BİN 300 KADIN İSTİHDAM EDİLİYOR
İlimizde hizmet veren 19 tekstil firmasında ortalama bin 200, bin 300 kadın çalışan istihdam ediliyor.
Tarih: 23.11.2019 07:58:59

2019 yılında tekstil, kuaför, halı, kilim, aşçılık ve benzeri mesleklerde, eski hükümlü, engelli ve tüm vatandaşlara yönelik birçok alanda meslek edindirme kurslarıyla, 909 kişiye istihdam alanı oluşturan Türkiye Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Muş İl Müdürlüğü, istihdam alanlarından en fazla kadınlara destek verdi. Kurs süresi boyunca genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigortası ve günlük cep harçlığıyla da kursiyerlere güvence sağlayan İŞKUR sunmuş olduğu hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürüyor. 2018 yılı çalışmaları kapsamında; istihdamda yalnız kendi grubunda değil, iller içerisinde %137 oran ile Türkiye birincisi olan Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Muş İl Müdürlüğü, sunmuş olduğu hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürüyor. İŞKUR Muş İl Müdürlüğü tarafından sağlanan desteklerle, kentteki istihdam alanlarından en fazla kadınlar faydalanıyor. Dezavatajlı gruplara yönelik kentte açılan kurslarla meslek sahibi olan kadınlar, fabrikalarda istihdam ediliyor. 19 adet tekstil fabrikasının bulunduğu Muş´ta, yaklaşık 2 bin kişinin çalıştığı ve bunlardan bin 300´ünün kadınlar oluşturuyor.

“Bin 300 Kadın İstihdam Ediliyor”

Kadınların bir iş sahibi olmasının önemli olduğunu ifade eden Çalışma ve İş Kurumu Muş İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, şunlar söyledi: “2015 yılında Muş´ta 2 tane tekstil firmamız vardı. Biz bunu arttırabilmek için il dışında tekstil işiyle uğraşan işverenlerimizi ziyaret ettik, onları Muş´a davet ettik. Muş´ta şuanda 19 tane tekstil firmamız var. Bu 19 tekstil firmasında ortalama iki bin insan çalışmaktadır. Bununda ortalama bin 200, bin 300 tanesi kadınlardan oluşmaktadır. Kadınlarımızın bir iş sahibi olması, biraz daha rahat etmeleri; hem aile bütçelerine katkı sağlıyor, hem de istihdamı arttırıyor. Bir kadının çocuğunu okula gönderirken vereceği harçlık, çok önemlidir. Bizlerde bunu yapmaya gayret gösteriyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımızda da istihdamı daha da çok arttırmak için dezavantajlı gruplara biz özellikle önem veriyoruz. Bu sene açtığımız kursların on tanesinde, yalnız kadınlara özgü kurslar açtık. Bizim kurslarımız ki çok daha fazladır. Bu sene toplamda 909 kişilik bir kursumuz açıldı. Bunun ortalama yüzde 60´ı kadınlara özgüdür. Biz bu mesleklerde daha çok kurs açmaya devam edeceğiz.”

“909 Kişiye İstihdam Alanı Oluşturmuştur”

Müdür Taylan, öte yandan açılan kurslarla meslek sahibi olan erkek ve kadın iş arayanların, istihdam edildiğini aktararak şunları söyledi: “Muş Çalışma ve İş Kurumu; 2019 yılında tekstil, kuaför, halı, kilim, aşçılık ve benzeri mesleklerde, eski hükümlü, engelli ve tüm vatandaşlarımıza yönelik birçok alanda meslek edindirme kurslarıyla, 909 kişiye istihdam alanı oluşturmuştur. Kurs süresi boyunca genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigortası ve günlük cep harçlığıyla da kursiyerlere güvence sağlamıştır.”  

