OKUMAK
OKUMAK
Tarih: 28.11.2019 06:47:24
Abdurrahman Koç

OKUMAK

Okumak ama kitap okumak. Burada sözünü edeceğimiz okul okumakla aynı şey değil okumak. Hayatı anlamak, yaşama yön vermek, düşünmek ve muhakeme etmek için okumaktır anlatılmak istenen.

Gençlik yıllarımda kışı beyazdan, dondurucu soğuktan eksik olmayan Malazgirt´te kitap okumak için ideal bir dönemdi dersem sanırım bu benim gibi düşünen çok az insan için geçerli olurdu. Zira arkadaş ve akranlarımızın çoğu sigara ve kömür dumanından göz gözü görmeyen kahvelerde kağıt ya da okey oynayarak zamanlarını öldürüyordu.

Kendimi okumaya verdiğim için şanslı saydığım gibi o dönemde gençliğin muazzam ütopyasına kaptırmanın pişmanlığında olmasam da daha geniş bir okuma yelpazesini tercih etmediğimden “keş kelerim” yok değil. Yine çok şey öğrendiğim bilimsel düşünceye açık fikirlerim için de bu süreçten geçmekten “iyi ki´ lerim “ de var.

Bu güne kadar öğrendiğim ise ideolojik bir pencereden okumanın insana katacağı çok az şey var, kaybettireceği ise tarif edilemez ağırlıktadır.

Belki bazılarımız şöyle düşünüyordur; sol, sağ ya da dini ideolojik düşünceler dışında ne tür bir düşünce var ki bu pencereleri kapatalım da daha geniş bir ufka hitap eden noktadan hareket edelim.

Kendi adıma söylemek gerekirse okumayı Homeros, Şekspir,  Tolstoy, Şoholof, Dostoveski, JackLandin ,Goethe,ViktorHugo,Necip Mahfuz, Cengiz Aymatov, Gorki, Hemingway, Çehov, Jan stenberg…. Gibi Dünya Edebiyatının ölümsüz yazarlarının eserlerini okumaktan hem bilgi hem büyük keyif aldım. Okur olmakiçin hiçbir anlamı olmayan bir yığın kelime, cümle ve paragraftan oluşan bir karmaşa ile uğraşmak zaman kaybından başka bir şey değildir.

 Adını saydığım yazarlardan Maksim Gorki´nin “Ana “ romanı ideolojiktir ama “Fırtınanın Ötesi” tam bir edebiyat ziyafetidir. Niyetim burada “Ana” romanını küçümsemek, yok saymak değil, eser her ne kadar sosyalist ideolojinin bir örneğiyse “kavgam” adlı Hitlerin yazdığı eser, ya da benzeri dini romanlar da bir ideolojiye hizmet eden eserler olduğundan hayata dair anlattıkları “öznel” olduğundan edebi bir değer taşıdıkları sanımca söylenemez.

Ama  “Hacı Murat “ adlı romanı okuduysanız, bir Hristiyan Rus yazar olan Tolstoy´un penceresinden “Müslüman bir Çeçenin “hikâyesini ne kadar objektif ve ideolojiden uzak anlattığını öğrenir. Roman, insanı üç yüz yıl önceki Kafkasya´nın muhteşem doğasına, yaşamına ve politik ortamına tarafsız bir kamera görevi yaparak götürüyor. Yazarın egemen Rus devletinin bir bireyi olarak değil de tarafsız bir Dünya insanı olarak bakışını anlattığından eseri anlam kazanıyor ve Dünya edebiyatına fazlasıyla katkı sağlıyor. Dolaysıyla böylesi bir eseri okumak insana hem keyif hem de bilgi veriyor.

