ÜRETİCİ VE ÇİFTÇİLERİN YANINDA YER ALDILAR
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile beraberindeki 10 milletvekili ve parti meclis üyeleri, Muş Şeker Fabrikası´nı ziyaret ederek, Muş´taki şeker üreticileri ile fabrika çalışanlarının yanında yer aldıklarını söylediler.
Tarih: 16.3.2018 06:09:32

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında yaklaşık 10 CHP´li milletvekili ile parti meclis üyeleri, 14 şeker fabrikasının özelleştirmesi kararını protesto etmek, şeker üreticileri ile işçilerinin yanında yer almak için il il geziyorlar. Protesto kapsamında il il gezen CHP heyeti, geçtiğimiz gün Van ziyareti sonrasında Muş´a geldi. Muş Şeker Fabrikası önünde kendilerini bekleyen şeker üreticileri ve işçileriyle bir araya gelen CHP heyeti, fabrikanın önünde kendilerini bekleyen şeker üreticileri ve işçilerine hitap ettiler.

Burada bir konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP heyeti olarak iki haftadır şeker fabrikalarının bulunduğu illeri gezdiklerini, şeker üreticileri ve işçileriyle buluştuklarını söyledi. Tanrıkulu: “Erzincan, Erzurum, Ağrı, Kars, Erciş ve Muş´tayız. Muş sonrasında, Elazığ ve Malatya gideceğiz. Partimiz yaklaşık iki haftadır, bütün şeker fabrikalarını geziyor ve üreticiyle, işçiyle buluşuyor. Aynı zamanda bu özelleştirmenin nasıl yanlış olduğunu, nasıl halka karşı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Kamuoyuna ait 25 tane Şeker Fabrikası var bunun 14 tanesini elden çıkarmaya çalışıyorlar. Paraya ihtiyacımız var diyorlar, bu fabrikalar zarar ediyor diyorlar. Bu fabrikalar zarar etmiyor. Bu fabrikalar, zarar ettiriliyor. Bilinçli bir biçimde tıpkı daha önceki özelleştirmeler gibi ilk önce bakanlıktan başlayan kötü bir yönetimle zarar ettirilme noktasına getiriliyor, sonrada yandaşlara ve tekellere satılıyor, elden çıkarılıyor. Burada daha önce TEKEL vardı, şimdi yok. TİGEM vardı, şimdi yok. Türkiye´nin her yerine bir bakın eskiden Süt Endüstrisi Kurumu (SEK) vardı, Et ve Balık Kurumu vardı. Bunları da özelleştireceğiz çok daha iyi çalışacak, istihdam arttırılacak diyorlardı; ama hiçbirisi şimdi yok. Burada şuanda 800 işçi çalışıyor. 200´ü geçici ama geçicileri de işbaşı yaptırmadılar. Şimdiden 200 işçi arkadaşımız burada mağdur edilmiş durumda. Bu özelleştirme açıkça ifade ediyorum; halkı karşı yapılan bir özelleştirmedir. Çünkü burası kamuoyuna aittir, topluma aittir. Bir siyasi partiye ait değildir. Bir siyasal iktidara ait değildir. Hepimizindir, Muş halkınındır. Dolayısıyla sizin izniniz olmadan, buradaki işçilerin talebi olmadan satılamaz, özelleştirilemez” ifadelerini kullandı.

“650 Bin Aile Şeker Pancarından Geçimini Sağlamaktadır”

Şeker pancarının stratejik bir ürün olduğunu hatırlatarak, 350 bin kişi, 650 bin ailenin şeker pancarından geçimini sağladığını vurgulayan CHP´li Tanrıkulu:  “350 bin kişi, 650 bin aile şeker pancarından geçimini sağlamaktadır. 8 bine yakın işçi, memur bu fabrikalarda çalışıyor. Sağladığı katma değer çok fazla. Ama şimdi yabancı tekellerle anlaşmışlar, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üreterek, yani insan sağlığına zararlı mısırdan elde edilen bir şeker üreterek, hem sağlımıza zarar verecekler hem de topluma zarar verecekler. Buna hep beraber karşı çıkalım. Eğer siz, Muş halkı olarak, işçiler olarak, üreticiler olarak burada karşı duruşunuzu daha sağlam hale getirirseniz bizlerde sizin yanınızda her zaman durmaya devam edeceğiz. Hep beraber hiç olmazsa cumhuriyetten bu yana bu toplumun büyük kazancı olan bu fabrikaları ayakta tutacağız. Bizler sizin yanınızdayız, sizin emrinizdeyiz” sözlerini kullandı.

