ÖZEL ÖĞRENCİLER DAVETLİLERİNİ AĞIRLADI
Muş İş Kur İl Müdürlüğü ile Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen “Aşçı Çırağı” projesiyle zihinsel engelli bireyler aşçılık kursu devam ediyor.
Tarih: 2.3.2019 07:57:01

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında zihinsel engelli bireyler  “Aşçı Çırağı”  projesi ile topluma kazandırılıyor. Aşçılık kursu devam ediyor.Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından giderleri karşılanan Muş Zihinsel ve Fiziksel Engelliler Derneğinin işbirliğiyle yürütülen "Aşçı Çırağı" projesiyle yemek yapmayı öğrenen zihinsel engelliler, özel bir program düzenleyerek davetlilerini ağırladı.

İl Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü kurs sınıfında düzenlenen “Aşçı Çırağı” projesine 10 zihinsel engelli katıldı. Düzenlenen programa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İŞKUR İl Müdürü Mehmet Emin Taylan, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Vedat Beyazduman, Muş Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Bedri Korkmaz, basın mensupları ve STK temsilcileri katıldı. Davetlilerine güveç ve pilav ikram eden engelliler, başarılı bir şekilde lezzetli bir iş çıkardı.

“Kurslar Bittikten Sonra Devamı Gelecektir”

Burada bir açıklama yapan Muş İş-Kur İl Müdürü Mehmet Emin Taylan da, şunları aktardı: “Bu kurs da bizim işbirliği içerisinde yaptığımız bir kurstur. Bundan öncede kurslarımız vardı ve bundan sonra da bu tür kurslarda zaten bütün desteklerimizi vereceğiz. Bu kursumuzun bize şu andaki maliyeti 28 bin 200 liradır. 18 Ocak 2019 tarihinde başladı ve 8 Mart 2019´da sona erecek. 10 kişi ile bu kursa başladık ve 178 saat sürecek. Günde 5 saatten fazla zihinsel engellilere kurs veremiyoruz. Bu kurslar bittikten sonra devamı gelecektir" ifadelerini kullandı.

“Kendi, İhtiyaçlarını Karşılayabilsinler”

Muş Zihinsel Ve Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı Şirin Balkaya, kursların amacı engelli bireylerin kendi, ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kursumuz yaklaşık olarak bir aydır devam ediyor. Bu kursumuzda 10 zihinsel engelli arkadaşımız eğitim görüyor. Kısa sürede birçoğu yemek yapmayı öğrendi. Burada ki asıl amacımız engelli kardeşlerimiz tek başlarına olduklarında kendi, ihtiyaçlarını karşılayabilsinler. Bu nedenle bu kursu çok önemsiyoruz. Aşçı çıraklığı kursu 272 saat sürüyor sabah başlıyoruz saat 1´e kadar sürüyor. Bir mutfakta yapılabilecek her türlü işi yapıyoruz diyebilirim. İleriki dönemlerde bu sertifikayla kursiyerlere hem iş imkânı sağlamak adına ve kendilerini geliştirmek adına fayda sağlıyor kursumuz. Günlük olarak masa düzeni servis düzeni, yemek yapımı kısacası bir mutfakta yapılabilecek ve aklınıza gelebilecek her türlü işi yapıyoruz diyebilirim. Şu anda 16 kursiyerimiz var ve bu kursumuz 19 Aralık´a kadar devam edecek ondandan sonrada rağbet olması durumunda aynı şekilde kursumuzu vermeye devam edeceğiz. Buraya gelen kursiyerlerin hemen hepsi yöresel Muş yemeklerinin hepsini biliyorlar ama mesela bugün kereviz yemeğini yaptık bu yemeği ilk defa yiyecek olan, yapacak olan kursiyerlerimiz var. Bu nedenle bizlere destek veren herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Talepler Doğrultusunda Mutfak Oluşturduk”

Bu kursta çok sayıda alanda eğitim verdiklerini ifade eden Beyazduman, şunları aktardı: “Bu kursumuzun adı aşçı çırağı kursu daha önceden bizim mutfağımız olmadığı için biz yiyecek içecek hizmetleri konusunda özellikle binamızda hizmet veremiyorduk. Bu sene talepler doğrultusunda mutfak oluşturduk. Gördük ki talep konusunda gerçekten de oluyormuş. Dolaysıyla biz hocamızla birlikte 19 öğrencimizle bu kursa başladık. Şu anda bu kursumuz bittikten sonra talep olması halinde biz bu kurslarımız eğitim-öğretim sezonumuzun sonuna kadar sürdüreceğiz. Burada bizim amacımız genç kızlarımıza yada buraya gelen kadınlara yöresel yemeklerin tanıtımı pişirilmesi, sonrasında bir masa düzeninin ne olduğu, mutfaktaki hijyen kuralları gibi konularda iletişim sunum konularında eğitim veriyoruz. Burada kişi sadece yemeği pişirmiyor. Aynı zamanda pişirdiği yemeği nasıl sunacağını da öğreniyor. Sunduğu kişiyle nasıl bir iletişim nasıl bir diyalog içinde olması gerektiğini de öğreniyor. Buraya farklı niyetle gelen kursiyerlerimizde var yani buradan aldıkları sertifikayla işyeri açmak, isteyenlerde var bu işi öğreneyim ileride hizmet sektörüne girişeyim diyenlerde var. Dolaysıyla edinmiş oldukları bu meslekte kendi hayatlarını kurmaları işyerlerini açmalarını, aile geçimine katkı sağlamayı düşünenlerde var” dedi.

