“BÜYÜK DEVLETİMİZ VE ONUN AZİZ MİLLETİ VAR”
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 96´ncı yıldönümü münasebetiyle düzenlenen kutlama programında konuşan Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, “Türkiye Cumhuriyeti gibi geçmişi son derece önemli bir miras olarak kullanan ve işte bu mazlum milletlerin hafızasında yer alan bir büyük devlet var ve onun aziz milleti var” dedi.
Tarih: 30.10.2019 07:04:28

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 96. yılında tüm Türkiye´de coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle ilimiz genelinde etkinlik ve törenler yapıldı. Orman İşletme Müdürlüğü hizmet binası önünde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Münasebetiyle bir konuşma Yapan Vali Doç. Dr. İlker gündüzöz, şunları söyledi: “Bu memleket bayram ediyor. Aynı zamanda gözü ve kalbi Türkiye´de olan, geçmişi bir olan bu coğrafyadaki insanlar da bu bayramı emin olun ki bizim gibi kalbinden, içinden kutluyor. Bugün çevremizde, coğrafyamızda pek çok sıkıntılar var. Emperyal güçler buraları darmaduman etmiş durumda ve Osmanlının, ecdadın barış getirdiği ve barışla yönelttiği bu coğrafyalarda menfaat uğruna insanlar can veriyor, vatanından oluyor. Tabi terör örgütlerini de destekleyen çeşitli güçler var. Kendi amaçları doğrultusunda terör örgütlerine belirli amaca yönelik olarak kullanıyorlar. Ama çok şükür ki bugün dünyada Türkiye Cumhuriyeti gibi geçmişi son derece önemli bir miras olarak kullanan ve işte bu mazlum milletlerin hafızasında yer alan bir büyük devlet var ve onun aziz milleti var.

Tabi 29 Ekim 1923´te Cumhuriyet ilan edilirken, bunun bir geçmişi var. Bizde demokrasi aslında 23 Nisan 1920´de gelen bir hadise değil, tekemmül eden bir hadisedir. Geçmişte de bunun ayak izleri ebetteki vardır. Bu kültürün içerisinde, bu milletin içerisinde var. Orta Asya´da ki istişare geleneğimiz, bizim Türk İslam medeniyetindeki meşveret geleneği, yine Osmanlının son dönemlerindeki masum meclisleriyle olan seçim geleneği, yine 1854´ten itibaren belediyecilik alanında, belediye meclislerinin oluşturulması ve seçimle halkın temsilcilerini kendi arasından seçmiş olması, ondan sonra 1874, 1908 meşrutiyet dönemleri ki bunlar; işte ulusal düzeydeki parlamentonun kurulması anlamını geliyor ve nihayet 23 Nisan 1920 yani bizim aslında geçmişimizde ve kültürel kodlarımızda her zaman bir demokrasi geleneği ya da en azından demokrasinin inşa edilebileceği bir zemin mevcuttur. 23 Nisan 1920´de yokluklar içerisinde yedi düvelin tepemize bindiği bir noktada biz, yeniden hür bir devlet, hür bir millet ortaya koyduk ve bu rejimin adı 29 Ekim 1923´te Gazi Mustafa Kemal ve onun aziz dava arkadaşları tarafından konuldu.”

“Türkiye´de 5 Milyon Düzensiz Göçmen Var

Türkiye´de 5 Milyon düzensiz göçmen olduğunu söyleyen Vali Gündüzöz, şunları aktardı: “Avrupa´da şimdi 3-5 bin tane göçmen oluyor, geliyor ve sistemlerinde kriz oluyor. Millet ayaklara kalkıyor. Bugün Türkiye´de 5 Milyon düzensiz göçmen var. 3,5 Milyonu, 3 Milyon 600´ü Sürüyeli ama bu millet o kadar naif, o kadar ince bir millet ki bunlara sahip çıkıyor. Sonuç itibariyle bu millet her türlü zorluğa dayanabilecek bir kudrette, onun için gücümüz bu. Bizim yakın coğrafyamızda işte Irak´ı, Suriye´yi diğer ülkelere karıştırıyorlar ama ne; petrole konmak. Amaç ne çeşitli maddi menfaatler elde etmek ama bu millet tüm bu zorluklara rağmen yine ayakta ve her türlü zorluğa rağmen de direnci son derece yüksek. Bakın 15 Temmuz gibi bir şey Avrupa ülkelerinin birinde olsa bugün devlet falan kalmaz. Ama o gün bir iki saat içerisinde bu memleket tekrar ayağa kalkıyor milletiyle, çocuğuyla, genciyle ayağa kalkıyor. Bu çok önemli bir özellik. Bu Muş´ta da aynı, İstanbul´da da aynı, Eskişehir´de de aynı, Türkiye´nin her tarafında da aynı. Demek ki bizim kültürel kodlarımızda yazılı olan bir birlik ve beraberlik, dayanıklılık şuuru var. Şunu belirtmek gerekir ki; bu millette, Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle uğraşılacaktır. Neden; çünkü yüce dağların başında pus hiç eksik olmaz. Biz öyle bir muz cumhuriyeti olsaydık, emin olun bizimle öyle çok uğraşan olmazdı ama biz, işte bu atadan gelen söze uygun olarak; yüce dağlarız. Yüce dağların başından da hiç pus eksik olmaz. Bizimle uğraşacaklardır, dışarıdan uğraşacaklardır, içeride onların müttefik koalisyon kurdukları hainler her zaman olacaktır ama bu aziz millet onlara dün olduğu gibi bugünde, yarında dersini verecektir.”

 

 

“Bayrak Gönderden Asla İnmeyecek”

Bayrağın gönderden asla inmeyeceğini söyleyen Vali Gündüzöz, şunları aktardı: “Sevgili gençler, sevgili çocuklar; cumhuriyetinize, milletinize, milli ve manevi değerlerinize sahip olun. Sizi kandırmaya çalışan şer güçlere karşı anneleriniz, babalarınızın sözlerini tutun, onları üzmeyin. Bu milletin tarihini iyi bilin ki, geleceği de sizler şekillendireceksiniz. Cumhuriyetimizin 96´ncı yılını tebrik ediyorum, birlik ve beraberliğimizi Alla u Teala daim etsin diyorum ve bu bayrak gönderden asla inmeyecek, bu ezan minarelerden, semalardan asla susmayacak diyerek sözleri mi bitiriyorum.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BÜYÜK DEVLETİMİZ ONUN AZİZ MİLLETİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.7796
EURO
9.4625
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz?

Hacı Bektaşı Veli
1755 Nüruosmaniye Camii İbadete Açıldı