Kat irtifakı ve kat mülkiyeti nedir?
Tarih: 25.6.2020 08:35:40
Atilla Şentürk / AVUKAT

Kat irtifakı ve kat mülkiyeti farklı olup sağladığı güvenceler de hukuken aynı güçte değildir. İnşaat tamamlanmamışsa yani iskanı alınmamışsa tapuda kat irtifakı, iskan alındıysa  kat mülkiyeti ifadesini görürsünüz. İskân almamış bir konutu satın almak risklidir. İnşaat bitmiş, oturum başlamış ve tapu kat irtifakından kat mülkiyetine çevrilmemişse o binanın iskânı alınmamış demektir.

Kat irtifakı, arsa üzerinde başlanacak inşaata yönelik mülkiyet hakkını ifade eder ve henüz tamamlanmamış inşaatlarda hak sahiplerinin paylarını gösterir. İnşaat sırasında alınan kat irtifakının inşaat tamamlandığında kat mülkiyetine çevrilmesi gerekir.

Bunun için müteahhidin belediyeye iskân ruhsatı başvurusu yapması gerekir. Eğer ‘kat irtifakı´ tapulu bir ev alıyorsanız, öncelikle belediyeye giderek, başvurusunun yapılıp yapılmadığını ve inşaatın projeye uygun olup olmadığını sormak faydalı olacaktır.

İskân başvurusu yapılmamışsa, tedbirli olmanızda fayda var. Çünkü birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, müteahhit proje dışında hareket etmişse, belediye yıkım kararı çıkarabilir.

Yapı projeye aykırıysa banka, ekspertiz raporunu hazırlarken, bu bilgiyi görüp kredi kullandırmaz. İskânı olmayan bir evde yaşamaya başlarsanız, kullandığınız elektrik ve su da şantiyeden bağlanır. Bu da normal değerlere göre daha fazla fatura ödemenize neden olur. Sosyal güvenlik kurumu borcu bu durumda ödenmemiş olabilir.

 

Bazı müteahhitler, iskânı olmayan dairelerde yaşam başladıktan sonra iskan başvurusunda bulunurken, burada oluşacak bedeli ev sahiplerinden talep edebiliyor. Yani ev masrafınızın üstüne bir de iskân masrafıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ancak binanın iskanının alınmasından müteahhit sorumlu olup masraflara kat malikleri yanaşmayacağı için sonradan iskan almak zordur. Eğer müteahhit proje dışında inşaat yapıp, belediyeden iskan alamıyorsa, ev sahipleri olarak Sulh Hukuk Mahkemeleri´nde bunu tespit ettirip, aykırılıkların giderilmesini talep edebilirsiniz.

Bina bitmiş ve iskanı sorunsuzca alınmışsa, kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Kat mülkiyetine geçmek için kat sahibi, dilekçe ile birlikte Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü´ne başvuruda bulunur. Bazı prosedürler sonucu kat mülkiyeti tapusu alınabilir.

Kat mülkiyeti tapusuna sahip olmak için ilk olarak iskân belgesine sahip olunması gerekir. Yani, tapuda bu ibareyi gördüyseniz, binanızın iskânı alınmış, sorun yok demektir.

Kat mülkiyeti, evin sahibi olduğunuzu gösteren en önemli belgedir.

Kat mülkiyeti alınmışsa, inşaat; projesine uygun, tüm mevzuatlara uygun demektir.

Kat mülkiyeti, apartman içerisinde sahip olduğunuz bağımsız bölümün sınırlarını net bir şekilde belirtir.

Kat mülkiyeti bulunan daireler satın alındığında, ev sahipleri herhangi bir sorunla karşılaşmaz.

Anahtar Kelimeler: irtifakı, mülkiyeti, nedir
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Sayfa:
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş İl Gazetesi
25.06.2020
DOLAR
8.6584
EURO
10.1456
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Dert çekme boşuna hep gül de yaşa. Zulüm yolunda hakkı bul da yaşa. Sonu yokluk imiş madem bu dünyamızın, yok bil kendini özgür ol da yaşa?

Ömer Hayyam
622 Peygamberimizin(s.a.v.) Mekkede`den hicretle Medine`ye girişi
1663 Uyvar Kalesi`nin fethi
1922 Bolvadin`in kurtuluşu
2006 Yaprak dökümünün başlaması.