DİKKAT! KORONA VİRÜS
Dünyayı kasıp kavuran ve binlerce kişinin ölümüne neden olan korona virüs, ülkemiz dışında vermiş olduğu hasar dolayısıyla gündemden düşmüyor.
Tarih: 11.3.2020 04:18:22

Dünya genelinde yol açtığı can kayıplarıyla korku ve paniğe neden olan “korona virüs” hakkında, yaptığımız araştırmalar sonucu edindiğimiz bilgileri ilimiz vatandaşları ile paylaşıyoruz.

1. Korona virüsü, aslında korona virüs ailesinin üyelerinden COVID-19 adlı virüstür. Bu virüs Sars, Mers gibi diğer virüslerle aynı aileden.

2. Ancak diğer aile üyelerine göre çok daha hızlı ve kolay bulaşıyor. Hatta kuluçka döneminde bile başkalarına bulaşabiliyor.

3. Çok hızlı yayılmasına karşılık şu an için öldürme oranı %2´lerde seyrediyor. Yani öldürme oranı diğer virüslere göre daha düşük.

4. Bu kadar panik yapılmasının nedeni. Diğer virüslerin (Sars, Mers vb) aksine yeni bir tür olan bu virüsün karakterinin tanınmaması. Yani öldürme potansiyeli, aşısı için gerekli veriler, kesin tedavisinin bilinmemesi vb bilgiler bilinmediği için bu panik oluştu. Tabi işin devletler arası ekonomik, siyasi mücadele boyutu da var ancak konumuz bu değil.

5. Şuan için 75 ülkeye yayılmış olan bu virüsün en çok tehdit ettiği yaş grubu altmış yaş ve üstü grup. Ölenlerin büyük oranı bu yaş grubunda.

6. Bu virüs insanlarda bulunan AC2 adlı proteine bağlanarak insanları hasta ediyor. İnsanlardaki bu proteinin azaltılarak virüsle mücadele etme çalışmaları sürüyor.

7. AC2 proteini oranı ırk ve milletlerin gen yapılarına göre değişiklik gösteriyor. Yani bu protein, yaratılıştan her millette değişik oranlarda var. Bu proteini genlerinde daha yüksek oranda taşıyan milletler daha çok tehdit altında.

8. AC2 proteini, Çin halkında Anadolu halkına göre 6 kat daha fazla. Bu orandan dolayı en fazla ölüm ve vaka Çin´de görülüyor. Bu, şu ana kadar bizde görülmemesinin nedenlerinden biri. Yani bizde görülse bile Çin´deki kadar hızlı yayılması beklenmiyor.

9. Bu virüs, 22 derecenin üzerinde yaşayamıyor. Havaların ısınmasıyla beraber virüsün etkisinin de kırılması bekleniyor.

10. Virüse karşı korunma tedbirleri olarak başta sık sık ellerimizi sabunla yıkamamız çok önemli. Hatta tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığının en yüksek olduğu ülkelerden biri Türkiye. Bizi virüse karşı koruyan etkenlerden biri de bu. Bunun dışında bağışıklık sistemimizi güçlendirici besinler tüketmemiz gerekiyor.

11. Sakatat (kelle, paça, şırdan, mumbar vb) sadece COVID-19´a özel değil, genel olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüm hastalıklara karşı tüketilmesi çok faydalı olacaktır. Ayrıca probiyotik alımı da çok önemli. Özellikle şalgam, kefir, ev yoğurdu gibi mayalanmış ürünler probiyotik için birebirdir. Bolca tüketmek lazım.

12. COVID-19 virüsünün Türkiye´de görüldüğü ancak gizlendiği yönünde dedikodulara inanmamak gerekiyor. Böyle bir şey olsaydı bunu saklamanın imkanı yok. Sosyal medyada dolanan haberlere inanmayın. Sağlık Bakanlığımız şuana kadar harika bir iş çıkardı.

