KORONAVİRÜS SALGINI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
İlk defa Çin´in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs, Türkiye sınırında bulunan İran´a ulaştı.
Tarih: 25.2.2020 08:21:44

Edinilen bilgilere göre ileri derecede soğuk algınlığına bağlı olarak ortaya çıkan bu virüs, ülkemize sınır olan İran üzerinden Türkiye´ye geçebilme olasılığı ihtimalinden dolayı konu hakkında bilgilendirme toplantıları yapılıyor.  Dünya genelinde yol açtığı can kayıplarıyla korku ve paniğe neden olan “koronavirüs salgını” hakkında Muş Alparslan Üniversitesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Muş Alparslan Üniversitesi akademik ve idari birim personeline yönelik olarak gerçekleştirilen toplantıda salgın hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

Binlerce insan hayatını kaybetti

Muş Alparslan Üniversitesinde, Çin´de başlayan ve büyük bir hızla yayılarak binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan  “koronavirüs salgını” hakkında “Koronavirüs Salgını Bilgilendirme Toplantısı” yapıldı. Muş Alparslan Üniversitesi akademik ve idari personelini salgın hakkında bilgilendirmek amacıyla 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezi´nde yapılan toplantıda Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Hanifi Körkoca, bir sunum gerçekleştirerek salgın hakkında önemli bilgiler paylaştı.

“ Antiviral tedaviye yönelik çalışmalarla birlikte aşı çalışmaları da devam ediyor”

Sunumuna virüsün ortaya çıkış süreci hakkında açıklamalarda bulunarak başlayan Doç. Dr. Korkoca, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Virüs, ilk olarak 31 Aralık 2019´da Çin´de nedeni bilinmeyen ‘pnömoni salgını´ bildirildi. Etkenin bir coronavirus olduğu tespit edilerek bu virüse ‘2019-nCov´ adı verildi. Virüsün adı daha sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Covid-19´ olarak değiştirildi. Virüs, hayvanlardan insanlara bulaşan etken zarflı bir RNA virüsü olup daha önce meydana gelen SARS-CoV ve MERS-CoV salgınlarının etkeni olan virüsler ile birlikte Betacoronavirus genusunda yer alıyor. Etken, insandan insana damlacıkla bulaşıyor. Virüsün bulaştığı insanlarda solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispne durumları görülüp daha ciddi durumlarda pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gibi durumlar gelişebiliyor. Hastalığın tedavisi ikincil enfeksiyonları ve komplikasyonları önlemeye yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte antiviral tedaviye yönelik çalışmalarla birlikte aşı çalışmaları da devam ediyor.”

Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Hanifi Körkoca, virüsten korunmak için maske kullanımının önemli olduğunu vurguladı.

“Maske kullanımı oldukça önemli”

Körkoca açıklamalarında “Maske kullanımı oldukça önemli. Bununla birlikte ellerin sabun ve su ile en az 20 saniye olacak şekilde sık sık yıkanması, ilaveten alkol bazlı el antiseptiklerinin kullanılması da önem arz ediyor. Enfeksiyon damlacık yoluyla bulaştığından hastalara bir metreden fazla yaklaşılmamalı eğer yaklaşmak gerekiyorsa maske kullanmak gerekiyor. Hastalarla yakın teması olan ve salgının görüldüğü ülkelere gidip dönen temaslı kişiler 14 gün süre ile izlenerek ateş, öksürük, solunum sıkıntısı yönünden takip edilmeli bu esnada diğer insanlarla teması en aza indirilmeli. Bu kişilerle temasta olanların gerekli tedbirleri alması gerekiyor” dedi.

“Kişisel eşyalar paylaşılmamalı”

Evde Covid-19 enfeksiyonlu veya temaslı biri olursa ayrı bir odada bakımı gerçekleştirilmeli, evde hareketi sınırlandırılmalı, oda sık sık havalandırılmalı ve sağlık kuruluşu ile sürekli temas halinde olunmalıdır. Hasta için mümkünse ayrı bir tuvalet ve banyo kullanılmalı; lavabolar, musluk başları, kapı kolu mümkünse her kullanımdan sonra ya da günde en az bir kez çamaşır suyu ile temizlenmelidir. Hastaların giysileri 60 °C ile 90 °C´de normal deterjan ile özenle temizlenmeli; hasta, kullandığı kişisel eşyaları ev halkı ile paylaşmamalı, kullandığı bardak, tabak, havlu gibi eşyalar su ve sabunla iyice yıkamalıdır. Hasta ve temaslının bakımı ile yalnızca bir kişi ilgilenmeli, bakım ve giysilerin temizliği esnasında mutlaka maske kullanmalıdır. Sağlık Bakanlığının talimatları takip edilmeli ve gerekli önlemelere harfiyen uyulmalıdır. Hastalıkla ilgili gelişmeler Dünya Sağlık Örgütü veya Sağlık Bakanlığının web sayfasından takip edilmelidir.“

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Murat Aydın Şanda ve Genel Sekreter Harun Demir´in de katıldığı toplantı, soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

İlgili kurumlar harekete geçmeli

Koronavirüs Salgını hakkında vatandaşların bilgilendirilmesine yönelik çalışmaların henüz gerçekleşmediği ilimiz de bu salgınla ilgili bilgilendirmelerin, ilgili kurumlar tarafından yapılması gerekmekte olup, Muş Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okullarda, tüm kurumlarda yapılarak, gerekli önlemlerin alınması önem arz etmektedir. İlimiz de bu konu hakkında ilgili kurumların gerekli adımları en kısa süre de atması ise olası salgının, ülkemize gelme ihtimaline binaen korunma yöntemleriyle bir çok vatandaşın bilgi sahibi olmasını sağlayarak, tedavi yönteminin bulunmasına kadar geçen sürede zaman kazanmasına sebep olacaktır.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.4524
EURO
8.9768
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Musibetin sevabına talip olmaklığın, musibeti çekmekte iken de varsa, zahidsin.

Hz. Muhammed
1713 Abdulgani Nablusi Hazretlerinin vefatı
1920 Yeşilay`ın kuruluşu
2006 Soğukların azalması