Basmacı: “Şeker Fabrikalarının Satılmasına Karşıyım”

CHP´li Tanrıkulu´nun konuşması sonrasında bir konuşma yapan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı ise, bir anne olarak çocuğuna sağlıklı şeker yedirmek istediğini ve nişasta bazlı şeker ile çocuğunu büyütmek istemediğinden şeker fabrikalarının özelleştirmesine karşı çıktığını söyledi. CHP´li Basmacı: “Elinde nasır, anlında ter, havası sert, adamı mert Muşlu hemşerilerim; cesaretinize sağlık. Şeker fabrikalarının satılmasına karşıyım, niye mi karşıyım? Ben ilkokuldayken 7-8 yaşlarındayken öğretmenimiz derdi ki, ‘Biz dünyada kendine yetebilen, yani ithalat yapmayan, yani üreten, ürettiğini paylaşan, dünyada 7 ülkeden biriyiz.´ Şimdi bir bakın etrafınıza, ya bizim ülkemizde bir milyon ton pamuk işlenebilirken Sümerbank´ı kapattılar. Şimdi kıyafetlerimizi dışarıdan, yabancılardan alıyoruz. Eller giydiriyor bizi. Buğday üretirken, arpa üretirken, mercimek üretirken onları bile dışarıdan alıyoruz. Hani doğunun eti, mis kokulu eti, et-balığı kapattılar. Bugün Sırbistan´dan, Rusya´dan oradan, buradan gavur eti yediriyorlar bizlere. Şimdide ellerini şekerimize attılar. Şeker can, şeker ekmek, şeker her şeydir. Niye mi? İşte şeker işçileri siz burada ekmek kazanıyorsunuz. Anlınızın teriyle, geniş ovalarınıza bunu ekiyorsunuz. Ben bir anneyim ve evladıma sağlıklı şeker yedirmek istiyorum. Sizlerde annesiniz, babasınız, sizler evladınızı nişasta bazlı şeker ile mi büyütmek istiyorsunuz? Ondan sonra hasta olsunlar, kanser olsunlar. İşte o Amerikan şekerini bize yedirenler, birde Amerikan ilaçlarıyla tedavi edeceğiz diye uğraşsınlar. Ama buna dur diyeceğiz. Niye mi dur diyeceğiz? Çünkü biz toprağın insanıyız. Biz bu ülkedeki toprağın kıymetini bilen insanlarız. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi kurarken ne demiş, ‘üretmeyen toplumlar, eğer üretmeyi bırakırsa maalesef başka toplumların kölesi olurlar.´ Biz böyle olmayacağız. Biz toprağımıza sahip çıkacağız hep birlikte. Bunun doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi yok. Bizler birlikte üreteceğiz, bizler birlikte yaşayacağız. Çünkü aynı toprağın, aynı göğün, aynı suyun insanıyız. Belki lehçelerimiz biraz farklı, belki ten rengimiz biraz farklı gözüküyor buradan ama ben, ben size söz veriyorum. Denizli´den seçildim ama Muş´unda vekiliyim. Bu şeker fabrikaları satılamasın diye Cumhuriyet Halk Partisi olarak sizinle omuz omuza, yan yana, yürek yüreğe duracağız” diye konuştu.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
KAR YAĞIŞI VE TİPİ ULAŞIMI KAPATTI
KAR YAĞIŞI VE TİPİ ULAŞIMI KAPATTI
Kentte yeniden etkili olan kar yağışı ve tipi, 140 köy yolunu ulaşıma kapattı.
KAYMAKAM EŞİNDEN KADINLARA GÜL
KAYMAKAM EŞİNDEN KADINLARA GÜL
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın eşi Meryem Uzan, ilçedeki faaliyetleri kapsamında bir araya geldiği kadınlara gül dağıtarak, Regaib Kanili ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günlerini kutladı.
KADIN BAŞKANDAN ÖĞRETMENLERE KARANFİL
KADIN BAŞKANDAN ÖĞRETMENLERE KARANFİL
İlimiz Tarihi Malazgirt İlçesi´nin Okul Aile Birliği Başkanı ve aynı zamanda Malazgirt Kültür Müdürü Sevil Yaman, ilçedeki okullarda görev yapan kadın öğretmenlerin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nü kutlayarak, karanfil takdim etti.