13. Aşı geliştirme çalışmaları ABD, Çin ve Avrupa´da hızla devam ediyor.

Doç. Dr. Hanifi Körkoca 

Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Hanifi Körkoca  gerçekleştirmiş olduğu korona virüsü bilgilendirme toplantısında virüs hakkında önemli bilgiler sundu. Körkoca “Virüs, ilk olarak 31 Aralık 2019´da Çin´de nedeni bilinmeyen ‘pnömoni salgını´ bildirildi. Etkenin bir korona virus olduğu tespit edilerek bu virüse ‘2019-nCov´ adı verildi. Virüsün adı daha sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Covid-19´ olarak değiştirildi. Virüs, hayvanlardan insanlara bulaşan etken zarflı bir RNA virüsü olup daha önce meydana gelen SARS-CoV ve MERS-CoV salgınlarının etkeni olan virüsler ile birlikte Betacoronavirus genusunda yer alıyor. Etken, insandan insana damlacıkla bulaşıyor. Virüsün bulaştığı insanlarda solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispne durumları görülüp daha ciddi durumlarda pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gibi durumlar gelişebiliyor. Hastalığın tedavisi ikincil enfeksiyonları ve komplikasyonları önlemeye yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte antiviral tedaviye yönelik çalışmalarla birlikte aşı çalışmaları da devam ediyor.”

Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Hanifi Körkoca, virüsten korunmak için maske kullanımının önemli olduğunu vurguladı.

“Eller 20 saniye sabun ile yıkanmalı”

Körkoca açıklamalarında “Maske kullanımı oldukça önemli. Bununla birlikte ellerin sabun ve su ile en az 20 saniye olacak şekilde sık sık yıkanması, ilaveten alkol bazlı el antiseptiklerinin kullanılması da önem arz ediyor. Enfeksiyon damlacık yoluyla bulaştığından hastalara bir metreden fazla yaklaşılmamalı eğer yaklaşmak gerekiyorsa maske kullanmak gerekiyor. Hastalarla yakın teması olan ve salgının görüldüğü ülkelere gidip dönen temaslı kişiler 14 gün süre ile izlenerek ateş, öksürük, solunum sıkıntısı yönünden takip edilmeli bu esnada diğer insanlarla teması en aza indirilmeli. Bu kişilerle temasta olanların gerekli tedbirleri alması gerekiyor” dedi.

“Çamaşırlar 60 ile 90 derecede yıkanmalı”

Evde Covid-19 enfeksiyonlu veya temaslı biri olursa ayrı bir odada bakımı gerçekleştirilmeli, evde hareketi sınırlandırılmalı, oda sık sık havalandırılmalı ve sağlık kuruluşu ile sürekli temas halinde olunmalıdır. Hasta için mümkünse ayrı bir tuvalet ve banyo kullanılmalı; lavabolar, musluk başları, kapı kolu mümkünse her kullanımdan sonra ya da günde en az bir kez çamaşır suyu ile temizlenmelidir. Hastaların giysileri 60 °C ile 90 °C´de normal deterjan ile özenle temizlenmeli; hasta, kullandığı kişisel eşyaları ev halkı ile paylaşmamalı, kullandığı bardak, tabak, havlu gibi eşyalar su ve sabunla iyice yıkamalıdır. Hasta ve temaslının bakımı ile yalnızca bir kişi ilgilenmeli, bakım ve giysilerin temizliği esnasında mutlaka maske kullanmalıdır. Sağlık Bakanlığının talimatları takip edilmeli ve gerekli önlemelere harfiyen uyulmalıdır. Hastalıkla ilgili gelişmeler Dünya Sağlık Örgütü veya Sağlık Bakanlığının web sayfasından takip edilmelidir.“