Örnekler Rusya´dan Mısır´daki Midak sokağına, Alaska´da bir kurt soyundan gelen köpeğin serüvenine oradan ikinci Dünya savaşında İspanya´daki iç savaşa ve Amerika´da Kaliforniya´daki şeftali bahçelerinde çalışan işçi ailelerine kadar götürebilir.  Muş coğrafyasına benzer özellikleri olan Orta Asya´daki stepleri anlatan Cengiz Aymatov ise bambaşka bir edebiyat lezzetçisi!

Anlatmak istediğim; okuyalım ama pencerelerimiz içinde daha geniş çerçeveler açan eserleri okuyalım.

Esen kalın.

Anahtar Kelimeler: OKUMAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MEYVECİLİK (13 Aralık 2019 - Cuma)
ŞAŞIRAN İKLİMLER (21 Kasım 2019 - Perşembe)
YANLIZLIĞIN VE KİMSESİZLİĞİN ÇIĞLIĞI (14 Kasım 2019 - Perşembe)
BİLİNÇLİ ANNE VE BABALAR (06 Kasım 2019 - Çarşamba)
MUŞTA EKOLOJİK TARIM (24 Ekim 2019 - Perşembe)
KADIN CİNAYETLERİ (05 Eylül 2019 - Perşembe)
ESNEK DİL (15 Ağustos 2019 - Perşembe)
BU ACIYA ORTAK OLACAĞIZ! (07 Ağustos 2019 - Çarşamba)
AYIRIM (31 Temmuz 2019 - Çarşamba)
BEYAZ TÜLBENTLİLER (LAÇİK) (25 Temmuz 2019 - Perşembe)
MUŞTAN BİR ERMENİ KAFİLESİ GEÇTİ (17 Temmuz 2019 - Çarşamba)
AŞK (10 Temmuz 2019 - Çarşamba)
KİBİR VE GURUR (03 Temmuz 2019 - Çarşamba)
DEĞERLER (19 Haziran 2019 - Çarşamba)
ÇOCUK VE OYUN (03 Mayıs 2019 - Cuma)
BİR ZAMANLAR MALAZGİRT (11 Nisan 2019 - Perşembe)
YERYÜZÜ SOFRASI (21 Haziran 2015 - Pazar)
NEYE İHTİYACIMIZ VAR? (16 Haziran 2015 - Salı)
MUŞ ÜTOPYASI (14 Haziran 2015 - Pazar)
İZMİR’DE HDP RÜZGÂRI (29 Mayıs 2015 - Cuma)
ÇÖZÜMSÜZ ÇÖZÜM (04 Mayıs 2015 - Pazartesi)
MANKURTLAŞMAK (01 Mayıs 2015 - Cuma)
Sayfa:
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI SAĞLIK BAKANLIĞI MUŞ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ Muş İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlıklı Yaşam Merkezi Yemek Hizmetleri Alımı hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin
İHALE İLANI
İHALE İLANI
DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 17. VAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI
İHALE İLANI
ADALET BAKANLIĞI MUŞ E TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU
İHALE İLANI  MUŞ ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI MUŞ ÖZEL İDARESİ
7 Kalem Spor Malzemesi Alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI  MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI BİRİMLERDE KULLANILMAK ÜZERE 265 TON LİNYİT KÖMÜRÜ VE 10 TON MEŞE ODUN ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19´uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almak
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan tüm motorlu araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçelerinin Yenilenmesi Hizmeti Alımı İşinin 25.11.2019 tarihinde ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak Kanunun
İHALE İLANI  EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ  MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Muş İl Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan tüm motorlu araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçelerinin Yenilenmesi Hizmeti Alımı İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre aç
İHALE İLANI
İHALE İLANI
JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI MUŞ İL JANDARMA KOMUTANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı 3üncü Etap Projesi Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektron
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5.İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HASKÖY DEVLET HASTANESİ BAKIM ONARIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
Muş İl Gazetesi
20.04.2019
DOLAR
5.7726
EURO
6.4503
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."

1925 Musulu`un Cemiyet-i Akvam (BM) tarafından Irak`a Verilmesi
1991 Kazakistan`ın İstiklalı