DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
Tarih: 29.10.2020 10:00:46

Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi: Bingöl, Elazığ ve Muş illerinde Murat Nehri havzasında yaşayan yoksul vatandaşların geçimlerini sağlamak için yöneldikleri tabi kaynakların devamını sürdürmeye yönelik projedir. Bu proje ile doğal kaynakların üzerindeki insan etkisi azamiye indirmek hedeflenmektedir. Bu sebeple havzada yaşayan yoksul halkın doğal kaynaklara yönelmesinin önüne geçmek için proje kapsamında farklı uygulamalar gerçekleştiriliyor. "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar ise  Buğday ve arpa verimini iyileştirme, Hayvansal üretimi iyileştirme, Sulak ve kurak alanlarda yem bitkisi üretimi, Hayvan barınaklarının (ahır) iyileştirilmesi, Bitkisel üretimi iyileştirme, Tarlada sebze üretimi, Küçük ölçekli sulama alt yatırımları, Enerji tasarruflu teknolojilerin tanıtımı ve yaygınlaştırılması, Güneş enerjili su ısıtma üniteleri, Hane izolasyonu (bina yalıtımı) , Enerji tasarruflu (kuzine) soba gibi daha birçok alanda havza üzerinde hayatını idame ettiren vatandaşların hizmetine sunuldu.

% 80´i devlet tarafından karşılanıyor

"Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında orman köylerinde yapılan evlerin dış cephe izolasyonunun Yüzde 80´i Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Bu proje ile ısınma sisteminde soba ve dolayısıyla da odun ağaç gibi tabi malzemelerin kullanılma oranının düşürülmesi hedefleniyor.   "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi"yle Merkeze bağlı Donatım köyünde vatandaşlara ait 15 evin dış cephe ısı yalıtım sistemi, devlet desteğiyle tamamlandı. Kış mevsiminde sıcak, yaz mevsiminde ise serin tutabilme özelliğine sahip olan dış cephe izolasyonuyla vatandaşların mağduriyetleri giderilirken, vatandaşların orman gibi tabi kaynakları kullanma oranı da düşürüldü.

“Hava sıcaklığı -30´lara kadar düşüyor”

Donatım köyü sakinlerinden Ercan Kesici´de, devlet desteğiyle evine dış cephe mantolaması  yapılan vatandaşlardan bir tanesi. Kesici, yeni ev yaptıklarını ve evin inşa aşamasında  devlet tarafından ısı yalıtımı yardımı yapıldığını söyledi. Isı yalıtımının kışın sıcak, yazın ise serin tuttuğunu ifade eden Kesici, bu imkanları sunan devlet büyüklerine teşekkür etti. Kesici açıklamalarının devamında “ Kent´te kış mevsimi oldukça çetin geçiyor. Bazen hava sıcaklığı -30´lara  kadar düşüyor. Isınma zor oluyor. Genel itibariyle de ısınmak için odun ve kömür kullanıyoruz. Dış cephe mantolaması yaptıktan sonra ısınma da kullanacağımız odun kömür oranlarında da düşüş olacak. Evlerimizde kullanacağımız yakıt miktarı azalırken, ısınmada ise kat be kat fazla ısınmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Muhtardan teşekkür

Donatım Köyü Muhtarı Ahmet Şengül ise köylerinde yaklaşık 2 yıldır Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Orman Genel Müdürlüğü tarafından 15 hanenin yüzde 80´inin devlet desteğiyle vatandaşlara yardımda bulunulduğunu ve bu yardımlardan ötürü başta Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere bölge müdürlüğü, siyasi ve bürokratlara teşekkür ettiğini belirtti. Muhtar Şengül açıklamalarının devamında “Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında köyümüz vatandaşları yeni yapılan evlerde izolasyonu tercih ediyor. Bu şekilde daha az yakacak kullanarak daha fazla ısınıyor. Muş´un kışları oldukça sert ve soğuk. Isınma en büyük problem. Sağ olsun devletimiz sayesinde insanlar daha az yakıtla daha çok ısınacak. Bu da ekstra masraftan kurtaracak. Genel itibariyle köyümüz vatandaşları tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Kış aylarında para kazanacak iş olanağı çok kısıtlı” ibarelerine yer verdi. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DEVLET DESTEĞİYLE EVLER DAHA SICAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
MUŞ MEM, BAŞVURULARIN BAŞLADIĞINI DUYURDU
MUŞ MEM, BAŞVURULARIN BAŞLADIĞINI DUYURDU
Muş Milli Eğitim Müdürlüğü Unvan Değişikliği Yazılı Sınav Başvurusuyla ilgili duyuru yayınladı.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
8.6584
EURO
10.1456
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Nimete kavuşanların inkarından sakının.

Hz. Muhammed
622 Peygamberimizin(s.a.v.) Mekkede`den hicretle Medine`ye girişi
1663 Uyvar Kalesi`nin fethi
1922 Bolvadin`in kurtuluşu
2006 Yaprak dökümünün başlaması.