SEÇİM ÖNCESİ GÜVENLİK TOPLANTISI
SEÇİM ÖNCESİ GÜVENLİK TOPLANTISI
Varto İlçesi´nde seçimlerin huzur ve güven içinde yapılması için bir toplantı yapıldı.
ENBİYA YILDIRIM, ÖĞRENCİLERE HİTAP ETTİ
ENBİYA YILDIRIM, ÖĞRENCİLERE HİTAP ETTİ
Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enbiya Yıldırım, Muş Alparslan Üniversitesi´nde katıldığı programda, bir araya geldiği öğrencilere hitap etti.
ASYA, KADINLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI
ASYA, KADINLARIN GÜNÜNÜ KUTLADI
8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir araya geldiği ve karşılaştığı kadınların gününü kutlayan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, karanfil dağıtarak, hatıra fotoğrafı çekindi.
MŞÜ´DE ÇEŞİTLİ EĞİTSEL MATERYALLER SERGİLENDİ
MŞÜ´DE ÇEŞİTLİ EĞİTSEL MATERYALLER SERGİLENDİ
Muş Alparslan Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü öğrencileri 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin yılı dolayısıyla materyal sergisi açtı.
MŞÜ FAALİYET RAPORU YAYIMLADI
MŞÜ FAALİYET RAPORU YAYIMLADI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörlüğü, 2018 yılının idare faaliyet raporunu yayınladı.
MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGIN BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR
MANDA YETİŞTİRİCİLİĞİ YAYGIN BİR ŞEKİLDE YAPILIYOR
Tarım ve hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı ilimizde manda yetiştiriciliği hala yaygın olarak yapılıyor.
KURSLARDAN AİLE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI
KURSLARDAN AİLE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI
Korkut ilçesine bağlı Altınova beldesinde kış aylarını trikotaj kursuna kayıt yaparak geçiren kadınlar, çocuklarına hem çeyiz hazırlıyor hem de aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.
GENÇLER GELECEKLERİNİ KARİYER GÜNLERİ İLE  PLANLIYOR
GENÇLER GELECEKLERİNİ KARİYER GÜNLERİ İLE PLANLIYOR
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Muş Alparslan Üniversitesi iş birliğiyle kariyer günleri etkinliği yapıldı.
GÖRME ENGELLİ VATANDAŞIN 140 HAYVANI TELEF OLDU
GÖRME ENGELLİ VATANDAŞIN 140 HAYVANI TELEF OLDU
Yoğun kar yağışı ve tipi yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Etkili olan kar yağışı sonrası merkeze bağlı Yeşilova Beldesi´nde bir ahır çöktü.
“UYGULANMA NOKTASINDA DÜZENLEME YAPILMASIN”
“UYGULANMA NOKTASINDA DÜZENLEME YAPILMASIN”
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, “Dört yılını tamamlamış ve kendi kurumuna yeniden görevlendirilecek yöneticiler açısından uygulanmaması noktasında bir düzenleme yapılması gerekmektedir” dedi.
İNSANLIK DRAMINA KARŞI DUYARSIZ KALMADILAR
İNSANLIK DRAMINA KARŞI DUYARSIZ KALMADILAR
Yemen halkının içinde bulunduğu zor durumdan biran evvel kurtulmaları için “Gençlik Geleceğe Koşuyor” projesi kapsamında, Özgür-Der ve Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şubesi öncülüğünde yemen yararına ücretli kahvaltı programı gerçekleştirdi.
“ELİF´İN DÜŞLERİ” VARTOLU ÇOCUKLARLA BULUŞTU
“ELİF´İN DÜŞLERİ” VARTOLU ÇOCUKLARLA BULUŞTU
Varto ilçesinde "Elif´in Düşleri" adlı tiyatro oyunu sahnelendi.
BAŞKAN ASYA: “MUŞ´UMUZA ARMAĞAN OLSUN”
