDİ
ÇİFTÇİLER, SÖKÜM VE TESLİMAT İŞLERİNE HIZ VERDİ
Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla tarım ürünlerinin hasatını hızlandıran çiftçiler, üretmiş oldukları ürünleri teslim etme yarışı içerisine girdi.
BULANIKTA KORONAVİRÜS DENETİMLERİ
BULANIKTA KORONAVİRÜS DENETİMLERİ
İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği koronavirüs tedbirlerine yönelik genelge kapsamında Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, çarşı merkezde denetimler yaparak, uyarılarda bulundu.
BAŞKAN İŞÇİLERİ MOTİVE ETTİ
BAŞKAN İŞÇİLERİ MOTİVE ETTİ
Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla alt ve üst yapı çalışmalarına hız veren Muş Belediyesi, çalışmalarını sürdürüyor.
KURUL KAPSAMLI KARARLAR ALDI
KURUL KAPSAMLI KARARLAR ALDI
İl Hıfzıssıhha kurulu İç İşleri Bakanlığının göndermiş olduğu koronavirüs ile mücadelede ek tedbirler konulu toplantı gerçekleştirdi.
MUŞ AÇSH EYLÜL AYINDA YAPILAN NAKDİ DESTEKLERİ AÇIKLADI
MUŞ AÇSH EYLÜL AYINDA YAPILAN NAKDİ DESTEKLERİ AÇIKLADI
Muş Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Eylül ayında yapılan nakdi desteklere ilişkin bilgiler paylaştı.
MŞÜ´DEN MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
MŞÜ´DEN MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Ortak zorunlu yabancı dil (İngilizce) dersi muafiyet sınavı için duyuru yayınladı.
TEKİN´İN “İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTABI OKUYUCUYLA BULUŞTU
TEKİN´İN “İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTABI OKUYUCUYLA BULUŞTU
Muş Alparslan Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARGEM) Müdürü Doç. Dr. Zeliha Tekin´in “İş ve İşletme Etiği” adlı kitabı okuyucusuyla buluştu.
MŞÜ´DE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
MŞÜ´DE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
Muhtelif bakım onarım işlerinde yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.
İLÇE VE BELDELERDE MUHTARLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
İLÇE VE BELDELERDE MUHTARLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Muhsin Özkahraman, “Muhtarlar seçimle iş başına gelen halkın temsilcileridir” dedi.
HAYIRSEVERLER, TABLET DAĞITARAK GÖNÜLLERE DOKUNDU
HAYIRSEVERLER, TABLET DAĞITARAK GÖNÜLLERE DOKUNDU
Sosyal medya üzerinde bir araya gelen hayırsever vatandaşlar, Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyündeki 21 öğrenciye tablet hediye etti.
DEVLET DESTEĞİ İLE KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
DEVLET DESTEĞİ İLE KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
Devlet desteği ile açmış olduğu işyerinde işçilikten kurtularak 25 kişiye de iş olanağı sundu. Yıllarca İstanbul´da ve Muş´ta tekstil işçisi olarak çalışan 33 yaşındaki Sercan Kutlu isimli genç girişimci, kendi memleketinde tekstil atölyesi açtı.
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
Muş´ta 19 Ekim Muhtarlar Günü hükümet konağının önünde düzenlenen törenle kutlandı.
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI
Muş merkezli 3 ilde nitelikli dolandırıcılık suçundan gözaltına alınan 5 kişiden 2´i tutuklandı, 42 şüpheli hakkında işlem yapıldı.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.8761
EURO
9.2874
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Müzik aşkı besteler.

Shakespeare
1860 İlk Hususi Tercuman-ı Ahval`in çıkması