“Mesleğin Olmayışıdır”

7 tane istihdam garantisiz meslek edindirme kursu açıldığını ifade eden Müdür Taylan,  Muş´ta en büyük sıkıntının mesleksizlik olduğunu ifade ederek şunları söyledi: “İlimizin en büyük sıkıntısı mesleksizliktir, bir mesleğin olmayışıdır. Mesleksizlik sorunu hem işverenlerimizin yetişmiş eleman sıkıntısına, hem de vatandaşlarımızın işsiz kalmasına sebep olmaktadır. Biz de bu mesleksizliği giderebilmek adına farklı mesleklerde, meslek edindirme kursları açmaktayız. 2019 yılı içerisinde 14 tane İstihdam garantili meslek edindirme kursu açtık. Bu kurslardan 247´si erkek ve 245´i kadın olmak üzere toplamda 492 katılımcıya istihdam olanağı sağlandı. 7 tane istihdam garantisiz meslek edindirme kursu açıldı. Bu kurslardan kadınların iş gücü piyasasına katılımını önemseyerek, 145 kadın katılımcıyı faydalandırdık. Özel politika gerektiren mesleklerde 10 tane kurs açtık, bunda da 272 katılımcı faydalandırıldı. Kurumumuzun vizyonu; işgücü piyasası politikalarında belirleyici, işsizlikle mücadelede etkin ve yenilikçi, akılcı, sürdürülebilir ve kapsayıcı tedbirlerle istihdamı artırıcı kamu istihdam hizmetleri alanında uluslararası düzeyde lider bir kurum olmak. Misyonu ise; etkin bir işgücü piyasası bilgi sistemi aracılığıyla piyasanın ihtiyaçlarını tespit edip, bu doğrultuda işgücü arz ve talebini eşleştirmek, işgücü programları yoluyla istihdamı kolaylaştırmak, korumak ve artırmak, mesleki becerileri geliştirmek, işini kaybedenlere geçici gelir desteği sağlamak ve istihdama ilişkin tedbirleri sosyal diyalog içerisinde geliştirmek ve gerçekleştirmek.”

“Kadına Yönelik İstihdam Çalışmalarımız Devam Ediyor”

Daha çok kadına yönelik istihdam çalışmalarının yapıldığını  ifade eden Umut Tekstil sahibi Sinan Demirel ise,şunları aktardı: “2002 yılından beri İstanbul´da tekstil atölyemiz vardı. Orada işletmemize devam ediyorduk. 2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız ve İŞKUR genel müdürümüzün istihdama yönelik, memlekete dönüş projesi kapsamında kendi memleketimize geldik. 2017 yılında geldiğimizde, 15 arkadaşımızla başladık. Şuanda 80´in üzerinde çalışan arkadaşımız var. Daha çok kadına yönelik istihdam çalışmalarımız devam ediyor. Kadın arkadaşlarımızın el temizliği, el becerileri, çalışmaları daha temiz, daha cazip geliyor. Hedefimiz bu programı daha da yükseltmek. 80 olan kapasitemizi, 100´ün üzerine çıkarmaktır.”

“En Çok Biz Kadınların Yüzünü Güldürdü”

Kentteki tekstil atölyesinde sağlanan istihdamdan faydalanan Zeynep Demir, İŞKUR tarafından kentte sağlanan desteklerle istihdam alanlarının sayısı arttırıldığını ifade ederek şunları aktardı:  “İŞKUR tarafından kentte sağlanan desteklerle istihdam alanlarının sayısı arttırıldı. Bunlarda en çok biz kadınların yüzünü güldürdü. İstihdam alanlarından en fazla kadınlar faydalanıyor. Evde oturarak geçirdiğimiz vaktimizi, burada fırsata çevirerek değerlendiriyoruz. İŞKUR´un destek verdiği, biz kadınlar için istihdamın sağlandığı alanlar güvende veriyor. Buralarda yeni yeni arkadaşlıklar kazandık. Çok güzel bir çalışma ortamı var, hep birlikte bir aile gibi bir aradayız. Emeğimizin karşılığı olarak aldığımız, elde ettiğimiz kazanç ile aile bütçemize katkıda bulunuyoruz. Buda bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. Bundan dolayı emeği geçen herkese, özellikle İŞKUR´a biz kadınlar için oluşturduğu istihdam alanlarından ötürü teşekkür ediyoruz”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KADIN İSTİHDAM EDİLİYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.8080
EURO
9.4134
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Tenini besleyip geliştirmeye bakma, çünkü o sonunda topraga verilecek bir kurbandir.

1934 Kiyafet Kanunu`nun TBMM`de Kabülü
2006 Şiddetli Soğukların başlaması
2006 Dünya Özürlüler Günü
2006 Vakıf Haftası