“ENGELLERİ AŞIYORUZ”
Halk Eğitimi Merkezi) Müdürlüğü ile Gençlik Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde açılan ‘Dil Eğitimleri Atölyesi´ kapsamında verilen İşaret Dili Eğitimleri devam ediyor.
Tarih: 21.10.2019 07:06:50

Halk Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürlüğü ile Gençlik Merkezi Müdürlüğünün işbirliği ile Dil Eğitimleri Atölyesi kapsamında açılan “İşaret Dili Eğitimleri” kursuna katılan kursiyerler, işitme engellilerle daha iyi iletişim sağlamayı öğrenecek. Devam eden eğitimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gençlik Merkezi Müdürü Murat Karataş, şunları söyledi: “Muş Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliğiyle Gençlik Merkezimizde “Dil Eğitimleri Atölyesi” kapsamında verilen “İşaret Dili Eğitimleri” devam ediyor. Üç milyona yakın işitme engelli vatandaşımızın olduğu ülkemizde, işaret dili bilmenin önemi her geçen gün artıyor. Gençlik Merkezimizde açtığımız İşaret Dili Eğitimleri kursu ile iletişimdeki engelleri kaldırarak engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata katılmalarını sağlamayı amaçlıyoruz. Gençlik Merkezinde eğitimlere katılan gençler, işitme engellilerle iletişim kurmak konusunda epey yol kat ettiler. İşaret Dili Eğitimini tamamlayacak olan gençler, işitme engeli olan vatandaşlara elleri ile ses olup, iletişimdeki engelleri kaldırabilecekler. İşitme engelli arkadaşlarımızın eğitimdeki sorunları çok büyük.  İşitme engelli arkadaşlarımızın hastaneler, mahkemeler vs. her yerde tercümana ihtiyaçları var.  Bizim burada verdiğimiz eğitimin ardından kursiyerlerimiz eğitmen ve tercüman olabiliyorlar. İşitme engelli kardeşlerimiz arasındaki engelleri kaldırıyoruz; İşaret Dili Eğitimi görüyoruz. İşaret Dili Eğitimi Kursu´na katılan kursiyerlerin toplum içinde engelli vatandaşlarla nasıl daha etkili iletişim kurabileceklerini öğreneceklerini ve bu yüzden bu kursu çok önemsiyoruz. Kursumuzun temel amacı engelli vatandaşlarla daha iyi iletişim kurabilmektir. Bildiğiniz gibi işitme engelliler için İşaret Dili Eğitimleri Kursunu uzun zamandır Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü´nün işbirliği ile merkezimizde açıyoruz. Yaz döneminde de açtık ve yeni eğitim öğretim sezonuyla birlikte gelen talepler doğrultusunda tekrar açtık. İşitme engellileri anlayabilmek için işaret dilini bilmek gerekiyor. Gayemiz ve hedefimiz, işitme engelli vatandaşlarla anlaşabilecek tercüman niteliğine sahip kursiyer yetiştirmek. Umarız bu amacına ulaşır. Engelli vatandaşlarımızın kendilerini daha iyi anlatabilme ve anlaşılabilir olma imkânına kavuşmalarına vesile olmak istiyoruz. Kursa katılan vatandaşlarımızın engelli vatandaşlara yardımcı olma isteği bizleri çok mutlu ediyor. Bu da daha çok çalışmamız ve daha çok kurs açmamız gerektiğini gösteriyor. Bu kurs sayesinde bunu da sağlamaya çalışacağız.”

“Gençlerimiz Merkezimize Bekliyoruz”