“Burada Bir Meslek Sahibi Oluyorlar”

Muş Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Beri Korkmaz, engelli bireylerin bu kurslar sayesinde meslek sahibi olduklarını belirterek şunları söyledi: “Bizim amacımız atam da bu aslında yemek konusunda kendilerini geliştirmelerini sağlamak, farklı yemekleri yapmalarını sağlamak. Bu kursumuz sayesinde ev ortamının içerini sıkışıp kalmış olan ev hanımları sosyalleşme imkânı buluyorlar ve bu gerçekten onlar için çok iyi oluyor. Az önce de belirttiğim gibi bu kurs sayesinde farklı damak tatları ile tanışıyorlar, farklı kültürlerle karşılaşıyorlar. Bu çok önemli bir durum, burada bir meslek sahibi oluyorlar. Buraya gelen kişiler arasında buradan sertifika alıp kendi iş yerlerini açmak isteyenlerde var. Böyle bir çalışmaya ön ayak olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Bu kursun açılmasında emeği olan başta Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Vedat Bey olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KAR YAĞIŞI VE TİPİ ULAŞIMI KAPATTI
KAR YAĞIŞI VE TİPİ ULAŞIMI KAPATTI
Kentte yeniden etkili olan kar yağışı ve tipi, 140 köy yolunu ulaşıma kapattı.
KAYMAKAM EŞİNDEN KADINLARA GÜL
KAYMAKAM EŞİNDEN KADINLARA GÜL
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın eşi Meryem Uzan, ilçedeki faaliyetleri kapsamında bir araya geldiği kadınlara gül dağıtarak, Regaib Kanili ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerini kutladı.
KADIN BAŞKANDAN ÖĞRETMENLERE KARANFİL
KADIN BAŞKANDAN ÖĞRETMENLERE KARANFİL
İlimiz Tarihi Malazgirt İlçesi´nin Okul Aile Birliği Başkanı ve aynı zamanda Malazgirt Kültür Müdürü Sevil Yaman, ilçedeki okullarda görev yapan kadın öğretmenlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nü kutlayarak, karanfil takdim etti.
SEÇİM ÖNCESİ GÜVENLİK TOPLANTISI
SEÇİM ÖNCESİ GÜVENLİK TOPLANTISI
Varto İlçesi´nde seçimlerin huzur ve güven içinde yapılması için bir toplantı yapıldı.
ENBİYA YILDIRIM, ÖĞRENCİLERE HİTAP ETTİ
ENBİYA YILDIRIM, ÖĞRENCİLERE HİTAP ETTİ
Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enbiya Yıldırım, Muş Alparslan Üniversitesi´nde katıldığı programda, bir araya geldiği öğrencilere hitap etti.
ASYA, KADINLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI
ASYA, KADINLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir araya geldiği ve karşılaştığı kadınların gününü kutlayan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, karanfil dağıtarak, hatıra fotoğrafı çekindi.
MŞÜ´DE ÇEŞİTLİ EĞİTSEL MATERYALLER SERGİLENDİ
MŞÜ´DE ÇEŞİTLİ EĞİTSEL MATERYALLER SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü öğrencileri 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı dolayısıyla materyal sergisi açtı.
MŞÜ FAALİYET RAPORU YAYIMLADI
MŞÜ FAALİYET RAPORU YAYIMLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörlüğü, 2018 yılının idare faaliyet raporunu yayınladı.
MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGIN BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR
MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGIN BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR
Tarım ve hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı ilimizde manda yetiştiriciliği hala yaygın olarak yapılıyor.
KURSLARDAN AİLE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI
KURSLARDAN AİLE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI
Korkut ilçesine bağlı Altınova beldesinde kış aylarını trikotaj kursuna kayıt yaparak geçiren kadınlar, çocuklarına hem çeyiz hazırlıyor hem de aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.
GENÇLER GELECEKLERİNİ KARİYER GÜNLERİ İLE  PLANLIYOR
GENÇLER GELECEKLERİNİ KARİYER GÜNLERİ İLE PLANLIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Muş Alparslan Üniversitesi iş birliğiyle kariyer günleri etkinliği yapıldı.
GÖRME ENGELLİ VATANDAŞIN 140 HAYVANI TELEF OLDU
