HAYIRSEVERLER, TABLET DAĞITARAK GÖNÜLLERE DOKUNDU
Sosyal medya üzerinde bir araya gelen hayırsever vatandaşlar, Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyündeki 21 öğrenciye tablet hediye etti.
Tarih: 20.10.2020 08:48:18

Daha önceden köyden göç edip farklı illerde çalışan Onpınar köylüleri, sosyal medya üzerinden bir araya gelerek köy çocuklarının ihtiyacını tespit etmeye karar verdi. Bu organizasyonunu sağlayan ve Diyarbakır´da yaşayan Kamer Erdoğan, köyündeki öğrencilerin ihtiyacını muhtar aracılığıyla öğrendi. Sosyal medyadan ulaştığı Onpınar köylülerinden topladığı parayla 21 tablet alan Erdoğan,  Muş merkeze 85 kilometre uzaklıktaki Onpınar köyüne geldi.Erdoğan yanında getirdiği tabletleri, burada 21 öğrenciye dağıtarak, çocukların yüzünü güldürdü. Tabletler dağıtıldıktan sonra mutlulukları yüzlerine yansıyan çocuklar, hayırseverlere teşekkür etti.

Gurbetçilerin desteği ile tablet

Kamer Erdoğan tablet dağıtımının ardından yaptığı açıklamada, bugün tüm dünyayı etkileyen koronavirüs (Kovid -19) köydeki çocukların genele göre daha çok zorladığını belirterek “Uzaktan eğitime katılma imkânı olmayan çocuklarımız var. Bugün biz 21 öğrencimize gurbetçilerimizin desteğiyle tablet bilgisayar desteği yaptık. Öğrencimize bu imkânı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Destek buldukça daha fazla sayıda çocuğumuzu uzaktan eğitim ile buluşturacağız." ifadelerini kullandı. Muş dışında yaşayanlar arasında köprü görevi görerek yardımların ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmasını sağlayan Erdoğan, farklı bir sosyal sorumluluk kampanyasını daha hayata geçirdiğini ifade etti. Kamer Erdoğan şunları kaydetti; "Onpınar köyünde eğitim gören başarılı öğrencilerin uzaktan eğitim ile teknolojiden mahrum kalmamaları için sosyal medya üzerinde tablet kampanyası başlattık. Temin ettiğimiz 21 tableti köy çocuklarına ulaştırdık. Daha fazla öğrenciyi teknolojik imkanlarla buluşturmak için grup kurduğumuz gönüllü gurbetçi köylülerimizin bundan sonrada katkı sağlayacaklar.1980 lı yıllarda büyük şehirlere ve Avrupa´ya köyümüzden çok sayada göç eden vatandaşların  bu güne kadar bir araya gelme sansı olmadı. Bu yıl tüm dünyada yaşanan yeni tip koronovirüs (Kovid - 19 ) nedeniyle köyümüzde yaşayan birçok vatandaşımızın uzaktan eğitime katkı sağlayacak ve çocuklarına tablet alabilecek maddi durumlarının yeterli olmadığını tespit ettik. Bu amaçla, gurbetçiler olarak soyla medya aracılığı ile bir  gurup kurduk ve iletişime geçtik.5 gün kısa bir sürede yoğun ilgi gördü ve Almanya´dan, İzmir´den, İstanbul´dan ve Avusturya´ya kadar yaşayan ve böyle hiç yüzünü görmediğimiz insanlarımız  büyük bir katkı sundular. Köyümüzün çocuklarına EBA üzerinden uzaktan eğitim görebilecek bir tablet kampanyasını yerine getirmiş olduk. Tabi bu bağın bununla bitmesini istemiyoruz. Önümüzdeki dönemlerde bağımızın daha güçlü olması için buradaki kısıtlı yaşam imkanlarını daha iyiye çevirmek için biz gurbetçilere olarak karar aldık ve bundan  sonrada elimizden gelen yardımı ve dayanışmayı köyümüze göstereceğiz.”

“Çok daha iyi bir eğitim görecekler”

Erdoğan, ”tabi bizim zamanımızda çok kısıtlı imkanlar vardı. Burada sadece okul ve öğretmen vardı. Kitap sorunumuz, çanta sorunumuz, hata annelerimiz un çuvalından çantalara yaparak bizi okulu gönderiyorlardı. Ancak bu gün burada tabletleri dağıtırken, Çocuklarımız dışarda yaşayan abilerinden, akrabalarından hiç görmedikleri insanlardan aldıkları tabletle yüzündeki gülümseme ve mutluluk gördüm. Aslında bu gün bunun eğitimlerinde de, geleceklerinde de bir küçük katkı olması bizi gerçekten mutlu etti. Umarım bundan sonra çok daha iyi şartlar suna bileceğiz. Çocuklarımıza sağladığımız bu imkanlarla çok daha iyi bir eğitim görecekler “ diye konuştu        

“Tabletlerin çok faydası olacak”

Muş Sağlık Lisesinde okuyan 10. Sınıf Öğrencisi Berfin Çetin, “Köyümüzün dışında yaşayan gurbetçi köylülerimiz bu gün eğitimimize katkı sağlamak amacıyla bizi tablet gönderdiler. Bundan önce İnternet üzerinden EBA ya girmek için çok sorun yaşıyorduk. Derslere geç katılıyorduk. İnternetimiz faaliyete olmadığından dolayı birçok zaman derslere katılamıyorduk. Bundan sonra daha iyi katılacağız. Çok tabletin çok faydası olacak. Kendilerini çok teşekkür ederiz” diye konuştu. Tunceli Anadolu Lisesinde okuyan Mercan Kızılkaya ise tabletler olmadan önce telefonla EBA ya girmesinde çok zorlanıyorduk. Dışarıda yaşayan Köylülerimizin bize gönderdikleri tabletler sayesinde bundan sonra rahatlıkla EBA üzerinden derslerimizi takip etmek imkanı olacak” dedi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.7892
EURO
9.3306
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İlim okumaktan garaz, kendi özünü bilmektir?

Yunus Emre
1925 Türikiyede Vasatı Saat`in Kabülü
1950 Kore`de Kunuri Zaferimiz