İLÇE MEM´DEN “ÖĞRENCİ KOÇLUĞU EĞİTİM SEMİNERİ”
Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Konferans Salonunda Öğrenci Koçluğu Eğitim Semineri düzenlendi.
Tarih: 26.10.2020 05:17:34

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Korkut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Öğrenci Koçluğu Eğitim semineri Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Düzenlenen seminerde konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, Öğrenci Koçluğu programının amacına, kazanımlarına ve eğitim koçluğu içeriğine dair bilgiler paylaştı. Müdür Caner Budak, programın amacının; öğrencilerinin akademik ve sosyal başarıya giden yolculuklarında, koçluk yapmak isteyen eğitimciler, idareciler için özel olarak tasarlandığını ve program katılımcıların iletişim becerilerini geliştirerek koçluk becerilerini ve etkili öğretim tekniklerini öğretmeyi hedefliyor dedi. Budak, öğrencilerle çalışmaktan keyif alıyor, geleceğimizin temsilcilerine, kendilerini keşfederek yaşamlarındaki maksimum performansı yakalamaları konusunda eğitim koçluğunun önemli olduğunu vurguladı.

Öğrenciler ile daha etkili iletişim kurmak

İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, Öğrenci Koçluğu programının kazanımları hakkında ise, “Bireysel hedeflerinizi daha stratejik olarak belirlemek, Öğrencilerinizi hedef odaklı düşünmeye motive etmek, Yeni kuşak öğrenciler ile daha etkili iletişim kurmak, Etkin dinleme becerisi geliştirerek öğrencileriniz ile daha derin iletişim kurmak, Koçluk´u sınıf yönetiminde yöntem olarak kullanmak, Kendi farkındalığınızı ve öğrencilerinizin farkındalığını yüksek tutmak, Duygu, Düşünce ve Davranışlarınızı gözlemleme becerisi kazanmak,  Değerlerinizi daha derinden tanımak, Sınırlarınızı ve önceliklerinizi belirlemek,

Kişisel gelişiminize katkı sağlamak, Aile ilişkilerinizi geliştirmek, İş hayatınızda okul yöneticisi ve öğretmen arkadaşlarınız ile daha iyi iletişim kurmak, Mesleğinize uyarlayabileceğinizi bir metot öğrenmek, İş yaşamınız ile ilgili stratejik hedefler ve eylem adımları belirlemek, İkinci bir kariyer planı için hazırlık yapmak, Emeklilik planı olarak ikinci bir meslek edinmek, Öğrencilerinizin ve çocuğunuzun eğitim hayatını destekleyecek hızlı okuma, verimli ders çalıma, hafıza teknikleri, test çözme gibi bir çok tekniği öğrenmek, Öğrenci ve çocuklarınızın sınav kaygısını rahatlatacak teknikler öğrenerek uygulamaktır” ifadelerini kullandı.

Öğrenci Koçluğu ne değildir? Sorusuna cevap

İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, öğrenci koçluğu ne değildir sorusuna cevaben; Eğitmenlik, Psikologluk, Psikolojik Danışmanlık, Terapi, Aile Danışmanlığı, Tavsiye Vermek, Rehberlik Hizmeti, Eğitmenlik, Öğrencinin Yaşamı ile ilgili kararları vermek değildir dedi. Budak, “sınav sistemleri, öğrencilerin kendilerini zorlu bir rekabet içerisinde hissetmesine ve bu duruma bağlı olarak stres altında hissetmelerine sebep olabilmektedir. Eğitim koçları ise, öğrencilerin motivasyonlarını sürekli olarak yüksek tutmayı, hedeflerini doğru şekilde belirlemelerini, duygu kontrollerini sağlayabilmeyi, sınav kaygısını minimum düzeye indirmeyi ve zamanı doğru şekilde yöneterek çalışma tekniklerinin rahat bir şekilde uygulanmasını sağlar. Eğitim koçluğu eğitimindeki temel hedef, öğrencilerin hayatlarında rehber olabilecek bilgi ve birikime sahip bireyler yetiştirmektir” şeklinde konuştu.