Bağışıklık sistemi güçlendirilmeli

Toplum yeterince bilgi sahibi olmadığı bu salgın nedeniyle de şaşkın ve panik halinde diyen DENT 0112 Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği hekimi Dr. Erhan Çelik, vatandaşları şöyle uyardı: "Küçümsediğim sanılmasın ama korkusu etkilerinden daha büyük bu kesin.Toplumda bağışıklık sistemi zayıf çocuk, genç, yaşlı ve hastalar üzerine daha ölümcül olduğunu söyleyebiliriz ancak doğal bağışıklık yoluyla da atlatılabilen bir viral enfeksiyon korona virüs. Doğal bağışıklık sistemimizin buna karşı savunmada üstün gelmesi mümkündür zira her bulaşan hasta da ölmüyor.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DİKKAT KORONA VİRÜS
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÖĞRENCİ SERVİSİ ŞOFÖRLERİ, ZOR DURUMDA!
ÖĞRENCİ SERVİSİ ŞOFÖRLERİ, ZOR DURUMDA!
Covid19 salgını, ilimizde yüzlerce insanı işsiz bırakarak, çoluk çocuklarına ekmek götüremeyecek hale getirdi.
SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI!
SOKAK HAYVANLARI UNUTULMADI!
Muş´un Bulanık Belediyesi ekipleri, korona virüs nedeniyle aç kalan sokak hayvanlarına yem desteğinde bulundu.
ÜZEL EKMEK FIRININDAN, EKMEKLER BİLABEDEL!
ÜZEL EKMEK FIRININDAN, EKMEKLER BİLABEDEL!
İçinde bulunduğumuz Covid19 salgın süreci, ülkemizdeki ve ilimizdeki vatandaşların daha da fazla kenetlenmesini sağladı.
TAŞKIRAN “HUZUR VE GÜVENİN YILMAZ SAVUNUCULARI, 175 YAŞINDA”!
TAŞKIRAN “HUZUR VE GÜVENİN YILMAZ SAVUNUCULARI, 175 YAŞINDA”!
Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 175. Yıldönümü, etkinlik bazında önceki yıllara nazaran daha sessiz bir şekilde kutlanıyor.
PANDEMİ SÜRECİ, GENÇ NESİLLER İÇİN ADIM ATMAYI GEREKTİRİYOR
PANDEMİ SÜRECİ, GENÇ NESİLLER İÇİN ADIM ATMAYI GEREKTİRİYOR
Covid19 salgın pandemisi sürecinde, dünya ülkelerinin yeni düzen´e evirilmeye başladığı şu günlerde, 3. Dünya ülkesi olmamak için yeni adımların atılması zorunlu hale geldi.
ÖĞRETMEN ADAYI ÖĞRENCİLERE MÜJDE!
ÖĞRETMEN ADAYI ÖĞRENCİLERE MÜJDE!
Öğrencilerin uygulama çalışmalarındaki eksiklikleri "Ders, Ödev Ve Dosya Hazırlığı" ile telafi edilebilecek
MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA
MUŞ MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA
Covid19 salgın pandemesi sürecinde, öğrencilerin eğitim ve öğretim süreci uzaktan eğitim yöntemiyle devam etmektedir.
JANDARMANIN KARANTİNA NÖBETİ SÜRÜYOR
JANDARMANIN KARANTİNA NÖBETİ SÜRÜYOR
Muş İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, karantinaya alınan 5 köy ve 1 beldeye giriş çıkışların yaşanmaması için nöbetini sürdürüyor.
HEDEF, 100 BİN MASKE!
HEDEF, 100 BİN MASKE!
Bulanık ilçesindeki kadınlar, Covid19 salgın pandemisiyle mücadele kapsamında, destek amaçlı maske üretimine başladı.
BELEDİYE EKİPLERİ, ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
BELEDİYE EKİPLERİ, ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR
Muş Belediyesi ilkbaharın gelmesi ile kentin her bölgesinde başlattığı çalışmaları aralıksız sürdürüyor.
OTİZM ENGEL DEĞİL, FARKLILIKTIR!
OTİZM ENGEL DEĞİL, FARKLILIKTIR!
Otizm Farkındalık Günü olarak kabul edilen 2 Nisan, Dünya genelinde yaşanan koronavirüs pandemisi, ülkemizde ve ilimizde otizm´li bireyler için düzenlenecek faaliyetleri etkiledi.
MU-DEV´DEN, DEV HİZMET!
MU-DEV´DEN, DEV HİZMET!
Mu-Dev Hipermarket ara gelsin uygulaması ile ilimiz şehir merkezinin tüm noktalarına ücretsiz teslimat hizmetine başladı.
SAĞLIKÇILARIN SİPER MASKELERİ GENÇLİK LİDERLERİNDEN
SAĞLIKÇILARIN SİPER MASKELERİ GENÇLİK LİDERLERİNDEN
Muş Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı gençlik merkezinde görevli gençlik liderleri, korona virüse karşı mücadele kapsamında çalışan sağlıkçılar için günde 500 adet yüz koruyucu siperlik üretimi yapıyor.
POLİS EŞ VE ÇOCUKLARINDAN, ANLAMLI KLİP
POLİS EŞ VE ÇOCUKLARINDAN, ANLAMLI KLİP
Muş Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışan polislerin eşleri ve çocukları, polis ve vatandaşlara moral vermek amacıyla bir klip hazırladı.
