TÜTÜN ÜRETİCİLERİNE KOTA MÜJDESİ!
Tütün üreticilerinin günlerdir beklediği, kota sınırlamaları ve sözleşmeler ile ilgili açıklama geldi.
Tarih: 6.3.2020 10:04:20

Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, Muşlu tütün üreticilerini yakından ilgilendiren bilgiler paylaştı. Solgun, “Tütün üreticilerinin bugünden itibaren firmalar ile sözleşme yapabileceklerini  belirtirken, tütün yetiştiricilerine kota müjdesi vererek istediğiniz kadar tütün ekebilirsiniz, sınırsız tütün kotası ile her yıl olduğu gibi bu yılda üreticilerimizin yanındayız” dedi.

“Kota sınırı olmadan tütün satma imkanımız var”

Tütün Üretim ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Genel Başkanı Şeyhmus Solgun, özel sektör firmalarının kota sınırı olmadan tütün alımı yapacağını ifade ederek, sektöre tütün vermek isteyen çiftçilerin şimdiden sözleşme imzalaması gerektiğini belirtti. Solgun "Firmalara, kota sınırı olmadan tütün satma imkanımız var. Bunun için çiftçilerimizin kooperatifimize gelip özel sektöre tütün vereceklerine dair, sözleşme imzalamaları gerekmektedir” dedi. Solgun açıklamalarının devamında “Herkesin Türk tütünü için seferber olması gerektiğini belirterek, ülkeyi tütün ekonomisiyle canlandırmanın mümkün olduğuna dikkat çekti.”

“Milyonlarca insanın geçim kaynağı”

Solgun açıklamalarının devamında "Birçok tarihte ülkemizin borcunu tütünle ödemiş bir ülkeyiz. Dünyada her hangi bir işlem fermantasyonu görmeden tek başına içilebilen nikotin ve katkı maddesinin olmadığı tütün cinsi ülkemizde yetişmektedir. Bu tütünler dünyada lider konumundadır. TUİK´in resmi verilerine göre tütün sektöründe ülkemizde yabancı tütün girişimcilerinin ve tütün mamullerinin oranı yüzde 84,7 olarak faaliyet göstermektedir. Bu oran Türkiye´de diğer sektörlere göre sadece tütün sektöründe bu kadar yüksek görülmektedir. Tek başına içilebilir özelliği olan bir Türk tütünü var. Tütün, ülkemizin en önemli tarım ürünlerinden biridir. Dünyada en fazla pazarı olan tütün Türk tütünüdür. Sosyal, kültürel bir ürün olup, iş gücü en çok artan ürünlerin başında gelmektedir. Tütün ülkemizin bir hazinesidir ve milyonlarca insanımızın geçim kaynağıdır, ekmeğidir. Türk tütünün özelliklerini saymaya kalkarsak günlerce bitmez. Bizim bu tütünü canlandırmak için neler yapabilirizi tartışmamız gerekiyor. Herkesin Türk tütünü için seferber olması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle ülkeyi tütün ekonomisiyle canlandırmış oluruz" ifadelerini kullandı.

“Kırsal ve kıraç topraklarda tütün”

Oryantalde dünya lideri olduklarını belirten Başkan Solgun,"Oryantalde halen dünya lideri olan bir Türk tütünümüz söz konusudur. Ülkemizin toprak özelliklerinden dolayı yetişmeyen tütün çeşitleri yoktur. Ülkemizde arazi potansiyeli yüksek bir seviyede olup, genç nesil sayımız hat safhadadır. Bu nedenle Türkiye tütün ithalatını hak etmeyen bir ülkedir. Bu kadar arazimizin değerlendirilmemesi, ekonomimizi olumsuz şekilde etkiliyor. Özellikle ülkemizin kırsal ve kıraç topraklarımızda tütün yetişmektedir" dedi.

“Parfüm çeşitleri, kolonya fabrikalarında kullanılmaktadır”

Tütünün sadece sigara yapımında kullanıldığı yönünde yanlış bir algı olduğuna da dikkat çeken Solgun: “Tütün birçok ilaç firmaları tarafından kullanılmaktadır. Özellikle zirai ilaç fabrikalarında kullanılmaktadır. Parfüm çeşitleri, kolonya fabrikalarında kullanılmaktadır. Kar kış demeden her yeri gezeceğiz, sorunları çözmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” açıklamalarında bulundu.

