BÖLGE BAROLARINDAN ORTAK AÇIKLAMA

Bölge Baroları, ortak basın açıklamasında bulundu. Barolar, son günlerde artan terör alaylarını kınayarak, artık yeter dediler. Yapılan ortak basın açıklamasıMuş, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Tunceli, Şırnak, Siirt, Şanlıurfa,  Van ve Ardahan- Kars Baroları tarafından yapıldı.  Yapılan ortak basın açıklamasında: “Hiçbir gerekçe ile izah edilemeyecek insanın yaşam hakkına, barış ümidine ve geleceğe kasteden bu saldırıları açıkça ve şiddetle kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 17 Ağustos´ta Van´da bomba yüklü araçla yapılan saldırı sonucunda 3 kişi yaşamını yitirmiş 73 kişi yaralanmıştır. Yine bugün Elazığ´da benzer bir saldırı neticesinde ilk belirlemelere göre 3 kişi yaşamını yitirmiş ve 146 kişi yaralanmıştır. Yine bu gün Bitlis ili Hizan ilçesinde meydana gelen saldırıda 6 kişi yaşamını yitirmiş ve birçok kişi yaralanmıştır. Neredeyse her gün bir şehirden benzer saldırı haberleri gelmekte ve günlük yaşam adeta adım adım şiddete teslim olmaktadır. Hiçbir gerekçe ile izah edilemeyecek yaşam hakkına, barış ümidine ve geleceğe kasteden bu saldırıları açıkça ve şiddetle kınıyor, yaşamını yitirenlere Allah´tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Artık Bu Şiddete Yeter”

Barış ümidinin yitirilmesine neden olan bu şiddet atmosferinin kabul edilecek bir tarafının olmadığını ve artık yeter diyen Bölge Baroları: “Yapılan saldırılar ve devam eden şiddet eylemleri derin ve acı sonuçlarının yanı sıra, çözüm çabalarına ve müzakereye dönülmesine çağrılarına dair sesleri de kısmaktadır. Topluma rağmen devam eden, her geçen gün sivil yaşamı daraltan, siyaseti işlevsizleştiren ve barış ümidinin yitirilmesine neden olan bu şiddet atmosferini kabul etmiyoruz ve artık yeter diyoruz. Kürt meselesinde çözümün ancak şiddet dışı yöntemlerle ve siyaset eliyle olacağı kuşkusuzdur. Bu konuda tek meşru araç da siyasettir. Siyasal alanın görece normalleşme ile kat edilen mesafe, çatışmalarla birlikte yeniden tıkanmış siyaset kurumu işlevsizleşmiş ve bu meselede tekrar silah ve şiddetle somutlaşan ezberlere dönülmüştür. Tam da böyle bir dönemde Meclis Genel Kurulu´nda gündeme alınan ve belediyelere kayyum atanmasının yolunu açan düzenleme ile siyaset kurumunun varlık sebebi ortadan kaldırılacak, halkın iradesi vesayet altına alınacak, toplumsal ve siyasal kriz derinleşecektir. Bu nedenle halkın iradesi hiçe sayan vesayetçi kayyum düzenlemesinden derhal vazgeçilmelidir” denildi.

“Yargılama Yolu Açılmalı”

“Yeniden yargılama yolu açılmadan sorunun çözülmesi mümkün olmayacak ve yargı hep tartışılır halde olacaktır” diye belirten Barolar: “Türkiye´de özellikle siyasal meselelerde yargı, ötekileştirilen kesimleri baskı altında tutmak siyasal alanı öteki kabul edilen kesimler aleyhine daraltmak, kendi gücünü tahkim etmek için kullanmıştır. DGM ve Özel Yetkili Mahkemeler eliyle KCK dosyalarından, 28 Şubat döneminde açılan davalara, Ergenekon/Balyoz davalarından şike davlarına kadar her dosya ve karar hukuken tartışmalıdır.  Bir kısım davalarda yeniden yargılama yolu açılmış olmasına rağmen, özellikle kitlesel anlamda mağduriyetlere sebebiyet veren davalarda henüz hiçbir adım atılmamış, hasta tutuklu/hükümlüler konusunda dahi bir düzenleme yapılmamıştır. 671 sayılı KHK ile getirilen infaz düzenlemesi toplumsal beklentinin tam aksine bir düzenleme ile sorunları yine halı altına süpürmüştür. Özel yargılama usul ve mahkemelere ile verilen kararlar hukuken ortadan kaldırılmadan en azından yeniden yargılama yolu açılmadan sorunun çözülmesi mümkün olmayacak ve yargı hep tartışılır halde olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Her Türlü Şiddet Eylemine Karşıyız

“Her türlü yaklaşımdan ve düzenlemeden vazgeçilmesi çağrısını yineliyoruz” diyen Bölge Baroları: “Basın üzerindeki baskılar ve gazetecilerin tutuklanması kabul edilemez. Son dönemde gazeteci ve yazarlar üzerinde artan baskılar en son hukuka aykırı bir şekilde Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ile yeni bir boyut kazanmıştır. “Makbul” ve  “meşru” kabul edilen yayıncılık faaliyetleri dışındaki yayın organlarının kapatılmasını, gazetecilerin gözaltına alınıp tutuklanması açıkça basın hürriyetine, düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırı buluyor ve kabul etmiyoruz. Biz aşağıda imzası bulunan Doğu ve Güneydoğu Bölge Baroları olarak,  darbe karşıtlığında somutlaşan toplumsal barış iklimini zedeleyen her türlü şiddet eyleminden, siyaset alanını, yargısal güvenceyi ve düşünce ifade özgürlüğünü sınırlayan her türlü yaklaşımdan ve düzenlemeden vazgeçilmesi çağrısını yineliyoruz” denildi.