EŞEKLER KORUMA ALTINA ALINDI

Varto Belediyesi Eş Başkanı Sabite Ekinci, ilçede başıboş dolaşan eşekleri toplatarak koruma altına aldı. Eksi 20 derecede Varto İlçesi´nde sokağa bırakılan eşeklerin donma tehlikesi geçireceklerini fark eden Belediye Eş Başkanı Sabite Ekinci, hemen harekete geçti. Belediye görevlilerine talimat veren Ekinci, sokağa bırakılan eşekleri toplattı. Bir barınak kiralayarak bakıcı görevlendiren Ekinci, hayvan barınağında da incelemelerde bulundu. Kışın köpek, at ve eşeklerin sokaklara terk edildiğini gördüklerini belirten Ekinci: “Çok üzüldüğümüz bir durum. Özellikle at ve eşekleri yaz aylarında kullanıyor, kışın ot ve yemleri kullanılmasın diye bu hayvanları yırtıcı hayvanlara, dışarıdaki soğuğa terk ediyorlar. Biz bunu fark ettiğimizde, havanın en sert olduğu bir dönemde hayvanları bir barınağa kapatmak ve onları korumak, mart ve nisan aylarında ise bırakma gibi bir niyetimiz var” dedi. Yerelde birçok eleştiri aldıklarını anlatan Ekinci, şunları söyledi: “Besinleri fazla tüketen at ve eşekleri belediyenin adına koruma altına almamız durumunda, bunun bir alışkanlık olacağını, insanların yazın bu hayvanları kullanıp kışın terk edeceğini yâ da sokağa terk edeceğine dair eleştiri geldi. Sonuçta bu hayvanlar canlı, bu hayvanların zeka ve düşüncelerinin olmaması, bunların hislerinin olmayacağı anlamına gelmiyor. Biz bu soğuk havada bu canlıları vahşi hayvanların insafına terk edemezdik. Bu yıl bir defalığına tedbir aldık, bu hayvanları korumaya aldık. Bu hayvanları vahşi hayvanlara yem etmeyeceğiz. Korunması için çaba sarf edeceğiz. Bu hayvanları koruma altına almak belediye olarak bir külfeti getirecek, bu bir alışkanlık haline gelecek, hayvan sahipleri kışın hayvanlarını dışarı bırakıp yazın alıp kullanacak, bize önerilen başka yöntemler var. Bu hayvanların alınıp topluca sıcak bölgelere, sıcak şehirlere bırakılması, sonuçta bu da mantıklı gelmedi. Hayvanları sıcak bir bölgede terk ettiğimizde, yine bu hayvanlar dışarıda sahipsiz, susuz, barınaksız, yiyeceksiz ve vahşi hayvanlara terk etmiş olurduk. Vicdanen bunu kabul etmediğimiz için daha temelden bir çözüm bulmayı tercih ettik. Bu an itibarı ile biz bu hayvanları korumaya alıyoruz” dedi.

 

“KESİNLİKLE HAYVANI VERMEYECEĞİZ”

 

Hayvan sahiplerine kesinlikle yaptırım uygulayacaklarının altını çizen Ekinci: “Hayvan sahiplerine zimmetleyeceğiz. İleri dönemlerde ‘bu benim hayvanım, ben bıraktım, almak istiyorum´ diyen şahsa kesinlikle hayvanı vermeyeceğiz. Böyle bir durumla karşılaştığımız zaman belediye olarak bu hayvan sahiplerine kesinlikle yaptırım uygulayacağız” dedi.

 

“BİR BARINAK ALANI BULDUK”

 

Ekinci, konuşmasının son kısmında ise: “Acil işlerin yanında böyle bir alanda kaynak oluşturmak zor oluyor. Bu insanı ve vicdanı duygularımızla oluşan bir olay, Vartolu arkadaşımızın kullanmadığı bir barınak alanı bulduk. Çok cüzi de olsa bir ücret ödeyeceğiz. Yine eş, dost ve vicdanlı arkadaşlarımızın, belediye çalışanlarımızın kendi aralarında topladıkları parayla alacağımız otla bu hayvanlara bakacağız. Belediye olarak böyle bir bütçemiz yok. İnsanlarımızın katkıları ile bu hayvanları kurtarmak için bir mekân hazırladık. Bir vatandaşla anlaştık, üç ay bu hayvanların bakımını yapacak. Bunlar şanslı hayvanlar, şehir merkezinde başıboş dolaşan hayvanlar olup mahallelerde yaptığımız araştırma sonucunda topladığımız hayvanlardır” dedi. Ekipler tarafınca toplanan eşeklere yem verildikten sonra yeni barınaklarına bırakıldı.