ZULÜMLERE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN SERGİ AÇILDI

Muş Alparslan Üniversitesi´nde, Arakan´da yaşanan zulümlere dikkat çekildi. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) bünyesinde faaliyet gösteren İlim ve Fikir Topluluğu tarafından, Arakan temalı fotoğraf sergisi açıldı. Açılan fotoğraf sergisinde Arakan´da yaşanan zulümlere dikkat çekildi.  Muş Alparslan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi´nde açılan fotoğraf sergisi, öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle karşılaştı. Öte yandan Muş İl Müftüsü Alettin Bozkurt´ta Arakan temalı resim sergisini ziyaret etti.

Düzenlenen fotoğraf sergisiyle ilgili açıklamalarda bulunan İlim ve Fikir Topluluğu Başkanı Mehmet Özdemir, Arakan´da yaşanan zulümlere dikkat çekip üniversite öğrencilerine duyurmak için fotoğraf sergisi açtıklarını belirtti. Özdemir: “Muş Alparslan Üniversitesi, İlim ve Fikir Topluluğu olarak Arakan´daki vahşeti Müslüman bir topluluk olarak bunu dile getirmek istedik. Peygamber Efendimizin de hadisinde buyurduğu gibi; ´Zulmün karşısında duran dilsiz şeytandır.´ Biz bu hadisi şerifi kendimize düstur edinerek İslami bir topluluk olarak Arakan ile ilgili bir fotoğraf sergisi düzenlemek istedik. Bu şekilde diğer Müslüman kardeşlerimizi bu konuda bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Arakan´da yaşananların dünya Müslümanları tarafından görülmesi gerekir. Çünkü Arakan´da Müslümanlar gerçekten zor bir hayat yaşıyorlar. Örneğin bir evde bulunan malzemelerin kesinlikle Myanmar askerleri bilmek durumundadırlar. Bir evde kaşık ve tabaklar varsa Myanmar hükümetinin bunların sayısını bilmesi lazım. Eğer ki bunlar fazla çıkarsa hapis cezası ile cezalandırılıyorlar. Gerçekten baktığımızda durum sadece bundan ibaret değildir. Orada bulunan Müslüman halk göçe zorlanıyor. Buradaki birçok Müslüman Tayland ve Bangladeş´e hicret etmek durumunda kaldı. Şu anda gerçekten Bangladeş hükümeti de zor durumda orası da fakir bir ülkedir. Arakanlı Müslümanlar kamplarda hayatlarını sürdürüyorlar. Biz İslami gençlik olarak bu konuda başta Türkiye ve diğer Müslümanlar olmak üzere insanları bilinçlendirmek adına bu etkinliği gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

“Herkesin Bir Şekilde Bu Zulme Engel Olması Gerekir”

Arakan temalı fotoğraf sergisini gezen öğrencilerden Habib Yönden ise: “Kardeşlerimiz burada Arakan temalı bir fotoğraf sergisi açmışlar. Gerçekten güzel bir çalışma olmuş. Allah kendilerinden razı olsun. Herkesin bir şekilde bu zulme engel olması gerekir ve bunu dünyaya duyurması geldin gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Bir diğer öğrencilerden Abdullah Çeçen de: “İlim ve Fikir Topluluğu burada Arakan ile ilgili bir fotoğraf sergisi düzenlemiş. Gerçekten gezerken çok duygulandım. Arakan´da bir zulüm yaşanıyor ve bütün Müslümanların bir olup buna bir dur demeleri gerekir. Zulme rıza zulümdür. Müslümanların birlik olup bu zulmü durdurmaları gerekir. Kalben ve dilleriyle Budistlere buğz etmeleri lazım” ifadelerini kullandı.