AKCİĞERLERİMİZ BİLİNÇSİZCE YOK EDİLİYOR!
Meşe Derneği Genel Başkanı İhsan Aytemiş, dünyamızın akciğerleri olan ormanlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Tarih: 25.9.2020 06:42:30

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz ormanlar, dünyanın daha yaşanılır bir hal almasını sağlayan başlıca aktörlerden bir tanesi. Onlar azaldıkça, kirlilik oranı artıyor, oksijen oranı düşüyor. Nefes alışverişlerimizdeki oksijenin kalitesi, ormanların yüzölçümleriyle alakalı. İnsanoğlunun yaşam kalitesine direkt etki eden ormanların, çıkan yangınlar sonrası ya da bilinçsiz kesimlere istinaden ağaç sayılarının düşmesi, birçok kritik sorunu da beraberinde getiriyor. İnsanoğlu için bir nimet olan ormanları, kendi elleriyle yok etmesi ise gelecek nesiller için şimdiden büyük sorunlar doğurmaya başladı. Erozyona bağlı verimli toprak kayıplarının yaşanması, hava kirliliğinden dolayı insanların nefes alamaz duruma gelmesi, metrekareye düşen yağış miktarlarındaki azalma gibi birçok sorunla yüz yüze kaldığımız unutulmamalıdır. İnsanoğlunun yüzlerce alanda hammadde olarak kullandığı ormana gereken saygıyı göstermesinin zamanı geldi de geçiyor.

Ormanların faydaları saymakla bitmez

Meşe Derneği Genel Başknı İhsan Aytemiş´e ‘Ormanlar, Ağaçlandırma, Yeşil Bitki Örtüsü Neden Bu Kadar Önemlidir?´ sorusuna istinaden cevap veren Başkan “Ormanların bu yöndeki hizmetleri, maddi faydaları ile ölçülemeyecek kadar fazladır. Bulundukları yerin iklimini, kara iklim tipinden ılıman iklim tipine yöneltirler. Bu sayede don, kuraklık, aşırı sıcaklık, fırtına gibi zararları önlemek ve azaltmak suretiyle faydalı olurlar. Ormanın etkisi altında kalan sahaların nisbi rutubeti fazla olduğu gibi, akarsu ve kaynakların verimi, düzenli ve devamlıdır. Ormanların tarımı, hayvancılığı, bayındırlık tesislerini koruması; karada ve deniz kıyılarında kumulların teşekkülüne engel olması; bataklıkları kurutmak, havaya saf oksijen vermek, gürültüyü ve hava kirliliğini önlemek suretiyle insan sağlığına yardım etmesi; çeşitli av hayvanlarını barındırıp beslemekle yurdun tabii varlığını ve güzelliğini zenginleştirmesi gibi hususlar kolektif hizmetlerinin başlıcalarını teşkil eder. Dünya´da yılda 24 milyar ton toprak erozyon sonucu kaybediliyor. Türkiye´de ise yılda 743 milyon ton toprak erozyonla kaybediliyor. Dünya´da erozyonla kaybedilen toprağın 1/32´si ülkemizdeki verimli topraklarımızın olduğu gerçeği çok ürkütücüdür. Doğamıza, toprağımıza ne kadar zarar verdiğimizi, su kaynakları ne kadar yok ettiğimizi gözler önünde, Avrupa´da mevcut devasa ormanların %1´i doğal, %99´u insan gücü ile dikilerek korunmuş ormanlardır, Türkiye´deki ormanlar ise %93´ü doğal, %7´si insan gücü ile olan ormanlardır.  Bu da ne kadar büyük bir nimete sahip olduğumuzun en açık göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“Birçok hayati ekosistem hizmeti sağlar”

Ormanların insan sağlığı üzerinde büyük bir önemi olduğunu vurgulayan Başkan Aytemiş, “Ormanlar, çevre ve iklim için birçok hayati ekosistem hizmeti sağlar. İklimimizi düzenlemeye ve su havzaları oluşturmaya yardımcı olurlar ve bize temiz su sağlarlar.  Soluduğumuz havanın temizlenmesine yardımcı olurlar. Orman stoğundaki artış, genellikle atmosferden büyük miktarlarda karbondioksit yakalanmasına yardım eder. Birçok türün ormanlarda yaşaması ve yaşamlarının buna bağlı olması nedeniyle ormanlar, biyolojik çeşitliliği korumaya ve muhafaza etmeye de yardımcı olurlar.  Ormanlar, aynı zamanda insanların refahı ve dinlenmesine önemli katkıda bulunurlar. Daha sayacağımız birçok önemli faydalar ve etkenlerden dolayı yaşam kaynağımız olan ormanların, ağaçların yakılması ve kesilmesi insanlık suçudur. Var olan bir yaşamı sonlandırdığı ve yok edildiği için aynı zamanla bir katliamdır.  Gelin el birliğiyle yok edilen geleceğimize sahip çıkalım. Kaybolmakta olan geleceğimizi kurtaralım” açıklamalarına yer verdi.

“Bütün canlıların yaşam hakkıdır”

Meşe Derneği Genel Başkanı Aytemiş ülkemizde dikili olan ağaçların şuursuzca kesildiğini belirterek, “Bugün sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşam için dikeceğimiz, koruyacağımız fidanlar, yarın ağaç ya da orman olduklarında bir başkasının kesmesi ya da yakması çok yanlıştır, suçtur, ayıptır, yazıktır, günahtır ve kul hakkı yemektir. İnsanların ve tüm canlı varlıkların yaşam kaynağı olan ağaçlar kesilmez, ormanlar yakılmaz. Yaş ağaçların kesilmesi ve ormanların yakılmasını hiçbir gerekçe haklı sebep olduğu gösterilemez. Suçtur, Yeryüzünde olan bütün canlıların yaşam hakkıdır. Hak yemek, hak ihlali Allah indinde de büyük suçtur, günahtır ve kul hakkıdır. Orman Kanunu Hükümleri Uyarınca;“6831 sayılı Orman Kanunu´nda, ´Ağaç kesenler, kökünden sökenler veya ağaçlardan yalamuk, pedavra, hartama çıkaranlar üç aydan beş yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Suçun konusunun fidan olması halinde birinci fıkraya göre, verilecek ceza bir kat artırılır´ hükmü yer alıyor. Ormandan genç ağaç kesenlere 10 yıla kadar hapis cezası uygulanabilir." “Kasten orman yakan kişi veya kişiler, 10 yıldan az olmamak üzere hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır” dedi.

”Erozyonla Mücadele Ve Ağaçlandırma Seferberliği İvedi Olarak Başlatılmalı”

Ülkemizde yaşanılan erozyonun önüne geçilebilmesi adına ve doğayı yeşillendirme kapsamında ağaçlandırma seferberliğinin başlatılması gerektiğini kaydeden Aytemiş, ”Erozyonla mücadele ve ağaçlandırma seferberliği ivedi olarak başlatılmalı. Seferberlik edasıyla topraklarımızı, korumak için erozyonla mücadelemizi sürdürerek elbirliğiyle, gönül birliğiyle ağaçlandırma yapılarak, mevcut ağaçlarımıza ve ormanlarımıza sahip çıkmak ümidiyle sağlıkla kalın ve doğayı koruyan herkese de ayrıca teşekkür ederim” ibarelerini kullandı. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
9.4813
EURO
10.9980
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kuvvetini mazluma karşı değil, zalime karşı kullan?

Hacı Bektaşı Veli
1938 Ankara Radyosu Yayına başladı