VALİ YARDIMCISI KOCABEY, UĞRADIĞI BOMBALI SALDIRIYI ANLATTI
Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, Siirt´in Baykan Kaymakamıyken PKK terör örgütü tarafından düzenlenen bombalı saldırıyı ailesinin televizyondan öğrendiğini belirtti. Bombalı saldırı eylemini düzenleyen teröristlerden birinin etkisiz hale getirildiğini hatırlatan Kocabey, “Bu bölgede devletimizin varlığı, bütün terör örgütlerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir” dedi.
Tarih: 4.10.2019 05:42:16

Siirt´te jandarma birliklerince 29 Eylül´de etkisiz hale getirilen 3 teröristten birinin 2017´de Baykan Kaymakamı olan şu andaki Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey´in aracına yönelik bombalı saldırı eylemini düzenleyen teröristler arasında 300 bin TL ödülle Gri Liste´de aranan "Berhem" kod adlı Osman Ekinci olduğu tespit edildi. Kendisine suikast düzenleyen terörist Osman Ekinci´nin etkisiz hale getirildiği haberini alan Muş Vali Yardımcısı Mehmet Kocabey, bugüne kadar bölgedeki insanın zararı için uğraşan, insanların rahatını, mutluluğunu istemeyen eli kanlı terör örgütü mensuplarınca yola döşenen el yapımı patlayıcının patlatılması suretiyle bir suikast girişimine maruz kaldığını hatırlattı. 2015-2017 yılları arasında Siirt´in Baykan ilçesinde kaymakamlık görevinde bulunduğunu hatırlatan Vali Yardımcısı Kocabey, “Kaymakamlık görevimizi ifa ederken belirli dönemlerde belediyelere kayyum ataması yapılmıştı. 2016-2017 yılları arasında da bir yıl süreyle Baykan´da belediye başkanlığı görevinde de bulundum. Diğer 2 belde belediyemiz vardı, onlarda da belediye başkan vekili olarak görev yaptım. Bu 2-2,5 yıllık Baykan´daki görev süremizde bölgedeki insanlarımızın refahının arttırılması, oradaki yaşam kalitesinin arttırılması, altyapı, yol, eğitim hizmetlerinin daha güzel bir seviyeye getirilmesi adına elimizden gelen gayret ve çabaları gösteriyorduk. İyi bir niyetle orada bütün çaba ve gayretlerimizi gösterirken, 7 Temmuz 2017 tarihinde sabah sularında yine bir amaç için yapılan hizmetlerin denetimi, kontrolü için orada Yarımca köyüne çıkmak üzere evden çıktığımızda yol denetimlerini yerine getirdik. Daha sonra Yarımca Karakolumuzun ziyaretine gidip arkadaşları yerinde ziyaret edelim düşüncesiyle karakolumuza da uğramıştık. Karakol dönüşü, bölgede ortaya çıktığı günden bugüne kadar insanın zararı için uğraşan, insanların rahatını, mutluluğunu istemeyen eli kanlı terör örgütü mensuplarınca yola döşenen el yapımı patlayıcının patlatılması suretiyle bir suikast girişimine maruz kaldım. Allah devletimize zarar vermesin, bakanlığımızın bize sağlamış olduğu zırhlı araç imkanı sayesinde, tabi başta Allah´ın takdiriyle ben ve yanımızdaki hiçbir arkadaşımızın burnu dahi kanamadan o suikast girişiminden yarasız beresiz kurtulduk” dedi.