Tüm gençleri Gençlik Merkezine beklediklerini söyleyenMüdür Karataş, şunları söyledi: “Gençlik Merkezimiz gençlerin, yetişkinlerin ve çocukların eğitim görüp, iyi vakitler geçirecekleri bir merkez. Bu yönüyle de merkezimiz 7/24 saat her kesime hizmet vermekte. Merkezimizde; karate, satranç, basketbol, voleybol, masa tenisi, güreş, atletizm, boks, hentbol, tekerlekli kayak ve badminton spor dallarından, Dil Atölyesi kapsamında da Arapça, İngilizce ve İşaret Dili Eğitimleri verilmekte. Öte yandan halk oyunları eğitimleri, bağlama kursu, resim kursu gibi çeşitli kurslarımız aktif bir şekilde sürüyor. Kış mevsiminin başlamasıyla birlikte dışarıda boş vakit geçiren tüm gençlerimizi merkezimizin faaliyetlerinden eğitimlerinden faydalanmalarını istiyoruz. Bu nedenle tüm gençlerimizi Gençlik Merkezimize bekliyoruz.” 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ENGELLERİ AŞIYORUZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
3 ŞAHISTAN 1´İ TUTUKLANDI
3 ŞAHISTAN 1´İ TUTUKLANDI
Muş Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapan 3 şahıstan biri tutuklandı.
“KAN, GÖZYAŞI VE İSTİKRARSIZLIK KOL GEZİYOR”
“KAN, GÖZYAŞI VE İSTİKRARSIZLIK KOL GEZİYOR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı İstişare Toplantısı´na gönderdiği video mesajda, “Emperyalistlerin bizi Şii-Sünni, siyah-beyaz, Türk, Kürt, Arap, Farisi diye bölmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.
TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
TARİHİ İLÇEDE ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
Tarihi ilçede asfalt çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla başlatılan yol çalışmalarında sona yaklaşıldı.
POLAT, BİLGE LİDERİ VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİNDE UNUTMADI!
POLAT, BİLGE LİDERİ VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİNDE UNUTMADI!
Bosna Hersek´in ilk Cumhurbaşkanı bilge lider Aliya İzetbegoviç´in, vefatının 17. sene-i devriyesi dolayısıyla, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, açıklamalarda bulundu.
MŞÜ´DEN ZORUNLU SINAV ERTELEME DUYURUSU
MŞÜ´DEN ZORUNLU SINAV ERTELEME DUYURUSU
Muş Alparslan Üniversitesi resmi web adresinde, Ortak Zorunlu Yabancı Dil (İngilizce) Dersi Muafiyet Sınavı Erteleme duyurusu yayınladı.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN İNCE DAVRANIŞ
KAYMAKAM YALÇIN´DAN İNCE DAVRANIŞ
Girmiş oldukları ülke geneli ve bölgesel müsabakalarda başarılı sonuçlar elde eden sporcular Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, tarafından ödüllendirildi.
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE YANGIN EĞİTİMİ VERİLDİ
İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE YANGIN EĞİTİMİ VERİLDİ
Afetlere hazır olmak maksadıyla Afet ve Acil Durumlar öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenlerin bilinmesi, yani afet bilinci kültürünün oluşturulması için Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü personelleri tarafından eğitimler tüm hızıyla devam ediyor.
ELMA HASADI ÇİFTÇİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
ELMA HASADI ÇİFTÇİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Muş merkeze bağlı Akpınar, Dilimli ve Karakale köylerinde 3 bin 128 dekar alanda yetiştirilen elmanın hasadına başlandı.
ÇİFTÇİLER, SÖKÜM VE TESLİMAT İŞLERİNE HIZ VERDİ
ÇİFTÇİLER, SÖKÜM VE TESLİMAT İŞLERİNE HIZ VERDİ
Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla tarım ürünlerinin hasatını hızlandıran çiftçiler, üretmiş oldukları ürünleri teslim etme yarışı içerisine girdi.
BULANIKTA KORONAVİRÜS DENETİMLERİ
BULANIKTA KORONAVİRÜS DENETİMLERİ
İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği koronavirüs tedbirlerine yönelik genelge kapsamında Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, çarşı merkezde denetimler yaparak, uyarılarda bulundu.
BAŞKAN İŞÇİLERİ MOTİVE ETTİ
BAŞKAN İŞÇİLERİ MOTİVE ETTİ
Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla alt ve üst yapı çalışmalarına hız veren Muş Belediyesi, çalışmalarını sürdürüyor.
KURUL KAPSAMLI KARARLAR ALDI
KURUL KAPSAMLI KARARLAR ALDI
İl Hıfzıssıhha kurulu İç İşleri Bakanlığının göndermiş olduğu koronavirüs ile mücadelede ek tedbirler konulu toplantı gerçekleştirdi.
MUŞ AÇSH EYLÜL AYINDA YAPILAN NAKDİ DESTEKLERİ AÇIKLADI
MUŞ AÇSH EYLÜL AYINDA YAPILAN NAKDİ DESTEKLERİ AÇIKLADI
Muş Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Eylül ayında yapılan nakdi desteklere ilişkin bilgiler paylaştı.
MŞÜ´DEN MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
MŞÜ´DEN MUAFİYET SINAV DUYURUSU!
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Ortak zorunlu yabancı dil (İngilizce) dersi muafiyet sınavı için duyuru yayınladı.
TEKİN´İN “İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTABI OKUYUCUYLA BULUŞTU
TEKİN´İN “İŞ VE İŞLETME ETİĞİ” ADLI KİTABI OKUYUCUYLA BULUŞTU
Muş Alparslan Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi (KARGEM) Müdürü Doç. Dr. Zeliha Tekin´in “İş ve İşletme Etiği” adlı kitabı okuyucusuyla buluştu.
MŞÜ´DE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
MŞÜ´DE ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
Muhtelif bakım onarım işlerinde yüklenici firma tarafından yapılan çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.
İLÇE VE BELDELERDE MUHTARLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
İLÇE VE BELDELERDE MUHTARLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ
19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Mehmet Muhsin Özkahraman, “Muhtarlar seçimle iş başına gelen halkın temsilcileridir” dedi.
HAYIRSEVERLER, TABLET DAĞITARAK GÖNÜLLERE DOKUNDU
HAYIRSEVERLER, TABLET DAĞITARAK GÖNÜLLERE DOKUNDU
Sosyal medya üzerinde bir araya gelen hayırsever vatandaşlar, Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyündeki 21 öğrenciye tablet hediye etti.
DEVLET DESTEĞİ İLE KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
DEVLET DESTEĞİ İLE KENDİ İŞİNİN PATRONU OLDU
Devlet desteği ile açmış olduğu işyerinde işçilikten kurtularak 25 kişiye de iş olanağı sundu. Yıllarca İstanbul´da ve Muş´ta tekstil işçisi olarak çalışan 33 yaşındaki Sercan Kutlu isimli genç girişimci, kendi memleketinde tekstil atölyesi açtı.
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
Muş´ta 19 Ekim Muhtarlar Günü hükümet konağının önünde düzenlenen törenle kutlandı.
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI
DEVLETİ 3 MİLYON LİRA ZARARA UĞRATAN 2 KİŞİ TUTUKLANDI
Muş merkezli 3 ilde nitelikli dolandırıcılık suçundan gözaltına alınan 5 kişiden 2´i tutuklandı, 42 şüpheli hakkında işlem yapıldı.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.8761
EURO
9.2874
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Adını aşk koymuşlar."

Yunus Emre
1860 İlk Hususi Tercuman-ı Ahval`in çıkması