TEKNOLOJİK TEHLİKE: TELEVİZYON
Tarih: 17.3.2016 06:57:44
Murat Özmen

 

Modernleşen dünya ile birlikte insan yaşantısı oldukça farklı bir hal almış durumda. Harikalar asrı olarak nitelendirilen 21. Yüzyılda her yeni yıl farklı buluşlar,  keşifler ve sürprizlerle merhaba diyor. Bilim ve teknolojinin damga vurduğu günümüz dünyası geçmiş yüzyılların birikimlerini bir enkaz gibi mazi derelerine döküyor ve yepyeni bir oluşum bir jenerasyon sahne alıyor.

 

Bilhassa istifade ettiğimiz teknolojik nimetler dünyayı adeta bir köy gibi ulaşılır kılıyor, her hadise ve gelişmeyi ayniyle öğrenebiliyoruz ve izleyebiliyoruz.  Böylece Kanadalı yazar Marshall´ın "küresel köy" ifadesini daha iyi anlıyoruz.

           

Ancak ne yazık ki hepsi bununla kalmıyor, bütün bu gelişmelerin, zenginleşmenin güzellikleri yanında kötü ve zararlı sonuçlar da olabiliyor. Ve benim asıl değinmek istediğim de bu; Yani teknolojinin kullanımı ya da yanlış kullanılması ve bunun neden olduğu tehlikeler.

 

Bunların içinde tespit ettiğim en büyük tehlike ise: Televizyon! Evet, aslında hiç de zararlı bilemediğimiz televizyonun fark edilmeyen sağlam yıkım ve tahribatları bulunuyor. Tabi bunların çoğu manevi sahada olduğu için fark edilmesi de güçleşiyor. Nasıl mı? Şöyle ki:

 

Televizyon bugün insanları ve özellikle aile hayatını, yapısını bozacak o kadar çok hamleler yapıyor ki tıpkı bir düşman gibi evimizi işgal etmeye çalışıyor. Maalesef çoğu kez başarılı da oluyor. Her ne kadar aile dostu bilinse de o bizim için bir düşmandan başka bir şey değil ve öyle vasıflandırılmalı!

 

Pekâlâ, nedir bu tahribatlar bakalım:

 

Bu televizyon tutar en rezil ve müstehcen görüntüleri evimize getirir mi getirir.

Bu televizyon şiddet unsurlarının tamamını bize ve ailemize tanıtıp sıradanlaştırır mı sıradanlaştırır.

 

Bu televizyon çocukların ve gençlerin küçük yaşta gayr ı meşru ilişkileri seyredip onları teşvik eder mi eder.

 

Bu televizyon saatlerce bizi kendine bağlayıp vaktimizi heba edip bedensel sağlığımızı tehdit eder mi eder.

 

En önemlisi bu televizyon aile hayatının en nezih, güzel ve tatlı bir değeri olan muhabbeti,  sohbeti siler mi maalesef siler.

 

Hal bu minval üzerine giderken biz ne yapıyoruz. Tutar onu odanın en kral köşesine kurup, her gün siler, süsleriz ve bir kaç yılda bir model güncellemesi yaparız. Sanki ailemizin bir bireyi bir dostuymuş gibi!

 

Elhasıl: Tehlike büyük dolayısıyla farkında lığımızı arttırmamız lazım.  Bilinçli, şuurlu ve ferasetli bireylere ihtiyacımız var. Kıymettar vaktimizi kıymetli işlerle geçirmeye ihtiyacımız var. Bu tarz illetleri büsbütün hayatımızdan çıkaramasak da en azından sarf edilen zamanı kısıtlamaya çok ihtiyaç var diyorum vesselam.

 

Anahtar Kelimeler: TEKNOLOJİK, TEHLİKE, TELEVİZYON
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
MEDENİ OLMAK (06 Kasım 2015 - Cuma)
NEDİR MESELE? (23 Ekim 2015 - Cuma)
Sayfa:
İrtibat Hattımız

İRTİBAT HATTIMIZ:

0436 212 85 35

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
İHALE İLANI  MUŞ ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI MUŞ ÖZEL İDARESİ
7 Kalem Spor Malzemesi Alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İHALE İLANI  MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI MUŞ GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ
İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE BAĞLI BİRİMLERDE KULLANILMAK ÜZERE 265 TON LİNYİT KÖMÜRÜ VE 10 TON MEŞE ODUN ALIMI alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19´uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almak
DÜZELTME İLANI
DÜZELTME İLANI
Muş İl Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan tüm motorlu araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçelerinin Yenilenmesi Hizmeti Alımı İşinin 25.11.2019 tarihinde ihale edileceği ilan edilmiştir. Ancak Kanunun
İHALE İLANI  EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ  MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
Muş İl Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmakta olan tüm motorlu araçların Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçelerinin Yenilenmesi Hizmeti Alımı İşi hizmet alımı 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre aç
İHALE İLANI
İHALE İLANI
JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI MUŞ İL JANDARMA KOMUTANLIĞI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı 3üncü Etap Projesi Yapım İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektron
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MSB AKARYAKIT İKMAL VE NATO POL TESİSLERİ İŞ BAŞKANLIĞI MSB ANT DOĞU BÖLGE 5.İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ / ELAZIĞ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HASKÖY DEVLET HASTANESİ BAKIM ONARIM İŞİ yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır.
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SAĞLIK BAKANLIĞI BAKAN YARDIMCILIKLARI İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MUŞ İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MUŞ İL ÖZEL İDARESİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
SGK MUŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MUŞ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI MUŞ İL ÖZEL İDARESİ Muş Merkez Cevizlidere ve İnardı Köylerine Sanat Yapıları Yapımı İşi yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecektir. İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
Muş İl Gazetesi
20.04.2019
DOLAR
5.6964
EURO
6.3027
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:40 07:23 12:26 14:52 17:10 18:40
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Muhakkak ki kulak, göz, kalp, bunların her biri kendi fiillerinden mesul tutulacaklardır.

Hz. Muhammed
1916 Kığı`nın Kurtuluşu
1922 Lozan Konferansının Başlaması Kığı
1922 İpsalanın Kurtuluşu
2006 Çocuk Hakları Günü