“PKK´nın Ne Kadar Haince Davranışlar İçerisinde Olduğu Ortadadır”

PKK ve diğer uzantılarının bu bölgede ne kadar haince davranışlar içerisinde olduğunun apaçık ortada olduğunu dile getiren Kocabey, “Bugün itibariyle duyduk ki; Siirt İl Jandarma Komutanlığı tarafında yapılan operasyonlar neticesinde bana ve arkadaşlarıma yapılan suikast girişiminin faillerinin öldürüldüğü haberini aldım. Bu durum bize şunu gösteriyor; devletimiz hiçbir zaman vatandaşı için gayretle, samimiyetle çalışan hiçbir ferdine zarar veren insanların yapmış olduğu suçları yanına kar olarak bırakmamıştır, bırakmayacaktır. Bu bölgede devletimizin varlığı bütün terör örgütlerinin korkulu rüyası olmaya devam edecektir. Bu bölgede çalışan arkadaşlarımız hiç yılmadan işlerine devam ediyorlar. Biz de farklı yerlerde yine devam ediyoruz. İnşallah buna benzer hadiseler, olaylar bir daha yaşanmaz. Bu olayların yaşanmış olması, bizim bu bölgedeki çalışma azmimizi, gayretimizi daha çok artırdığı gibi eli kanlı terör örgütünün, PKK´nın ve diğer uzantılarının bu bölgede ne kadar haince davranışlar içerisinde olduğunu bir kere daha apaçık ortaya koymuştur. Ben bu operasyonu yaparak terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesini sağlayan başta Siirt Valimize, İl Jandarma Komutanımıza, operasyonu birinci derecede gerçekleştiren jandarma personeline, özel harekat personellerimize teşekkür ediyor, ellerine sağlık diyorum. Sağ olsunlar” ifadelerini kullandı.

“Patlayıcının Patladığı İlk Etapta Ne Olduğunu Anlayamadık”

EYP´nin patlaması ile ilk anda ne olduğunu anlayamadıklarını anlatan Vali Yardımcısı Kocabey, şöyle devam etti: “Suikast girişiminin tam olduğu esnada, aracımıza yönelik yola döşenen el yapımı patlayıcının patladığı anda ilk etapta ne olduğunu anlayamadık. Birkaç saniye bir şaşkınlık, ne olduğunu anlayabilme çabasıyla geçti ama öndeki koruma arkadaşımızın ‘bomba patlattılar´ sesiyle biz kendimize geldik. O esnada araç durmak üzeriydi, ben de şoför arkadaşımıza dedim ki ‘sakın durmayalım basıp gidelim´ şeklinde bağırdığımı hatırlıyorum. O esnada arkadan silah seslerini duyduk. Çok fazla sayıda silah seslerini duyduk. Terör örgütü üyeleri bombalama yaptıktan sonra çapraz ateşe almak suretiyle zararın boyutlarını daha da fazla olacak şekilde ellerinden geleni yapma gayreti içerisinde oluyorlar. Bunu düşünen özel hareket polislerimiz, soğukkanlılıkla terör örgütünün pusulanma yapabileceği ihtimali ve muhtemel yerlere yönelik ateşler yaparak tedbir aldılar. Daha sonra sağ salim aşağıya vardık. Tabi o esnada valimiz olayı duymuşlar, telefonla arayıp kısa bir sürede ilçemize intikal ettiler. Orada biz askerlerimizle birlikte hastaneye gittik” dedi.

“Ailem Suikastı Televizyondan Öğrendi”

Ailesinin suikastı televizyondan öğrendiğini ve panik yaşadıklarını kaydeden Kocabey, “Annem, babam ve eşim memleketteydiler, evde değildiler. Onların televizyondan duyma ihtimalini düşünerek erkenden arayıp böyle bir hadisenin olduğunu, ama çok şükür bir sağlık sorunumuzun olmadığını, herhangi bir yara bere olmadığını ve böyle bir şey duyarlarsa endişe etmemeleri gerektiğini söyledim. Zaten ben telefon açmadan duymuşlar, televizyonda görmüşler. Ana yüreği hemen ağlamaya başladı, ‘geleceğiz´ diye bir tepki verdiler. İşte ana yüreği maalesef dayanmıyor” diye konuştu.