GÖRME ENGELLİ VATANDAŞIN 140 HAYVANI TELEF OLDU
Yoğun kar yağışı ve tipi yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Etkili olan kar yağışı sonrası merkeze bağlı Yeşilova Beldesi´nde bir ahır çöktü.
“UYGULANMA NOKTASINDA DÜZENLEME YAPILMASIN”
“UYGULANMA NOKTASINDA DÜZENLEME YAPILMASIN”
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, “Dört yılını tamamlamış ve kendi kurumuna yeniden görevlendirilecek yöneticiler açısından uygulanmaması noktasında bir düzenleme yapılması gerekmektedir” dedi.
İNSANLIK DRAMINA KARŞI DUYARSIZ KALMADILAR
İNSANLIK DRAMINA KARŞI DUYARSIZ KALMADILAR
Yemen halkının içinde bulunduğu zor durumdan biran evvel kurtulmaları için “Gençlik Geleceğe Koşuyor” projesi kapsamında, Özgür-Der ve Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şubesi öncülüğünde yemen yararına ücretli kahvaltı programı gerçekleştirdi.
“ELİF´İN DÜŞLERİ” VARTOLU ÇOCUKLARLA BULUŞTU
“ELİF´İN DÜŞLERİ” VARTOLU ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Varto ilçesinde "Elif´in Düşleri" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.
BAŞKAN ASYA: “MUŞ´UMUZA ARMAĞAN OLSUN”
BAŞKAN ASYA: “MUŞ´UMUZA ARMAĞAN OLSUN”
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Lale Vadisi Parkı için verilen ‘Plant Ödülü´nü alarak, “Atıl durumdaki bir alanda kurduğumuz Muş´un en büyük sosyal aktivite merkezinin bir ödüle layık görülmesinden son derece memnuniyet duyduk. Bu başarı hepimizindir. Muş´umuza armağan olsun” dedi.
ASYA, BAŞKANLIĞINDA DÖNEMİN SON MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ASYA, BAŞKANLIĞINDA DÖNEMİN SON MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi mart ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi. Söz konusu meclis, 2014-2019 döneminin son meclisi oldu.
SAYAÇ HIRSIZLARI YAKALANDI
SAYAÇ HIRSIZLARI YAKALANDI
4 farklı binada su sayacı hırsızlığı yaptığı tespit edilen 2 şüpheli tutuklandı.
MALİ GENEL KURULU TOPLANTISI YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
MALİ GENEL KURULU TOPLANTISI YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
Muş Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Mali Genel Kurul toplantısı Muş Ticaret ve Sanayi Odası´nın Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
ANADOLU YILDIZLARINA İLİMİZ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
ANADOLU YILDIZLARINA İLİMİZ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
12 ilden 300 sporcunun katıldığı Anadolu Yıldızlar Ligi Hentbol müsabakaları çeyrek final maçları ilimizde yapıldı.
"GEREKLİ OLAN AYNİ VE NAKDİ YARDIMI YAPIYORUZ”
"GEREKLİ OLAN AYNİ VE NAKDİ YARDIMI YAPIYORUZ”
İlçedeki ihtiyaç sahibi, mağdur ailelerin yanında yer almaya devam eden Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın eşi Meryem Uzan, “Ziyaret ettiğimiz ekonomik bakımdan yetersiz ailelerimizin taleplerini kendilerinden dinleyerek, gerekli olan ayni ve nakdi yardımı yapıyoruz” dedi.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
Muş Devlet Hastanesi 2 Kısım Test Karşılığı Laboratuvar Cihazı Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19´uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
Elazığ İşletme Müdürlüğümüz ve bağlı ünitelerde bulunan personellere kışlık melbusat alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ-MERKEZ KARABEY KÖYÜ VE AYRANCI MEZRASI KANALİZYON ŞEBEKESİ YAPIMI, FOSSEPTİK İNŞAATLARI YAPIMI İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda ye
İHALE İLANI
İHALE İLANI
K.Y.K. MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ MÜDÜRÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ-MUS
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
Muş İl Gazetesi
20.03.2019
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Daima iyiyi, güzeli, doğruyu öğrenebilmek için okuyunuz, okutunuz?

Hacı Bektaşı Veli
1513 Osmanlı şehzadelerinden Korkut Çelebi Kütahya`da öldü. Doğumu. Amasya, 1470.