MUŞ´LU AKADEMİSYENDEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!
İzmir Bakırçay Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Muş´lu akademisyen Doç. Dr. Mehmet Furkan Şener, bir televizyon kanalında Jeotermal enerji üzerine önemli açıklamalarda bulundu.
Tarih: 25.9.2020 06:54:51

Muş´lu akademisyen Şener çıkmış olduğu televizyon programında “Jeotermal; Yerin çeşitli derinliklerindeki kayaçlar içerisinde birikmiş olan ısının akışkanlarca rezervuara taşınıp burada sıcak su buhar ve gaz halinde kullanılmasına Jeotermal diyoruz.  Şöyle tasvir edebiliriz Jeotermal,  dediğimiz bir tabanda bir ısıtıcı kaya, bu ısıtıcı kayanın üzerinde bir rezervuar akışkan İçerisinde bulunduğu bir rezervuar bu rezervuarı ısıyı taşıyan tektonik hatlar yani fay hatları ve bu ısının açığa çıkmasını önlemek için örtü kayanın oluşturduğu bir sistem Jeotermal Sistem.  Kendi içerisinde üç grup altında toparlayabiliriz. En düşük entalpi saha´lar 20 ila 70 santigrat derece arası orta entalpi saha´lar 70 ile 150 santigrat derece arası veya yüksek entalpi saha´lar dediğimiz 150 santimetre üzerindeki sahalardır.  Türkiye´de jeotermal sondajımız var işte elektrik enerjisi için düşük orta ve yüksek entalpi saha´lar dediğimiz hepsi için çeşitli sayıda sınırsız sayıda Jeotermal alanımız var.  Ama bunların hepsi özelliklerine göre dağılım sağlıyorlar” diyerek, jeotermal enerji hakkında açıklamalar yaptı.

“Deprem ile jeotermal birbiriyle ilişkilidir”

Şener açıklamalarının devamında ise “Günümüzden şöyle birazcık geriye gidersek yaklaşık 15 milyon yıl önce Arap ve Afrika plakalarının kuzeyde Lavrasya plakasıyla çarpışıp Arap Afrika plakalarının Avrasya plakasını altına dağılmasından sonra Anadolu plakasını bir sıkışma meydana geliyor. Kuzey Anadolu fayı Doğu Anadolu fayı Bitlis Kenet kuşağı Ecemiş fayı Tuzgölü fayı gibi çatlak sistemlerimiz gelişiyor. Aynı zamanda Batı Anadolu Bölgesi olarak tabir ettiğimiz yerde de Kuzeyde Avrupa plakası Güneyde ise helen yayı etkisinde kalan Batı Anadolu bir genişlemeye maruz kalıyor. Bu genişlemeden dolayı Magma adası o yükseliyor ve kabuk inceldiği için ısı akışı daha fazla oluyor bu yüzden Batı Anadolu şu an jeotermalde lider konumdadır. Batı Anadolu yani İzmir, Manisa, Uşak Aydın bu bölge dediğimiz gibi graben sistemi olarak adlandırdığımız alanda ısı akısı daha yüzeye yakın olduğu için burada çok daha fazla Jeotermal alanlar var. Deprem ile jeotermal birbiriyle ilişkilidir. Deprem jeotermalin ana kaynağıdır. Çünkü plakalar hareket ettiği sürece aşağıda bir ısı akısı gerçekleşecek bu ısı akışı da ısıtacak bu ısıyı buhara dönüştürecek veya sıcak suya dönüştürecek.  Biz de bunu elektrik enerjisi ısınma veya Jeotermal kaplıca vesaire olarak kullanacağız. Bu demek değil ki sadece Batı Anadolu´da jeotermal var Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi´nde de yaptığımız çalışmalarda Jeotermal potansiyel alanları olduğunu tespit ettik.  Orta Anadolu yani Kapadokya volkanizması dediğimiz alanda yine bir graber sistemi oluşturuyor.  Burada da Jeotermal potansiyeller var ama az önce bahsettiğim sıkışmadan dolayı burada rezervuarda sadece akışkan sıkıntımız var.  Bununla ilgili çeşitli projeler makaleler ve dünyanın birçok yerinde bugün İtalya, İzlanda ve Amerika jeotermali 1900´lü yılların başından bu yana kullanan ülkelerdir. Dolayısıyla kızgın kuru kaya´nın çağlatılıp içerisindeki o enerjiye su basılarak jeotermal kullanılabilir. Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu´da biz Türkiye olarak jeotermal bakımından güçlü bir ülkeyiz. Deprem insanoğlunun kontrolünde olan bir mekanizma değil. Depremin olması plaka hareketlerinin biz çok genç bir kuşakta yer alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Anadolu Plakası Emekleme Aşamasındaki Bir Bebek”

Dünyanın yaşının 4 buçuk milyar yıl olduğunu belirten Muş´lu akademisyen Şener, Türkiye´nin 15 milyon yıldır kara yüzeyinde olduğunu kaydederek, Anadolu plakasının daha emekleme safhasında ki bir bebek olduğunu örnekledi. Şener açıklamalarının devamında “Bu yüzden tektonik aktiviteler çok fazla oluyor bunların her tektonik aktivitenin gerçekleşmesi de Batı Anadolu graber sistemi içerisinde jeotermal ısı akısının yükselmesine neden oluyor. Dolayısıyla Manisa´da İzmir´de vesaire gerçekleşen depremler jeotermal olarak bize artı olarak yansıyabilir.1900´lü yılların başından beri İtalya´da, İzlanda ve Amerika´da çok aktif olarak kullanılıyor. Biz Türkiye´de Jeotermali 1963 yılında ilk defa İzmir Balçova´da açtık. Sonrasında işte Kızıldere´de, Germencik´te jeotermal enerji santrallerinin kurduk. 24.4 megavat 2009´da 47. 4 megavatlık elektrik santrallerini kurduk. Jeotermal maliyetli olduğu için 2000´li yıllardan sonra kullanmaya başlanıldı. Kuyu açma çok maliyetli bir sektör. Ama bununla ilgili hem devletin hem kalkınma ajansları hem de Dünya Bankası gibi kuruluşların özellikle elektrik ve ısıtma sektöründe yatırım yapmak isteyen yatırımcılar çok ciddi anlamda teşvikleri var. Yenilenebilir enerji kaynaklarının şu an dünyada; rüzgârgülü, güneş paneli ve Jeotermaldir. Jeotermal bu sektörde en karlı olandır. Ciddi anlamda doğru fizibilite çalışmaları yapılabilir ve sürdürülebilir bir Jeotermal kuyu açarsanız 7-8 sene içerisinde kuyu kendisini amorti edip kar ettirmeye başlayabilir. Bugün bir rüzgar gülünün maksimum ömrü 25-30 sene ya da güneş paneli aynı şekilde. Ama jeotermal kuyular 45- 50 seneye kadar devam ediyor. Mesela bizim Kızıldere´de ki Jeotermal bir kuyumuz 35 senedir faal olarak çalışıyor çalışmaya da devam ediyor. O yüzden biz Türkiye´de bunu ısıtma sektöründe enerji sektöründe kaplıcada ve daha çok seracılıkta kullanıyoruz” ibarelerine yer verdi. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
9.4813
EURO
10.9980
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.

Konfüçyus
1938 Ankara Radyosu Yayına başladı