BAŞKAN ASYA: “MUŞ´UMUZA ARMAĞAN OLSUN”
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Lale Vadisi Parkı için verilen ‘Plant Ödülü´nü alarak, “Atıl durumdaki bir alanda kurduğumuz Muş´un en büyük sosyal aktivite merkezinin bir ödüle layık görülmesinden son derece memnuniyet duyduk. Bu başarı hepimizindir. Muş´umuza armağan olsun” dedi.
ASYA, BAŞKANLIĞINDA DÖNEMİN SON MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
ASYA, BAŞKANLIĞINDA DÖNEMİN SON MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Muş Belediyesi mart ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Feyat Asya başkanlığında gerçekleştirildi. Söz konusu meclis, 2014-2019 döneminin son meclisi oldu.
SAYAÇ HIRSIZLARI YAKALANDI
SAYAÇ HIRSIZLARI YAKALANDI
4 farklı binada su sayacı hırsızlığı yaptığı tespit edilen 2 şüpheli tutuklandı.
MALİ GENEL KURULU TOPLANTISI YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
MALİ GENEL KURULU TOPLANTISI YOĞUN BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
Muş Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Mali Genel Kurul toplantısı Muş Ticaret ve Sanayi Odası´nın Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
ANADOLU YILDIZLARINA İLİMİZ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
ANADOLU YILDIZLARINA İLİMİZ EV SAHİPLİĞİ YAPTI
12 ilden 300 sporcunun katıldığı Anadolu Yıldızlar Ligi Hentbol müsabakaları çeyrek final maçları ilimizde yapıldı.
"GEREKLİ OLAN AYNİ VE NAKDİ YARDIMI YAPIYORUZ”
"GEREKLİ OLAN AYNİ VE NAKDİ YARDIMI YAPIYORUZ”
İlçedeki ihtiyaç sahibi, mağdur ailelerin yanında yer almaya devam eden Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan´ın eşi Meryem Uzan, “Ziyaret ettiğimiz ekonomik bakımdan yetersiz ailelerimizin taleplerini kendilerinden dinleyerek, gerekli olan ayni ve nakdi yardımı yapıyoruz” dedi.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
Muş Devlet Hastanesi 2 Kısım Test Karşılığı Laboratuvar Cihazı Alımı alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19´uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI MSB BAĞLILARI 49´UNCU KOMANDO TUGAY KOMUTAN YARDIMCILIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
Elazığ İşletme Müdürlüğümüz ve bağlı ünitelerde bulunan personellere kışlık melbusat alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ-MERKEZ KARABEY KÖYÜ VE AYRANCI MEZRASI KANALİZYON ŞEBEKESİ YAPIMI, FOSSEPTİK İNŞAATLARI YAPIMI İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda ye
İHALE İLANI
İHALE İLANI
K.Y.K. MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ŞEHİT YÜCEL KURTOĞLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ MÜDÜRÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ İDARİ VE MALİ İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ BELEDİYESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SPOR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GENÇLİK HİZMETLERİ VE SPOR İL MÜDÜRLÜKLERİ-MUS
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARLIK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ
Muş İl Gazetesi
20.03.2019
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.

Yunus Emre
1513 Osmanlı şehzadelerinden Korkut Çelebi Kütahya`da öldü. Doğumu. Amasya, 1470.