GERİDE BİR PİRİNÇ TANESİNİ BİLE BIRAKMAYACAKLAR
İlimizin yüksek yaylarlında yaz boyunca hayvanlarını otlatan ve havaların soğuması ile birlikte geri dönüş yoluna giren yaylacılar, ayrıldığı yaylalarda bir pirinç tanesi bile bırakmıyor.
Tarih: 23.10.2019 07:30:04

İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde Muş´un da aralarında bulunduğu 39 il valiliğine, ‘Yayla ve Meralarda Güvenlik Tedbirleri´ başlığı altında genelge gönderildi. İlimizin yüksek Yaylalarında yaşam süren ve havaların soğuması ile birlikte geri dönüş yoluna koyulan vatandaşlar bu genelgeyi dikkate alarak geride yaşam malzemesi bırakmayacaklarını belirtiler. İçişleri Bakanlığı tarafından 39 il valiliğine gönderilen genelgede; kış üslenmesi çabası içindeki terör örgütü için vatandaşlar uyarılarak, yayla ve meralar başta olmak üzere, yazlık veya kışlık evlerde yaşam malzemesi bırakmamaları istendi. Muş Valiliği, konu ile ilgili çeşitli çalışmalar yaparak yaylada yaşam sürdüren vatandaşlara gerekli uyarılarda bulundu.

“Yaşam Malzemesi Bırakmayacağız”

Yaklaşık 4 ay boyunca yaşadıkları yaylalardan taşınırken geride yaşam malzemesi bırakmayacaklarını söyleyen Ersin Oğlago, şöyle konuştu: “Biz bahar mevsiminde buraya geldik. Dört buçuk aydır buradayız. Havaların soğumasıyla beraber artık taşınıyoruz. Taşınmamızla beraber geride hiçbir yaşam malzemesi, hiçbir şey burada bırakmama şartıyla taşınacağız. Muş Valiliği´nin de bizlere verdiği yazıya göre; bir tane pirinç tanesi bile burada bırakmayacağımızı kendilerine söz vermişiz ve öylece taşınıp, gideceğiz buradan. Allah´ın izniyle yine gelecek sene huzurlu bir şekilde, yaylaların serbest olması dileğiyle tekrardan buralara geleceğiz.”

“Geride Bir Şey Kalmayacak”

Terk etikleri yaylalarda yaşam malzemesi kalmayacağını söyleyen Hasan Oğlago ise, “Dört aydır yayladayız. Hayvanlarımızı otlattık yaylada. İlkbahar ayında geldik, sonbahar ile birlikte havaların soğumasıyla Muş´a dönüyoruz. Erzakımızı falan her şeyimizi götürüyoruz. Burada peynir tuttuk, peynirimizi götürüyoruz. Burada hiçbir yaşam malzememiz kalmayacak. Allah´ın izniyle bir daha ki yıl yine burada huzurlu bir şekilde hayvanlarımızı besleyeceğiz.”

“Havaların Soğumasıyla Beraber Artık Yaylalardan Ayrılıyoruz”

İlkbahar mevsimiyle beraber yerleştikleri ve huzurun sağlandığı yaylalarda yaşam sürdüklerini söyleyen Ahmet Yıldırım, şöyle konuştu: “İçişleri Bakanlığı tarafından Muş´unda içerisinde bulunduğu 39 il valiliğine ‘Yayla ve Meralarda Güvenlik Tedbirleri´ başlığı altında genelge gönderilmişti. Bunun üzerine Muş Valiliği tarafından biz yaylacılara gerekli uyarılarda yapıldı. Bizlerde yaylacılar olarak, bu uyarıları dikkate alarak hareket ediyoruz. İlkbahar mevsimiyle beraber yerleştiğimiz, huzurun sağlandığı yaylalarda yaşam sürdük. Sonbahar mevsiminin etkili olmasıyla, havaların soğumasıyla beraber artık yaylalardan ayrılıyoruz. İçişleri Bakanlığı ve valiliğinin uyarısını dikkate alarak, geride hiçbir şekilde tek parça bir şey bırakmayacağız. Özellikle yaşam malzemesine dair en ufak parça, bir pirinç tanesi bile ardımızda bırakmayacağız. Malzemelerimizin çoğunu topladık, araçlarımıza yükleyip ilk olarak onları göndereceğiz. Daha sonrasında inşa ettiğimiz, içerisinde yaşam sürdüğümüz çadırdan evimizi sökeceğiz. Kısmet olursa, bir dahaki yıl yine tekrardan buradaki yaylalara yerleşip, yaşam süreceğiz.”

 Vali Gündüzöz, Uyarılarda Bulundu

Güvenlik güçlerince yürütülen başarılı operasyonlar sayesinde özellikle Bölücü Terör Örgütü´nün, temel gıda ve yaşam malzemesi temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığına dair bilgiler alındığını ifade eden Vali İlker Gündüzöz, şu uyarılarda bulundu: “Ülkemizin toprak bütünlüğünü, milli güvenliğini ve kamu düzenini tehdit eden, vatandaşların temel hak ve hürriyetlerini yok etmeye yönelik eylem ve saldırılarda bulunan terör örgütleriyle devletimiz tüm imkân ve kabiliyetlerini kullanılarak etkin bir şekilde mücadele etmektedir. Güvenlik güçlerimizce yürütülen başarılı operasyonlar sayesinde özellikle Bölücü Terör Örgütü´nün, temel gıda ve yaşam malzemesi temini konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığına dair bilgiler alınmaktadır. Bölücü Terör Örgütü mensuplarının, yerleşim yerlerinden uzakta yayla ya da yazlık olarak kullanılan evlerden hırsızlık yaparak gıda ve benzeri yaşam malzemesi temin etmeye çalıştıklarının bilinmesinden dolayı; Vatandaşlarımızın kış mevsimi nedeniyle boşalttıkları bu evlerde yiyecek-içecek türünden gıda, tüp ve benzeri yaşam malzemeleri bırakmamaları noktasında gösterecekleri hassasiyet, ülkemiz genelinde yürütülen terörle mücadele kapsamındaki operasyonlar için büyük önem arz etmektedir. Bu bilinçle evlerinizden çıkarken gerekli kontrolleri yaparak ilimizin huzuru ve asayişinin sağlanmasında üzerinize düşeni yapacağınızdan kuşkum yoktur. Tüm hemşehrilerime bu duruma gösterecekleri duyarlılıktan dolayı şimdiden teşekkür ediyor, sevgilerimi sunuyorum.” 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.7892
EURO
9.3306
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü?

Yunus Emre
1925 Türikiyede Vasatı Saat`in Kabülü
1950 Kore`de Kunuri Zaferimiz