“Analarımızın Vereceği Bu Tepki, Askerimizin Sıktığı Mermiden Belki Daha Tesirli Oluyor”

Diyarbakır´da HDP binası önünde eyleme devam eden annelerin gösterdiği tepkinin askerlerin sıktığı mermiden daha tesirli olduğunu vurgulayan Kocabey, “Bugün görüyoruz Diyarbakır´daki analarımız da çocuklarını, evlatlarını bu terör örgütüne kaptırmışlar. Onlarda orada çocuklarını kurtarabilmek adına terör örgütünün eline düşmüş, onların kandırmasıyla, tehdidiyle, zorla terörist haline getirilmiş o insanları oradan kurtarmak için, o örgütün elinden kurtarmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Allah yardımcıları olsun. Bu da bize şunu gösteriyor; bu eli kanlı terör örgütünün hiçbir duygu düşünceye, insani bir duyguya sahip olmadığını, insanların çocuklarını, gözbebeğini, geceleri saatlerce başında durarak büyüttükleri evlatlarını göz göre göre tereddütsüz ölüme süren insanların elinden kurtarmak için çaba ve gayret gösteriyorlar. Bu annelerimizin yapmış oldukları bu protesto veya bu çabayı, gayreti tebrik ediyorum. Başına böyle hadise gelmiş bütün annelerin bu şekilde yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Analarımızın vereceği bu tepki onlara askerimizin sıktığı mermiden belki daha tesirli oluyor. Bu örgütün çökmesi, toplumun içerisinde erimesi, bitmesi adına çok etkili olduğunu düşünüyorum. İnşallah o çocuklarımız da bir an evvel terör örgütünün ellerinden kurtulur, annelerine kavuşur diyorum” ifadelerini kullandı.

“Terör Örgütüne Katıldıktan Sonraki Ömrü 5-6 Yılı Geçmiyor”

Yaklaşık 5-6 yıldan beri bölgede görev yaptığını ve örgüte katılım sağlayanların ömrünün 5-6 yılı geçmediğini aktaran Kocabey, “Yaklaşık 5-6 yıldır bu bölgede çalışıyoruz. Biz şunu gördük; bir terör örgütü mensubunun terör örgütüne katıldıktan sonraki ömrü 5-6 yılı geçmiyor. Bir çocuk küçük yaşta terör örgütüne katılıyor, en fazla o şartlarda 5-6 yıl yaşayabiliyor. Ya kolluk kuvvetimiz onları etkisiz hale getiriyor ya açlıktan, hastalıktan ölüyor veya kendi içlerinde kendi kendilerini infaz etmek suretiyle o çocukları oralarda öldürüyorlar. Bugün bu şekilde suikast girişimleriyle o gün bizim önümüze çıkmışlardı. Çoğu zaman askerimizin, polisimizin önüne böyle eylemlerle çıkan hiç kimsenin bu yaptığı yanına kar olarak kalmıyor. Eninde sonunda, askerimiz ve polisimiz gerekeni yapıyor. Ya etkisiz hale getiriyor ya canlı yakalayıp adaletin eline teslim ediyor. Bu da bize şunu gösteriyor. Bu terör örgütü mensuplarının 3-5 seneden fazla yaşama gibi bir şansları yok. Önlerinde koca bir ömür varken neden böyle bir yolu tercih ediyorlar, neden dağlarda bir hayvan gibi yaşamayı tercih ediyorlar? Bunu normal bir insanın aklının, hafızasının alması mümkün değil. Maalesef bu böyle oluyor” dedi.

