OTOBÜSLER 6 TON BAGAJLA YOLA ÇIKIYOR

Şehirlerarası sefer yapan otobüslerde seyahat eden vatandaşların beraberlerinde fazla bagaj taşımaları otobüs firmalarını zor durumda bırakıyor. Batı illerinde yaşayan akrabalarını ziyarete gelen vatandaşların beraberinde götürdükleri gıda ve eşyalar, otobüs firmalarının bagaj sıkıntısı yaşamasına sebep oluyor.

Firma yetkilisi Mazhar Özkan, büyük şehirlerde yaşayan ve akrabalarını ziyaret etmeye giden vatandaşların, beraberlerinde götürdükleri fazla bagajların otobüs firmalarına zor anlar yaşattığını söyledi.

‘Kalkış Saatlerinde Gecikmeye Neden Oluyorlar´

Özkan şunları kaydetti: “Biz burada resmen yolcu değil, kamyonlar gibi nakliye işi yapıyoruz. Buradan batıya giden yolcularımız başta soğan, patates, yoğurt, yorgan, yatak ve her türlü ev eşyalarını götürüyor. Bazıları batıda yaşayan akrabalarına, bazıları ise yaz tatili geçirmek için Muş´a gelenlerden oluşuyor. Buradan gidenler adeta yeni bir ev kuruyor gibi eşya taşıttırıyor. Bu açıdan firmalarımız büyük sıkıtı yaşıyor. Kalkış saatlerinde gecikmelere neden oluyorlar. Ayrıca her otobüse yaklaşık 6-7 ton bagaj yükleniyor.”

Bagajlardan dolayı yolcu ve firma yetkilileri arasında tatsızlıklar yaşandığını ifade eden Özkan, vatandaşların haklı yanlarının olduğunu, ancak ölçüyü kaçırmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

‘Kapasitenin 2 Katı Yükle Doluyor´

Otobüs şoförü Mutlu Kınık ise özellikle sonbahar mevsiminde bagajlarda büyük sıkıntı yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “5 ton bagaj ile sefer yapmak zorunda kalıyoruz. Batıda yaşayan vatandaşlar memleketlerinde kışlık gıda malzemesi götürüyor. Özellikle Bursa, İstanbul ve İzmir seferlerinde bagajlar kapasitesinin 2 katı yükle doluyor. Normalde lastiklerin ömrü bir yıl iken, aşırı yükten dolayı altı ayda bir lastik değiştirmek zorunda kalıyoruz.”