101´İNCİ YILDÖNÜMÜ TÖRENLE KUTLANDI

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 101´inci yıldönümü ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de çeşitli törenlerle kutlandı. İlimizdeki, Garnizon Şehitliği´nde gerçekleştirilen törene; Vali Seddar Yavuz, Garnizon Komutanı Kurmay Albay İsmail Işık, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, AK Parti Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez, İl Emniyet Müdürü Ahmet Cemal Çalışkan, Vali Yardımcısı Ercan Öter, AK Parti Muş İl Başkanı Namık Ergün ve protokol üyeleri katıldı. Valilik, Muş Belediyesi, Şehit Yakınları ve Gaziler Derneği´nin çelenk sunumu ile başlayan program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşma, Topçu Üsteğmen Emre Ziber tarafından yapıldı. Ziber: “Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Bugün, bundan 101 yıl önce 18 Mart 1915´te Çanakkale Boğazı´nın denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür. Bu tarih 2002 yılından itibaren aziz vatanları için, canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda ‘şehitler günü´ olarak kabul edilmiştir. Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya azmin, cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerinin sunulduğu Çanakkale savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir” dedi.

 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ KURMUŞLARDIR”

Ziber, konuşmasının devamında: “Çanakkale zaferi, biricik evlatlarını şefkat ve muhabbetle bağrına basıp ‘oğul seni yetiştirdim hizmet eyle vatana, ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana´ diyerek cepheye uğurlayan cefakâr anaların ve analarının elini öperek ‘hakkını helal et şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana´ sözleriyle karşılık veren yiğit ve kahraman Mehmetçiğin, tarih sahnesine çıkan ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte yazdığı destandır. Başta büyük önder Atatürk olmak üzere, gerektiğinde vatanı için ‘şehit´ olmayı en şerefli görev olarak kabul eden, 7´sinden 70´ine, kadın erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldıkları güçle kurtuluş savaşını başlatmışlar ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyetini kurmuşlardır. Çanakkale zaferi ile birlikte, şehitler günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye, başta Çanakkale ve kurtuluş savaşı olmak üzere, Kore´de, Kıbrıs´ta, terörle mücadelede ve vazifeleri başında hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir. Ulusumuzun var oluşunun, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimizin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincimizin korunmasında ve sahip olduğumuz yüce değerlerin genç nesillere aktarılmasında en değerli hazinedir. Bu nedenle, şehitlerimizin aziz hatıraları nesilden nesile sonsuza dek yaşatılmalıdır. Aziz şehitlerimizin yüreklerimizde yaktıkları ateş, vatanımıza yönelecek her türlü tehdide karşı vereceğimiz mücadelede, sarsılmaz inancımıza, tükenmez gücümüze sonsuz kaynak teşkil etmektedir. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti ve onun bağrından çıkmış Türk silahlı kuvvetleri tarafından en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir” sözlerini kullandı.

 

“ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”

Konuşmasının son kısmında, şehit anne ve babalarına hitaben konuşan Ziber: “Aziz şehit anneleri ve babaları, Sizler, davul zurna ile asker ocağına gönderdiğiniz yavrularınızı kaybettiğiniz halde dahi ‘vatan sağ olsun´ diyebilme büyüklüğünü gösterdiniz. Ne mutlu sizlere ki, evladınız; yurt ve millet sevgisi ile dolu yüreği, çelikleşmiş bir azim ve iradeye dayanan üstün bir disiplin anlayışı, dosta güven düşmana korku veren gücü ve kalbinde yaşattığı vatan, millet ve bayrak sevgisiyle, kendisine duyulan güvene layık olduğunu kanıtlamıştır. Üzerinde yaşadığımız toprağı vatan yapan, bayrağımıza rengini kanıyla veren kahraman şehitlerimiz; manevi varlığınızdan aldığımız güçle, vatanımıza yönelik her türlü tehdide karşı, her şart altında üzerimize düşen görevi yapacak ve size layık olacağız. Size söz veriyoruz ki Türkiye cumhuriyeti, Türk milletinin bağrından çıkan şehitlerimizle sonsuza kadar yaşamaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna, canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun” şeklinde konuştu. Ziber´in konuşmasının sonrasında, tören mangası saygı atışı yaptı. Ardından Vali Yavuz, Garnizon Komutanı Kurmay Albay İsmail Işık, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya ve protokol üyeleri, şehit anıtlarına karanfil bıraktılar.