Terör Örgütü, Toplumun İçerisindeki Uzantılarıyla Bu Gençlerimizi Kandırıyor”

Terör örgütünün gençleri boş vaatlerle kandırarak ölüme sürüklediğini kaydeden Kocabey, “Bu terör örgütü toplumun içerisindeki uzantılarıyla gençlerimizi kandırıyorlar. Bazen parayla kandırıyorlar, bazen daha farklı şeylerle, onların iyi niyetlerini suistimal ederek kandırıyorlar, boş vaatlerde bulunuyorlar. Dağa götürüyorlar ama 3-5 sene gibi kısa bir süre içerisinde o gencecik çocuklar maalesef öldürülüyor. Buna çok üzülüyoruz, ama bizim buradan gençlere çağrımız; önlerinde çok uzun bir ömür var. Böyle kendilerini kanunsuz ve örgütün işlerine yönelik bazı çağrılarda bulunan kişilere kanmasınlar. Okuyup kendi ailesine, kendi çocuklarına, kendi kardeşlerine faydalı olmaya, vatanına, milletine, devletine faydalı olmaya çalışan birer genç olsunlar diye tavsiyede bulunuyorum” şeklinde konuştu. (İHA)
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKBAY, PARKE TAŞI DÖŞEDİ
PEKBAY, PARKE TAŞI DÖŞEDİ
Korkut ilçesinde devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Korkut İlçe Belediye Başkanı Sami Pekbay, işçilerle bir araya gelerek, birlikte parke taşı döşedi.
ALTIN, ÇALIŞMA ALANLARINI ZİYARET ETTİ
ALTIN, ÇALIŞMA ALANLARINI ZİYARET ETTİ
Malazgirt İlçe Belediye Başkanı Cengiz Altın, ilçedeki yol yapım çalışmalarını ziyaret etti.
MÜFTÜLÜK ‘CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI´ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
MÜFTÜLÜK ‘CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI´ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Muş İl Müftülüğü tarafından etkinlik düzenlendi.
GİTAR EĞİTİMLERİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
GİTAR EĞİTİMLERİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Gençlik Merkezi´nde açılan kurslar tüm hızıyla devam ediyor.
MUŞ´TA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASINDA 4 KİŞİ YARALANDI
MUŞ´TA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASINDA 4 KİŞİ YARALANDI
Muş merkez Ilıca Köyü karayolunda meydana gelen trafik kazasında 4 kişi çeşitli yerlerinde yaralandı.
VARTO´DA CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
VARTO´DA CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ
Varto İlçesi´nde “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nedeniyle bir etkinlik düzenlendi.
MÜDÜR ENGİN ÖĞRENCİLERLE DERSE KATILDI
MÜDÜR ENGİN ÖĞRENCİLERLE DERSE KATILDI
Muş İl Milli Eğitim Müdürü Emin Engin, okul ziyaretleri programlarını sürdürmeye devam ediyor.
İZDES HEYETİ, AFAD MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN DEPOLARINI GEZDİ
İZDES HEYETİ, AFAD MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN DEPOLARINI GEZDİ
İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) heyeti, Muş programının devamında, Muş İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü´nü ziyaret etti.
HDP´Lİ IŞIK MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ
HDP´Lİ IŞIK MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Mensur Işık, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına soru önergesi verdi.
MUŞ´TA 1 TERÖRİST TESLİM OLDU
MUŞ´TA 1 TERÖRİST TESLİM OLDU
Muş´ta jandarma ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucu 1 terörist teslim oldu.
“DEVLETİN MERHAMETLİ KUCAĞINA TESLİM OLUN”
“DEVLETİN MERHAMETLİ KUCAĞINA TESLİM OLUN”
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, 3 teröristin etkisiz hale getirildiği Şenyayla Bölgesinde operasyonların devam ettiğini belirterek, “Bunlar sonu belli olan, aslında 30 yaşına varmadan hayatlarını kaybedeceği bir serüvenin içindeler. Bazısını terör örgütü zorla çıkarmış, bazısı belki kandırılmış. Sonuç itibari ile yol yakınken ben nedamet içerisinde gelin ve bu devletin merhametli kucağına teslim olun diyorum” dedi.