“İş işten geçmesin”

Tütün üreticisinin birlik olması durumunda alım yapan firmaların üreticiye istediği fiyatı vermek zorunda kalacağını da vurgulayan Solgun: “Üreticilerimiz muhtarlar ve başkanlarıyla birlikte hareket etsinler. Hiçbir zaman birliğinizden vazgeçmeyin. Buraya özel firmalar gelip sizlerle sözleşme imzalamak isteyecektir. Bizden görüş almadan bize danışmadan, sonuca varmayın. İş işten geçmesin.  Siz firmalarla sözleşme imzalarsanız bizim yapabileceğimiz bir şey kalmaz. Eğer birlikte hareket ederseniz, hiçbir firma ürünlerinizi değerinin altında almaz. Ne olursa ortak hareket ederseniz siz kazançlı çıkarsınız” şeklinde konuştu. 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
POLAT, ETKİLEYECİ BELAGATİ İLE MEST ETTİ
Muş İl Müftülüğü´nün Mevlit Kandili dolayısıyla hazırlamış olduğu, ‘Peygamberimiz Ve Çocuk´ temalı canlı yayının konuğu, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat oldu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN, DIŞ MİHRAKLARA TARİHİ AYAR!
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz´ün, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, hükümet konağı önünde ki konuşmasında, vatan hainlerine ve dış mihraklara vermiş olduğu ayar, etkinliklere damga vurdu.
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
TARİHİ MEKANDA, SANAT ZİYAFETİ
Muş´un tarihi mekanlarından olan Yıldızlı Han´da, düzenlenen ´Muşlu Geçmiş Zaman Fotoğraf ve Resim Sergisi´ ziyaretçilerin akınına uğradı.
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI ETKİNLİĞİ
AK Parti Bulanık Gençlik Kolları Başkanlığı, Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında stant açtı.
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
MALAZGİRT´TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla tarihi ilçe Malazgirt´te kutlamalar düzenlendi. Düzenlenen kutlamalarda Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, konuşma gerçekleştirdi.
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
KIVANÇ, KAHRAMANLARI ANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. Yılı münasebetiyle Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, milli mücadeleye kan ve can veren kahramanları andı.
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
HASKÖY´DE CUMHURİYETİN 97. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 97. yıl dönümü ekinlikleri Hasköy´de törenlerle kutlanıldı.
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
BULANIK´TAKİ ETKİNLİKLER, COŞKUYLA KUTLANDI
Bulanık Hükümet Konağı önündeki tören alanında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yıl dönümü, Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkanı Mehmet İlidi öncülüğünde coşkuyla kutlandı.
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
AVCI´DAN, CUMHURİYET BAYRAMI DEĞERLENDİRMESİ
Cumhuriyet Bayramının 97. Yıl dönümü dolayısıyla Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı değerlendirmelerde bulundu.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN 29 EKİM MESAJI
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak, Cumhuriyet Bayramını kutladı.
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
İL MÜFTÜSÜ İMAMOĞLUNUN, MEVLİD-İ NEBİ AÇIKLAMALARI
Muş İl Müftüsü Peygamberimiz Hz. Muhammed´in (SAV) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
MUŞ AÇSH´DEN ANLAMLI ZİYARET
Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıl dönümü münasebetiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
MŞÜ EĞİTİM FAKÜLTESİNDEN ONLİNE TOPLANTI
Muş Alparslan Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2020-2021 yılı Akademik Kurul Toplantısını online olarak gerçekleştirdi.
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
KÖY MUHTARI TAZİYEEVİNİ SINIFA DÖNÜŞTÜRDÜ
Muş´un Varto ilçesine bağlı Onpınar köyünde, evlerinden Eğitim Bilişim Ağı´na (EBA TV) bağlanma imkanı olmayanlar için taziyeevini sınıfa dönüştüren muhtar Ali Akdeniz, böylece öğrencilerin uzaktan eğitim günlerinde derslerinden geri kalmamalarını sağlıyor.
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
KAYMAKAM YALÇIN´DAN KANDİL KUTLAMASI
Malazgirt İlçe Kaymakamı Emre Yalçın, Mevlid Kandili Münasebetiyle açıklamalarda bulunarak vatandaşların kandilini kutladı.
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
İLİDİ´DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI AÇIKLAMASI
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet İlidi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle açıklamalarda bulundu.
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
DEVLET DESTEĞİYLE, EVLER DAHA SICAK
Orman Genel Müdürlüğü tarafından "Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi" kapsamında, Gelir Arttırıcı Ve Hayat Şartlarının İyileştirilmesine Yönelik Yatırımlar bünyesinde Muş´ta ki orman köylerindeki evlerin dış cephe izolasyonları yapılıyor.
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
AVCI´DAN MEVLİD KANDİLİ AÇIKLAMALARI
Varto Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Peygamber Efendimizin (SAV) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
AKILLARDA SORU İŞARETLERİ BIRAKAN HIRSIZLIK VAKASI
Gece saatlerinde Muş Merkeze bağlı Sunay Mahallesinde beyaz eşya yetkilisinde gerçekleşen hırsızlık olayında, yaklaşık 6 bin lira maddi zarar ortaya çıktı.
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANIYOR
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
ŞEKER PANCARINDAN BEKLENTİ 450 MİLYON LİRA
Türkiye´nin şeker ihtiyacının bir bölümünün karşılandığı Muş´ta, tarlalardan sökülen pancarın fabrikada şekere dönüştürülmesiyle ekonomiye 450 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
8.0567
EURO
9.6470
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz

Hz. Muhammed
1920 Anzavur isyanı.