POLAT, ALT VE ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINI SIRALADI
Kış mevsimi dolayısıyla etkili olacak olan kar yağışı öncesinde Muş Alparslan Üniversitesi´nde gerçekleştirilen alt ve üstyapı çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Polat, çalışmaları sıraladı.
Tarih: 3.12.2019 07:35:38

Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, kendisini iyice hissettiren kış mevsimi münasebetiyle etkili olacak olan kar yağışı öncesinde üniversite külliyesinde gerçekleştirilen alt ve üstyapı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Muş Alparslan Üniversitesi´nin dört bir noktasında, Yapı İşleri ve Teknik Dair Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmaları sıralayan Rektör Polat,  öncelikle yeni trafo binası ve altyapı çalışmalarının tamamlandığını ifade ederek, “Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu külliyemiz girişine yeni trafo binası inşa edilerek, altyapı düzenlemeleri gerçekleştirildi. Trafo binası inşa edilmeden önce dışarıda yer alan ve olumsuz hava şartlarından etkilenen elektrik ve aydınlatma panoları, yeni trafo binasının inşa edilmesinin ardından bina içerisine taşınarak koruma altına alındı. Bununla birlikte elektrik gerilim hatlarında yapılan düzenlemeyle elektrik hat çıkış sayısı artırılarak yedek hat çıkışı eklendi. Ayrıca eskiden aynı panoya bağlı olan alçak ve orta gerilim elektrik hat kabloları ile fiber ve su bağlantı hat kabloları düzenli hale getirildi. Böylece herhangi bir müdahale anında yaşanması oldukça yüksek olan iş kazası riski en aza indirgenmiş oldu” dedi.

25 Kamera Direği Kuruldu

Külliye içerisinde kurulan kamera sistemi çalışmasından da söz eden Rektör Polat, “Külliyemizin daha güvenli hale gelmesi için yürütülen çalışmalar sonucu iç ve dış çevrenin sürekli olarak izlenebileceği ‘Çevre Güvenlik Kamera Sistemi´ kuruldu. Çalışma kapsamında külliyemize her birinde 2 adet sabit, 1 adet hareketli kameraların bulunduğu 6 metre uzunluğunda 25 kamera direği kuruldu. Normal projelerden farklı olarak kablo kopukluklarını önlemek için bütün kabloların yeraltı yerine çevre duvarına monte edildiği proje için 1 milyon liralık bütçe kullanıldı. Külliyemiz çevresinin canlı olarak ve kaliteli görüntülerle izleneceği çalışma kapsamında yerleşke içinde yer alan kavşaklara ve yeni nizamiye girişine de güvenlik kameraları yerleştirildi. Bu sayede riskli bölgelerin izlenmesi ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amaçlanıyor” şeklinde konuştu.

Külliyedeki altyapı ve peyzaj düzenleme çalışmalarını da aktaran Rektör Polat, “Üniversitemizi daha güzel bir görünüme ve güçlü bir altyapıya kavuşturmak için çalışıyoruz. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından külliyemizde yürütülen altyapı ve peyzaj düzenleme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Daha önce ihalesi tamamlanan ‘Muhtelif Çevre ve Peyzaj Yapım İşi´ çalışmaları kapsamında daha çok lojman bölgesi olmak üzere merkezi derslikler, anaokulu ve peyzaj müdürlüğü bölgelerinde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Çalışmalar kapsamında akademik ve idari personelin ikamet ettiği lojman bölgesinin altyapı ve peyzaj şartları iyileştirildi. İstinat duvarları ve yaya yolları tamamlanarak ağaçlandırma işlemleri gerçekleştirildi. Toplam 8 bin 140 m² yeşil alana kavuşan bölgeye 8 ahşap; 1 dairesel kameriye inşa edildi. Ayrıca lojman sakinlerinin araçlarını park ettikleri alanda yürütülen çalışmalar sonucu mevcut otopark alanı araç kapasitesi 35´e yükseltildi. Lojman bölgesi dışında yürütülen çalışmalar kapsamında ise 1. Merkezi Dersliklerde yer alan camlı sokak girişinde yeşil alan ve kilit parke taşı düzenlemesi yapıldı. 2. Merkezi Derslikler bölgesinde hobi bahçeleri ve süs havuzu etrafına 8 adet sekizgen kameriye inşa edildi. Minik Laleler Kreş ve Anaokulu (MİLA) bahçesine yapılan 2 kuleli çocuk oyun parkı ile miniklerin eğlenebileceği bir alan oluşturuldu. Çalışmalar, Yapı Laboratuvarı ile El Sanatları Atölyesi girişlerinde kilit parke taşı düzenlemesi ve Peyzaj Müdürlüğü Hizmet Binası etrafında yürütülen peyzaj düzenlemesiyle devam etti” diye konuştu.   

“Alparslan Zırhı Boy Gösteriyor”

