TAKSİCİ ESNAFI KAYMAKAM ÇETİN´LE GÖRÜŞTÜ

 

Varto Kaymakamı Mehmet Nuri Çetin, bir taksi durağından taksici esnafıyla bir araya geldi. Taksici esnafı adına konuşan Mehmet Sarıkaya, ticari taksicilik yaptığını ve korsan taksicilerin işlerine engel teşkil ettiğini ve zor şartlar altında çalıştıklarını söyledi. En büyük sıkıntılarının korsan taksiler olduğunu belirten Sarıkaya, “İlçemiz dışından gelip buradan yolcu alan taksiler var. Ticari taksi görünümlü olup, gerekli belgeleri ve taksi plakası olmadan bu işi yapmaya çalışan korsan taksiciler var. Hatta rengi sarı olmayan aracı ile korsan taksicilik yapanlar bile var. Bizim tek derdimiz korsan taksicilerdir. Bizim kendi aramızda hiçbir problemimiz yok” ifadelerini kullandı.

Bu işi layığıyla yapan taksicilerin her yıl çalışma karnesi ücreti ödediğini kaydeden Sarıkaya, “Bunun dışında SRC belgesi bulundurma şartımız var. Ayrıca her ay belediyeye işgal bedeli ödüyoruz. Vergimizi veriyoruz. Korsan taksiler ise tüm bunlardan muaf bir şekilde faaliyet gösteriyor. Biz korsan taksicilerden muzdaripiz” diye konuştu.

Taksi durağı temsilcilerinden belirleyebildikleri korsan taksilerin plakalarını isteyen Kaymakam Çetin ise, konunun takipçisi olacağının sözünü verdi.