PERSONEL ALIMI BAŞVURU TARİHLERİ ERTELENDİ!
PERSONEL ALIMI BAŞVURU TARİHLERİ ERTELENDİ!
Dünya genelinde 10 binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan Covi19 salgını ülkemizde ve ilimizde tarihleri belirtilmiş etkinliklerin ve sınavların tarihlerinin değişmesine neden oldu.
O PARA, DAĞITILMAYA BAŞLANDI!
O PARA, DAĞITILMAYA BAŞLANDI!
Covid19 pandemi sürecinde, ülkemizdeki vatandaşların mağdur olmamaları için yürürlüğe sokulan ekonomi paketi kapsamındaki yardımlar, ilimiz de dağıtılmaya başlandı.
MUŞ´LU GENÇ, ANTALYA´DA ÖLDÜRÜLDÜ!
MUŞ´LU GENÇ, ANTALYA´DA ÖLDÜRÜLDÜ!
Antalya´da çıkan tartışmada bıçaklanan 24 yaşındaki Muş´lu genç hayatını kaybetti.
MUŞ POLİSİNDEN SOSYAL MESAFEYE İŞARETLİ ÖNLEM
MUŞ POLİSİNDEN SOSYAL MESAFEYE İŞARETLİ ÖNLEM
Muş Emniyet Müdürlüğü ekipleri, korona virüs tedbirleri kapsamında vatandaşların sosyal mesafe kuralına uymaları amacıyla yerlere sprey boyayla işaretleme yaptı.
MUAYENELER ERTELENDİ!
MUAYENELER ERTELENDİ!
Dünya genelinde yaşanan pandemi nedeniyle, ülkemizde de vatandaşların mağdur olmaması adına tedbirler alınmaya devam ediyor.
MŞÜ´DEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SİPERLİK DESTEĞİ
MŞÜ´DEN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SİPERLİK DESTEĞİ
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ), korona virüsü salgınıyla mücadelede görev alan sağlık çalışanlarının kullandığı siperliklerin üretimine başladı.
ESMUŞDER´DEN ´KORUYUCU TULUM´ KAMPANYASI
ESMUŞDER´DEN ´KORUYUCU TULUM´ KAMPANYASI
Eskişehir Muş Kültür ve Dayanışma Derneği, sağlık çalışanları için "Koruyucu Tulum” kampanyası başlattı.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49 UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI 49 UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
TC.  MUŞ VALİLİĞİ
TC. MUŞ VALİLİĞİ
MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2019/400 TLMT. TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
T.C. MUŞ İCRA DAİRESİ 2019/11046 ESAS TAŞINIRIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Muş İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Yaşam Merkezi Yemek Hizmetleri Alımı hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin
İHALE İLANI
İHALE İLANI
DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 17. VAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI  MUŞ ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI MUŞ ÖZEL İDARESİ
7 Kalem Spor Malzemesi Alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI  MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI BİRİMLERDE KULLANILMAK ÜZERE 265 TON LİNYİT KÖMÜRÜ VE 10 TON MEŞE ODUN ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19´uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almak
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan tüm motorlu araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçelerinin Yenilenmesi Hizmeti Alımı İşinin 25.11.2019 tarihinde ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak Kanunun
İHALE İLANI  EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ  MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Muş İl Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan tüm motorlu araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçelerinin Yenilenmesi Hizmeti Alımı İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre aç
İHALE İLANI
İHALE İLANI
JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI MUŞ İL JANDARMA KOMUTANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı 3üncü Etap Projesi Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektron
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5.İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
Muş İl Gazetesi
26.03.2020
DOLAR
6.7382
EURO
7.3235
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Her evin kapısı vardır. Kabirin ki ayak tarafındandır.

Hz. Muhammed
1588 Mimar Sinan`ın vefatı.
1770 Mora Zaferi
1877 Namık Kemal`in Magosa sürgününün başlaması.