Eğitim Koçu hakkında bilgiler

Budak eğitim koçluğu kimdir ne yapar gibi sorulara cevaben ise, “Öğrencilerin belirledikleri hedeflere ulaşması sürecinde motivasyonunu yüksek tutan, hedefe ulaşılacak doğru yolları belirleyen ve öğrencilere destek olarak yol gösteren kişilere Eğitim Koçu adı verilmektedir. Eğitim koçluğundaki temel hedef, öğrencileri kazanmaktır. Öğrencilerin karşılaşacakları sınavlarda kendilerini stres altında hissetmemeleri ve doğru çalışma yöntemlerini öğrenebilmelerini sağlayan eğitim koçları, öğrenim kariyerinin basamaklarını profesyonel bir destek ile öğrenciler için hazır hale getirir. Eğitim koçları, öğrencilerin yeteneklerini erken yaşta fark edilebilir hale getirir. Öğrencilerin başarı elde edebilecekleri yolların keşfedilmesine ışık tutan eğitim koçları öğrencilere bu süreç içerisinde rehberlik ederler. Öğrencilerin “yapabilirim” inancına sahip olabilmesini hedefleyen eğitim koçları, hedef odaklı çalışmanın önemini öğrencilere en doğru şekilde aktarırlar. Eğitim koçları, öğrencilerin kendilerini tanıyabilmelerine, hedeflerine yönelebilmesine, doğru stratejiler ile başarılar elde etmesine eşlik edebilecek yol arkadaşlarıdır. Öğrenciler ile eğitim koçları arasındaki iletişim ve işbirliği sayesinde aile, öğretmen ve arkadaş ilişkilerinde de bireyler farkındalık kazanırlar. Öğrencilerin başarı ve hedef odaklı ilerledikleri süreçte çalışma isteği kazandıran eğitim koçları, zamanın etkili bir şekilde kullanılabilmesini ve iç disiplinin sağlanmasına da destek verirler” şeklinde cevapladı.

Budak “Eğitim Koçluğu Eğitiminin Amacı Nedir?” sorusunu cevapladı

İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, Eğitim Koçluğu´nun amacı hakkında ise “Öğrencilerin gelişim süreçlerinde onlara destek olmak hayati bir önem taşımaktadır. Küçük yaşlardan başlayarak okul yaşamlarında, aile yaşamlarında, öğretmen ve arkadaş ilişkilerinde farkındalık kazandırılabilmesi için eğitim koçluğu eğitiminden yararlanabilinir. Kişilerin erken yaşta yeteneklerini ortaya çıkartabilmek ve gerçek anlamda başarılı olabilecekleri yolda yatkınlıklarının fark edilmesini sağlayabilmek isteyenler de eğitim koçluğu eğitiminden yararlanabilirler. Başarıya giden yolda öğrencilere yüksek konsantrasyon sahibi olabilmeyi, hedefe doğru en stratejik şekilde ilerleyebilmeyi, zihinsel olarak rahatlayabilmeyi ve her türlü sınava hazırlanma aşamasında gereken bütün detayları eğitim koçluğu eğitimi alarak öğretebilirsiniz. TEOG, YGS, LYS ve diğer sınavlara hazırlanan ve başarı oranlarını yükseltmeyi isteyen öğrencilerin uzun bir süreçten geçmesi gerektiği asla unutulmamalıdır. Bu süreç içerisinde iç disiplin, motivasyon ve özgüven gibi ayrıntılar atlanmamalıdır. Öğrencilerin başarılarının %50´si teorik bilgiye, %50´si ise motivasyon, iç disiplin ve özgüven yüksekliği ile doğru orantılıdır. Eğitim koçluğu sisteminde öğrencilere bu ayrıntılar öğretilir ve öğrencilerin kendi en üst seviyelerine nasıl ulaşabileceğine dair net ve işe yarayan yöntemler gösterilir. Eğitim koçları, öğrencilerin başarıya ulaşabilmesini sağlayan en pratik yaklaşımları sergilerler. Kısa süre içerisinde istenilen sonuçların elde edilebilmesi mümkündür. Öğrenciler, hedefleri için gerekli olan kaynakları öğrendikten sonra bu kaynaklara en doğru şekilde nasıl ilerleyebileceklerini de öğrenirler. Eğitim koçlarıyla mevcut durumlarının geleceklerini nasıl etkileyeceklerinin farkına varırlar. Böylelikle herhangi bir zorluk yaşamadan kendilerine daha iyi bir gelecek hazırlayabilmek için sürekli olarak performanslarını artırma çabası içerisine girerler. Sınavlara hazırlanan öğrenciler için hedefe ulaşmanın pratik çözüm yolları gösterilir. Eğitim koçluğu eğitimi programını alan kişiler, öğrencilerin potansiyellerini yeniden keşfetmelerini ve zihinsel performanslarını en üst noktalara taşıyabilmesini sağlarlar” ibarelerini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Caner Budak düzenlenen seminer sonunda eğitime katılan öğretmenlere sertifikalarını verdi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.7796
EURO
9.4625
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Başkasını düzeltmeniz için, önce kendinizi düzeltiniz!

HZ.ÖMER (R.A)
1755 Nüruosmaniye Camii İbadete Açıldı