İKNA EDİLEN TERÖRİST TESLİM OLDU
İKNA EDİLEN TERÖRİST TESLİM OLDU
Muş İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yürütülen ikna çalışmaları sonucu bir terörist teslim oldu.
YENİ AKADEMİK YILA GİRİŞ TOPLANTISI YAPILDI
YENİ AKADEMİK YILA GİRİŞ TOPLANTISI YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Sabahattin Zaim Konferans Salonu´nda, yeni akademik yıla giriş toplantısı gerçekleşti.
KARADAĞ, TARIM KONGRESİNİ ANLATTI
KARADAĞ, TARIM KONGRESİNİ ANLATTI
TRT Erzurum Radyosuna konuk olan Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Karadağ, Muş Ovası uluslararası tarım kongresini anlattı.
“ANNE LÜTFEN ÖLME”
“ANNE LÜTFEN ÖLME”
Türkiye´nin gündemine oturan Emine Bulut cinayetiyle ilgili tepki gösteren Muş Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanlığı basın açıklaması yayımlandı.
TERÖR OPERASYONUNDA 29 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
TERÖR OPERASYONUNDA 29 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
Muş´ta PKK/KCK terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda 29 kişi gözaltına alındı.
“TALEPLERİMİZİ YILLARDAN BERİ TOPLU SÖZLEŞME MASASINA TAŞIYORUZ”
“TALEPLERİMİZİ YILLARDAN BERİ TOPLU SÖZLEŞME MASASINA TAŞIYORUZ”
Belediye ve Özel İdareler Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) Muş Şube Başkanı Güven Yalvarıcı, “Çalışma barışının önündeki engellerin kaldırılması ve yerel yönetim çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarının çözülmesi için taleplerimizi yıllardan beri toplu sözleşme masasına taşıyoruz” dedi.
SİNEMASEVERLER BU FİLMİ BEKLİYOR
SİNEMASEVERLER BU FİLMİ BEKLİYOR
Sinema sektörünün başarılı isimlerinden Engin Akyıldırım yönetmenliğinde çekilen ve yılsonunda vizyona girmesi planlanan "Me Nokta Ali", Muşlu sinemaseverlerin en çok beklediği filmlerin başında geliyor.
BARIŞAN, SREBRENİTSA KATLİAMINI KINADI
BARIŞAN, SREBRENİTSA KATLİAMINI KINADI
Srebrenitsa katliamını asla unutmayacaklarını ifade eden Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, “Savunmasız insanların birbirine karışmış cesetleri, aradan geçen bunca zamana rağmen bugün bile toprak altından çıkarılıp defnedilmektedir” dedi.
MUŞ´U FIRÇA DARBELERİ İLE ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİLER
MUŞ´U FIRÇA DARBELERİ İLE ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİLER
25 farklı ülkeden Muş´a gelen ressamlar, ilimizin tarihi ve kültürel mekânlarını Tarihi Murat Köprüsü´nde çizdikleri resimlerle ölümsüzleştirerek kendi ülkelerinde tanıtacaklar.
"SATRANÇ EĞİTİMİ" DEVAM EDİYOR
"SATRANÇ EĞİTİMİ" DEVAM EDİYOR
Gençlik Merkezinde açılan Kişisel Gelişim Atölyesi kapsamında verilen satranç eğitimlerine çocukların ilgisi oldukça yoğun.
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5.İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HASKÖY DEVLET HASTANESİ BAKIM ONARIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MUŞ İL ÖZEL İDARESİ Muş Merkez Cevizlidere ve İnardı Köylerine Sanat Yapıları Yapımı İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLAN
İHALE İLAN
KADASTRO GÜNCELLEME ALANI İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ BELEDİYESİ FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
Muş İl Gazetesi
20.04.2019
DOLAR
5.7690
EURO
6.4202
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Erdemli insan, tasaları silkip atandır.

Konfüçyus
1773 İkinci Varna Zaferi
1921 Fransız`ların Anadolu`dan çekilmesi