2018 yılında yapımına başlanan ve 1 yıl gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanma aşamasına gelen yeni nizamiye giriş kapısı ve binası ile külliye girişinin modern bir görünüme kavuştuğunu vurgulayan Rektör Polat, “Muş-Diyarbakır (Kulp) anayolu üzerinden doğrudan giriş-çıkışa imkan vererek ulaşım rahatlığı sağlayacak olan kapının hemen önünde 1071 Malazgirt Savaşı´nda göstermiş olduğu liderlik ve başarıyla Anadolu´nun kapılarını Türklere açan Sultan Muhammed Alparslan Zırhı boy gösteriyor. Pirinç harflerle üniversitemizin adının yazılı olduğu kapının hemen sağında ‘narcisse´ mermer üzerine işlenmiş Alak Suresi 96/1 ‘Oku! Yaratan rabbinin adıyla oku!´ ayeti yer alıyor. Ayetin hemen altında ise akademik ve idari personelimizin göstermiş olduğu başarılı ve özverili çalışmalar sonucu üniversitemizin layık görüldüğü ‘Tarım Alanında Pilot Devlet Üniversitesi´ unvanı göze çarpıyor. Nizamiye kapısının bağlı olduğu ve külliyemiz içerisine bağlantının sağlandığı yolun asfaltlanması ve çevre düzenlemesinin yapılması konusunda da titiz bir çalışma yürütüldü. Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu toplamda 16 bin m² asfalt kaplama tamamlanarak külliyemiz 3 bin m² yeşil alan ile aydınlatmaya sahip 104 araç kapasiteli 2 bin 700 m²´lik yeni bir otopark alanına kavuştu. Nizamiye giriş kapısının çevresi ağaçlandırılarak yeşil alanlar için sulama sistemi oluşturuldu. Yol boyunca oluşturulan 5 m genişliğinde kaldırımlar ve yerleştirilen banklar ile yayaların rahatlıkla yürüyebileceği ve oturabileceği fiziki şartlar sağlandı. Çöp kovalarının yerleştirilerek çevre kirliliğinin önüne geçilmesinin amaçlandığı peyzaj çalışmalarının son adımı ise saat kulesi kompozit kaplama işleri oldu” sözlerine yer verdi.

“Dönüşüm Çalışmalarında Son Noktaya Gelindi”

Geçtiğimiz yıldan bu yana sürdürülen külliyedeki doğalgaz çalışmalarından da bahseden Rektör Polat, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan doğalgaz dönüşüm çalışmaları sonucu külliye içerisinde doğal gazın ulaşmadığı bir lokasyon kalmadığını ifade etti. Rektör Polat, “Geçtiğimiz yıldan beri devam eden çalışmalar sonucu doğalgaz bağlantısına kavuşan son nokta akademik ve idari personel lojmanları oldu. 2019 yılı içerisinde doğalgaz kullanımına geçilmesi hedefiyle başlayan dönüşüm çalışmalarında son noktaya gelindi. Bu hedef doğrultusunda yatırım bütçemize ilave yapılarak doğalgaz ana hattından külliyemize 10 bin 800 metre uzunluğunda hat çekildi. Çekilen bu hat ile birlikte doğalgaz dönüşümü tamamlanmadan önce sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) kullanılan külliyemizde, dönüşümün tamamlanmasıyla birlikte ısıtma sisteminde elektrik tüketimi tamamen ortadan kalkacak. Bu sayede yıllık ortalama 108 bin kwh enerji; 2.300.000 TL yakıt tasarrufu sağlanacak. Üniversite olarak tasarruf konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Külliyemize çekilen yaklaşık 11 km´lik hat üzerinden doğalgaz kullanmak isteyen yeni kullanıcıların ödeyecekleri hat bedeli üzerinden üniversitemiz de pay alacak. Doğalgaz dönüşümü tamamlanmadan önce sıcak su ihtiyacının elektrikli ısıtıcılarla, konut ısıtma ihtiyacının merkezi ısıtma sistemiyle ve mutfak ihtiyaçlarının tüp gaz ile karşılandığı mevcut 112 lojman ile önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi planlanan 80 lojmanda doğal gaz dönüşümü tamamlandı. Bu sayede ısı merkezinin konumundan ve lojman bölgesinin uzaklığından dolayı yaşanan ısı kayıplarıyla merkezi sistemin bakım-onarım maliyetlerinin önüne geçilmiş oldu. Doğugaz (Bitlis-Bingöl-Muş) Doğalgaz Dağıtım A.Ş tarafından doğal gaz dönüşümü tamamlanan lojmanlarda ikamet eden akademik ve idari personel de bireysel abonelik işlemlerini gerçekleştirerek daha ekonomik ve daha tasarruflu bir sistemin inşa edilmesinin son adımını atmış oldu” sözlerini kullandı.  

Öte yandan, külliyedeki yalıtım ve iyileştirme çalışmalarının tamamlandığını son olarak belirten Rektör Polat, “Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonucu külliyemiz içerisinde yer alan mevcut çatıların onarımı ile 1071 Kongre ve Kültür Merkezi´nin dış cephe onarımı tamamlandı. 16 Eylül´de ihalesi yapılarak 17 Eylül´de başlatılan çalışmalar kapsamında, mevcut bina çatılarında ve kültür merkezi dış cephe kaplamalarında yer alan derz boşluklarına su yalıtım malzemesi uygulandı. Bu sayede binaların kışa hazır olarak girmesi sağlandı. Külliyemiz içerisinde yer alan yapıların ve binaların daha iyi fiziki şartlara sahip olması amacıyla yürütülen çalışmalar, havuzların su yalıtımı ve Eğitim Fakültesi çatı ışıkları tamirinin tamamlanmasıyla son buldu” ifadelerini kullandı. 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: POLAT ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINI SIRALADI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
7.3797
EURO
8.9778
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır.

Mevlana
1176 Büyük tarihçi ve muhaddis İbn-i Asakir (rh.)`ın vefatı
1699 Karlofça Antlaşması
1699  Karlofça Barış Antlaşması`nın İmzalanması.
1926 Televizyon`un icadı
1948  General Kazım Karabekir`in Ölümü.
1970  Milli Nizam Partisi Kuruldu.
1993  Vaclav Havel, Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanlığına Seçildi.
1994  Devalüasyon: Hükümet, 26 Ocak Gecesi, Resmi Kuru Yüzde 13.6 Oranında Arttırarak, 24 Ocak 1980 Yılından Sonraki İlk Resmi Devalüasyonu Yaptı.